Nädala äpp: Instant Heart Rate


Avaldaja:Kristi Semidor08. Jaanuar 2016

Rakendus Instant Heart Rate võimaldab mõõta oma pulssi nutitelefoni kaamera abil. Nädala äppi tutvustab Koolielu bioloogia ainemoderaator Urmas Tokko.

Sarnaselt pulssoksümeetriga registreerib kaamera sõrmeotsa värvuse intensiivsuse (vere koguse) muutusi sõltuvalt vereringe intensiivsusest ja veresoonte seinte võnkumisest, pulsist. 

Pulss tekib teatavasti südame tööst, kus südame vatsakeste kokkutõmbe (süstoli) ajal paisatakse uus kogus verd südamest arteritesse. Südame kodade ja vatsakeste kokkutõmbele järgneb lõõgastumisfaas. Sedasi tekib arterite seinte võnkumine, mida on kerge kombata (palpeerida) randmel või kaelal. Sõrmeotsa väiksemates veresoontes on ka võnkumine palju väiksem, kuid verevoolu intensiivsuse sõltuvust südame tööst saame siingi näha. 

Täiskasvanul on pulsisagedus rahuolekus 60–80 lööki minutis, füüsilisel koormusel ja erutumisel pulss kiireneb. Lastel on pulss kiirem, treenitud sportlastel aeglasem (40–50 korda minutis). Kehatemperatuuri tõus ühe kraadi võrra kiirendab pulssi 8–10 löögi võrra minutis (info pulsi mõõtmise kohta)   

Äpi kasutamiseks tuleb sõrmeots asetada telefoni kaamera ette ning seda seal mõnda aega rahulikult/liigutamata hoida. Äpi näidatav mõõtühik bpm (beats per minute) näitabki siis südame löökide arvu ühe minuti kohta. Äpp võimaldab oma pulsi mõõtmistulemusi salvestada või teistega veebis jagada. 

Google Play’s saate äpi (Androidile) alla laadida antud lingilt. Samas leiab Play poes veel mitmeid analoogseid äppe.
App Store’st leiab äpi sellelt lingilt

Urmas Tokko, 
Koolielu bioloogia ainemoderaator,
Tartu Tamme Gümnaasiumi bioloog  

Haridus- ja Noorteamet