Kas osta uus arvuti või eelistada taaskasutust?


Avaldaja:Merje Pors20. Märts 2012

Tehes hea valiku olukorras, kus tuleb valida erinevate uute arvutite või taaskasutuse vahel, saame oluliselt mõjutada oma ökoloogilise jalajälje suurust, kirjutab tehnoloogia konsultant Jüri Jaakson.

Kuidas mõjutavad meie ostuotsused keskkonda? Üllatavalt palju. Organisatsiooni Global Action Plan andmetel on arvuti või serveri ostu hetkeks tekkinud kuni 75 protsenti kogu tema ökoloogilisest jalajäljest! Ühe arvuti tootmine kulutab keskmiselt 22 kg erinevaid tooraineid, üle 1.5 tonni vett ning üle 100 kg fossiilseid kütuseid.


Antud jalajälje suurus ei sõltu märkimisväärselt seadme võimsusest või suurusest. Ühe lihtsa odava laiatarbe arvuti või -serveri ja temast kümme korda võimsama ja kolm korda kallima seadme ökoloogilise jalajälje suurused on üldjoontes identsed. Küll aga on väiksema jõudlusega seadme kasutamine madalama efektiivsusega, keskkonnale tekitatud koormus ei anna piisavalt lisaväärtust ning on selle tõttu palju negatiivsema mõjuga.

Seega omavad meie ostueelsed otsused ning võime tehnoloogilisi lahendusi pikemalt ette planeerida palju suuremat mõju kui me arvata oskame. Võimsamate ja kallimate seadmete kasutamine on palju efektiivsem ning keskkonnasäästlikum, kuid nõuab ka paremat teadmist ning pikemat planeerimist, et mitte asjatult rahalisi ressursse kulutada.

Samal põhjusel kogub teadlikumate kasutajate hulgas uute arvutite soetamise kõrval järjest populaarsust kasutatud ning uuendatud arvutite soetamine. See on keskkonnateadlik ning rahakotisõbralik. Äriklassi tippmudelid on kasutatavad 5-7 aastat. Vajadusel kindlasti kauemgi. Tüüpiliselt rendivad ärikasutajad neid aga vaid kuni standardse 3-aastase garantiiaja lõpuni, andmata endale aru, et arvutite kasutusväärtus ei ole märkimisväärselt langenud ning garantiidki saab veel mitmeks aastaks pikendada kas tootja või müüja vastutusena.

Igal aastal leiab Eestis uue omaniku tuhandeid taastatud arvuteid. Neid soetavad nii kodukasutajad kui ka näiteks omavalitsused enda ja oma allasutuste tarbeks. Mitmed koolid on selle võimaluse enda jaoks edukalt avastanud. Haridusasutuste jaoks eksisteerib suurepärane võimalus lisaks soodsale riistvarale saada koos taastatud arvutiga täiesti tasuta Windows 7 kasutamise õigus. Selleks on vajalik soetada uuendatud arvuti Microsoft Registered Refurbisher partnerlust omavalt ettevõttelt ning küsida pakkumise tegemisel juurde tasuta Windows 7 litsentsi ning eelinstalleeritud tarkvara. Artikli kirjutamise hetkel omavad autori andmetel vastavat Microsofti partnerlust Eesti kohalikest ettevõtetest Bitboard OÜ, Digistep OÜ ja Green IT OÜ.

Jüri Jaakson
tehnoloogia konsultant
jyri@jaakson.eu
http://smartenergy.ee

Loe ka:

Foto: Dreamstime

Haridus- ja Noorteamet