Igast lapsest võib saada leiutaja


Avaldaja:Merje Pors14. September 2012

Kategooriad:Hariduselu

Kuni oktoobri lõpuni ootab noorte leiutajate riiklik konkurss kõigi 1.–12. klassi õpilaste nutikaid ideid, mis lahendavad kellegi igapäevaelu probleeme või kitsaskohti.

Konkreetset teemat esitatavatele leiutistele sõnastatud ei ole – peaasi, et tegemist oleks ideega, mis mõne igapäevaelu probleemi lahendab, märgib teadusagentuur oma pressiteates.
 
Konkursi korraldaja Margit Lehis soovitab probleemi lahendamisel vaadata lahendusi otsides kindlasti ka looduse ja loodusainete tundides õpitu poole. „Näiteks suur osa meist kasutab igapäevaselt oma riiete ja jalanõude kinnitamiseks takjapaela, mille loomiseks saadi inspiratsiooni takjanupust. Iminappade kasutamise idee pärineb kaheksajala kombitsast. Jäälinnu noka kujust on inspireeritud Jaapanis toodetavad ülikiired rongid. Nn targad nanokangad, mida spordiriiete valmistamiseks kasutatakse, on mõtte saanud männikäbist - sooja ilmaga käbisoomused avanevad ja külma niiske ilmaga sulguvad.“


Konkursile tuleb esitada leiutise joonis  ja kirjeldus (nii elektrooniliselt kui paberil), võimalusel ka juhendaja arvamus. Konkurss toimub kolmes vanuseastmes (1.-4., 5.-9. 10.-12. klass), igas veidi erinevad nõudmised konkursitööle. Täpne teave töö esitamise kohta ja nõutavate dokumentide loetelu on toodud konkursi veebilehel http://www.etag.ee/teaduse-populariseerimine-2/opilasleiutajate-konkurss/
 
Konkursi auhinnafond on 25 950 eurot – preemiad ootavad parimaid leiutajaid, nende juhendajaid ja edukaimat kooli. Lisaks rahalistele preemiatele ootab parimaid  4.-9. klassi leiutajaid osavõtuvõimalus leiutajate talvekoolist, mis toimub 2013. aasta jaanuari alguses.
 
Noorte leiutajate konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur, rahastab haridus- ja teadusministeerium, auhindu annavad lisaks Energia Avastuskeskus, AHHAA teaduskeskus ja Eesti Ameerika Suursaatkond. Konkursi tingimused ja muu info leiate konkursi kodulehelt.

Samal teemal