50. robot tõi võidu


Avaldaja:Madli Leikop15. Mai 2013

Saue gümnaasiumi 9. klassi õpilasele Priit Norakule tõi TehnoTiigri konkursil põhikooliastmes võidu robot-taskulamp. „Kas teeks midagi või oleks niisama ilus asi,“ selgitas Priit auhinnatöö tagamaid.

TehnoTiigri õpilaskonkursi teema oli tänavu "Robot". Töid võis esitada kahes kategoorias: NcCad+ või NX abil CNC-pingis välja freesitud esemed; SolidEdge 3d mudel.

Tulemusi hinnati kahes vanuseklassis: põhikool ja gümnaasium. Priit Noraku töö oligi põhikooliastmes parim. Saue gümnaasium kuulutati aga TehnoTiigri konkursi 2013 parimaks kooliks.

„Ilmselt tuli tunnustus tänu sellele, et meie koolist saadeti võistlusele palju töid, ja võidutöö on ka Saue gümnaasiumist,“ arvas Saue gümnaasiumi tehnoloogiaõpetaja Valmar Kaur vahetult pärast auhinnatseremooniat Tiigrihüppe Ideelaadal 9. mail Tallinna lauluväljakul. „Joonis antakse masinale tööks ja masin lõikab osad välja, ise nuputad, kuidas osad kokku panna. Priit mõtles, et lihtsalt niisama robot on igav, pani valgusdioodid peale, ja nii valmiski robot-valgusti. Teised poisid meie koolist tegid robotit, mis saadetakse Marsile, ja kõige rohkem tehti selliseid mehikesi-roboteid.“

Kas tööd, mis võistlusele jõuavad, tehakse tehnoloogiatunni ajast?

„Seda võib tunni ajast teha. Uue õppekavaga on lubatud tundidesse sisse viia teema nagu NCCad-joonestamine ja CNC-pingiga freesimine. Mina olen teist aastat teinud 8.-9. klassiga kogu kolmanda veerandi seda tööd ja poisid meisterdavad päris hea meelega. Meie eelis on ka see, et kolm aastat tagasi saime väikse tehnoloogiaklassi, remontisime ise ühe laoruumi. Seal on CNC-pink, tegeleme ka legorobotitega. On ka arvutid, millega poisid saavad programmeerida kohapeal, arvutiklassi ei pea minema. Loen seda suureks plussiks.“

Töövahendite kohalt ütles õpetaja Valmar Kaur, et kõik vajalik on koolis olemas, aga kindlasti oleks materjali rohkem vaja. „Ja noorematele klassidele niisuguseid masinaid nagu siin Ideelaadalgi näha oli: väikesed ja ohutud. Aga nende jaoks raha ei jätku, saan sellest aru, eks kõik õppeained vajavad vahendeid. Meie kooli juhtkond on hästi mõistev, kui vähegi võimalust, oleme uusi masinaid saanud: treipingid, paksushöövlid, elektrilised käsitööriistad, kõik on olemas. Ootame pikisilmi puiduimursüsteemi ja ventilatsiooni.“

9. klassi poiss Priit Norak ütles, et kui ta hakkas võistlustööd plaanima, siis mõtles, et kas teeks midagi asjalikku või oleks niisama ilus asi. „Otsustasin teha roboti, millel silmade asemel on LED-tulekesed. Ja pea peal on nupp. Ehk siis roboti kujuga taskulamp. Minu meelest tuli väga lahe välja. Kõige raskem oligi see, et robot oli niivõrd väike, raske oli kogu süsteemi talle pea sisse mahutada.“

Kui väike?

„Pea oli umbes 2 cm läbimõõduga. Keha sisse läksid patareid. Puidutükist freesisin CNC-pingil tema kuju välja.“

Mitmes robot see sinu elus valmistada oli?

„Seda on väga raske öelda, sest olen Saue gümnaasiumis ka robootika õpetaja-juhendaja väikestele. Olen roboteid väga palju teinud, tegelen põhiliselt legorobotitega. CNC-pingis polnud ma, tõsi küll, enne robotit teinud, aga kokku võis see olla nii viiekümnes robot. Mulle lihtsalt meeldib tegeleda selliste asjadega, robotid on minu jaoks põnevad.“

IMG_1533.JPG

TehnoTiigri võitjate ühispilt Tiigrihüppe Ideelaadal 9. mail Tallinnas. 

TehnoTiigri õpilaskonkursi tulemused:
Žürii liikmeteks olid Kalle Kivi (TLÜ), Indrek Kiolein (Pro-Step OÜ) ja Karin Taalik (Tiigrihüpe). Töid esitati kümnest koolist, kokku laekus 103 tööd.

Noorema vanusegrupi võitjad:
I koht – Priit Norak (9.klass, Saue gümnaasium), juhendaja Valmar Kaur
II koht – Mattias Idavain (6.klass, Kuusalu keskkool), juhendaja Urmas Mark
Eraldi anti välja auhind „Parim kool“, mille võitis Saue gümnaasium.
Ära märgiti Aruküla põhikool, kes esines põhikooli osas kõige suurema hulga töödega.

Vanema vanusegrupi võitjad:
I koht – Siim Pragi (10.klass, Põlva ühisgümnaasium), juhendaja Tiina Saago
I koht – Jürgen Soom (12.klass, Tallinna Õismäe gümnaasium), juhendaja Eedo Lubi
I koht - Jose Perez Toribios (10.klass, Tartu Kivilinna gümnaasium), juhendaja Sven Hendrikson
Eraldi anti välja auhind Põlva ühisgümnaasiumile aastatepikkuse stabiilselt hea tasemega tööde esitamise eest gümnaasiumi astmes.

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet