Vikerraadio jagab eksamite eel hüva nõu


Avaldaja:Madli Leikop18. Aprill 2012

Juba kuuendat korda pühendab Eesti suurima kuulajaskonnaga raadiojaam Vikerraadio riigieksamite eel ühe nädala abiturientidele. Saates „Huvitaja“ jagatakse 23.-27. aprillini näpunäiteid neile, keda ees ootamas riigieksamid. Kõik saated on järelkuulatavad ka Vikerraadio kodulehelt.

Esmaspäeval, 23. aprillil uuritakse koolijuhtidelt, kuidas õppeasutused on valmistunud riigieksamite läbiviimiseks ning mida see nendelt nõuab.

Teisipäeva, 24. aprilli „Huvitaja“ fookus on uuenenud eesti keele riigieksamil, stuudiosse tuleb Riikliku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskuse eesti keele peaspetsialist Märt Hennoste.

Kolmapäeval käsitletakse eksameid puudutavaid üldisemaid küsimusi: kuidas valmistuda eksamiks, milline on kord klassiruumis eksami ajal, millal selguvad tulemused ning kuidas vajadusel oma hinnet vaidlustada.

Neljapäeval, 26. aprillil on stuudios psühholoog ning teemaks eksamipinge ja emotsionaalne ettevalmistus.

Reedel keskendutakse inglise keele riigieksamile, mis on eesti keele järel populaarsuselt teisel kohal, stuudios on eksamikeskuse inglise keele peaspetsialist Irma Põder.

Kõikides saadetes vesteldakse ka kooliõpilastega, et selgitada, kuivõrd teadlikud on noored oma tulevikuperspektiividest, kuidas nad eksamiteks valmistuvad ning kui levinud on tänapäeval spikerdamine.

“Huvitaja” eksaminädalasse mahub veel üks ülitähtis asi, nimelt igapäevane toit  - toidurubriikides kõneletakse mälu ja ajutegevust turgutavatest toiduainetest.

Alates 23. aprillist on "Huvitaja" kodulehel võimalik panna end abituriendi rolli ning lahendada varasemate aastate eksamiülesandeid. Tulemustest teavitatakse kuulajaid "Huvitaja" saadetes ja õigesti vastanute vahel loositakse välja auhindu.

Vikerraadio riigieksamite nädal kestab 23.-27. aprillini, „Huvitaja“ algab kell 10.05. Saatejuhid on Krista Taim, Meelis Süld, Sven Paulus ja Madis Kimmel. Kõiki saateid on võimalik koduleheküljelt järelkuulata.

„Huvitaja“ saatejuht Krista Taim, mis on tänavu nendes saadetes teisiti kui varem?

„Kui varasemalt oli vaid esimene tund eksamitele pühendatud, siis seekord on seda ka teine pooltund ja juttu tuleb toidust. See võib tunduda pisut ootamatu, aga selgitame, kuidas toiduga toetada eksamiperioodi, aktiveerida aju ja suurendada keha vastupidavust. Aga  muidu on ikka spetsialistid nõu andmas ja kodulehel on ülesanded, kuulajad saavad end proovile panna.“

Kas eksamisaadete järelkuulamine on suurem kui tavasaadete puhul?

„See näitab tõusu küll, sest paljud abituriendid on ju saate ajal koolis ja siis saavad õhtul või endale sobival ajal ja nädalapäeval järelkuulata. Protsendiliselt ei oska öelda, aga oleme ka kõnedest ja meilidest aru saanud, et seda võimalust kasutatakse meelsasti.“

Kas uuenenud eesti keele eksamist räägitakse ikka põhjalikult?

„Väga põhjalikult. Teisipäeval on stuudios spetsialistid ja neilt saab ka otse pärida ning küsimusi võib saata ka juba praegu aadressile huvitaja@err.ee . Küsimusi võib loomulikult saata ka teiste saateteemade, mitte ainult eesti keele kohta.“

Olge kärmed küsima!

Haridus- ja Noorteamet