Kuidas tehti Tiigrihüppe Sihtasutuse pühadekaarti


Avaldaja:Madli Leikop21. Detsember 2011

Kõigepealt kerkib kotisuust välja pea. Jõnkshaaval järgneb sellele kael, keha, käed ja jalad. Nüüd on kogu kotist väljas ja keerab end aeglaselt kuuse poole, suur kingipakk käes. Kaamerasilm jäädvustab inimese iga liigutuse, ülesvõtja ergutab: „Tubli, väga hästi!“ Loomingulises palangus ja moeka tehnika kaasabil sünnib Tiigrihüppe Sihtasutuse jõulukaart.

See, mille Tiigrihüppe Sihtasutuse rahvas ühel detsembrikuu pärastlõunal ette võttis, ei olnud tegelikult mitte midagi muud kui vana hea animatsioon, täpsemalt üks selle alaliikidest, piksillatsioon. Animatsiooni olemust ja kaasaegseid rakendusvõimalusi õpetatakse huvilistele ka Tiigrihüppe Sihtasutuse projektis AnimaTiiger, nüüd tuli seda endi peal katsetada. Abiks oli Katrin Kuusik Nukufilmi Lastestuudiost. Animatiigri õpilaskonkursi kohta saab lugeda Tiigrihüppe Sihtasutuse kodulehelt .

Piksillatsioon tähendab, et inimese tegevus võetakse samm-sammu haaval stoppkaadrisse. Iga kaader pildistatakse eraldi ning järjestikku pilte kuvades luuakse animatsiooni-efekt. See nõuab üsna palju aega ja kannatlikkust ja pidevat jälgimist, et kaadris ei oleks midagi üleliigset: näiteks ootamatult tekkinud varju või kätt, mis just on esemeid sentimeetri võrra nihutanud.

Jõulukaardi „näitlejad“ rambipalavikku ei põdenud, natuke ärevuses oldi küll. Et kuidas kõik välja tuleb, ja äkki ma ajan sassi, ja kuhu ma pean istuma ja kuidas ma kingipakki käes hoian… Aga Katrini juhtnööre jälgides tuli kõik suurepäraselt välja.

Omaette lugu on kaardi tekstiosa sünd. Selles püüti imiteerida äsja sadanud lund, millele tiiger jälgi saab jätta. Fotoaparaat kinnitati laua kohal asuvale statiivile, laule sõeluti sool ja hakati kriipshaaval sõnu kirjutama. Valgustuse puhul otsustati soojema tooni kasuks ning eraldi valgustust ning „välku“ iga kriipsu üles pildistades ei kasutatud. Teksti teise lehekülje tegemiseks puhuti soola nõnda, et see varem kirjutatud tähed ära kataks - justnagu lumi, mis jäljed täis tuiskab. Hoolikas vaataja näeb ka mõlema teksti juures tiigri käpajälgi ning viimasel pildil p-tähe vonklemist. Nagu tiigri saba ikka käib!

Tiigrihüppe Sihtasutuse pühadekaarti näeb siit ning allpool pildireportaaž jõulutervituse sünnist. Kaardi taustaks kasutatud muusika autor on Olav Ehala, sõnad Katrin Ehala, esitab ansambel Noorkuu.

009.JPG

Kõigepealt vaadati, kuidas mahub kaadrisse improviseeritud "kingikott". Kott näeb välja nagu päris...

010.JPG

Samal ajal jälgib näiteseltskond ehk Tiigrihüppe Sihtasutuse kollektiiv hoolega toimuvaid ettevalmistusi.

017.JPG

Tehnika seab valmis Katrin Kuusik Nukufilmi Lastestuudiost.

025.JPG

Võtted algavad! Kõigepealt liigub kaadrisse kott. Karel Zova on assistendi rollis ja nihutab režissööri käskluse peale kotti taas kaks-kolm sentimeetrit edasi. Iga kaader salvestatakse.

030.JPG

Ja esimene päkapikk on rolli sisse elanud. Kõigepealt kerkib kotist pea, hästi aeglaselt, sentimeetri-haaval. Taas salvestatakse iga kaader.

031.JPG 

Juba on väljas pool päkapikku...

032.JPG

...ja nüüd päkapikk täies pikkuses. Kõik on kenasti arvutisse salvestatud.

034.JPG

Ja juba kerkib järgmine pea. Fotoaparaat klõpsib samal ajal hoolega pilte teha.

035.JPG

Teine päkapikk on rolliga edukalt hakkama saanud...

036.JPG

...ja läheb režissööri poolt näidatud kohale. Seal tuleb kannatlikult oodata, kuniks kõik esinejad on üles pildistatud.

043.JPG

Režissööril on täpne silm ja kindel käsi.

052.JPG

Ja nii, kaader-kaadri haaval saab kõik jõulukaardi valmimiseks vajalik ülesse võetud. Pead muudkui kerkivad ja istujaid lisandub... On jäänud veel vaid lõpustseen.

061.JPG

Soovime kõigile häid jõulupühi!

Täname Tallinna Reaalkooli võimaluse eest kasutada kooli saali.

 

 

 

Haridus- ja Noorteamet