Prügi VaheTund osutus väga populaarseks


Avaldaja:Merje Pors14. Juuni 2013

Teeme Ära Sihtasutus korraldas 168 kooli viiendatele klassidele liigse tarbimise, taaskasutuse ja prügikäitluse teemalisi koolitunde.

“Teeme Ära!" vabatahtlikud ning Tallinna ja Tartu ülikoolide klassiõpetajateks õppivad üliõpilased selgitasid koolinoortele näiteks seda, kuidas valmivad tavalised T-särgid. "Paljud ei tea, et väga lihtsa ja odava riideeseme keskkonnamõju võib olla väga suur – ei mõelda, kuidas kasvatatakse puuvilla, kui palju kulub riiete tootmiseks vett ning missuguseid kemikaale rõivaste tootmiseks kasutatakse,” kommenteeris Prügi VaheTunni projektijuht Liisa Toompuu.
 
Toompuu selgitas, et eraldi käsitleti nelja jäätmeliiki – paberit ja pappi, toidujäätmeid, plastikut ja riideid. Kõigi nende liikide puhul arutati koos õpilastega, kuidas neid toodetakse, missugune võib olla tootmise keskkonnamõju ning kuidas oleks toodete või prügiga mõistlik ümber käia.
 
“Motiveerisime õpilasi mõtlema tarbimisele ja leidma oma esemetele, mida ise enam ei vajata, kasulik väljund näiteks taaskasutuse näol. Prügi sorteerimise õpetamine oli alles viimane etapp, sest enne, kui midagi ära visata, võiks alati mõelda, kas esemele oleks võimalik leida mõni muu keskkonnale ja inimestele kasulikum otstarve,” rääkis Toompuu.
 
Koolid osalesid ka jätkutegevustes, püüdes tundides õpitu toel parandada oma kooli keskkonnasõbralikkust. Parima jätkutegevusena tunnustas Prügi VaheTund Rocca al Mare kooli Vodja Individuaalõppekeskust prügijaama eest. Kooli õpilased saavad auhinnaks spetsiaalselt väljatöötatud seiklusmängu ja suvise pikniku.
 
Teeme Ära Sihtasutus korraldas Prügi VaheTund projekti esmakordselt, kuid suure huvi tõttu on sihtasutus huvitatud projektiga jätkamisest ka tuleval õppeaastal.
 
Projekti toetasid Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tootjavastutusorganisatsioon OÜ.

Vodja prügijaam.JPG
Rocca al Mare Kooli Vodja Individuaalõppekeskuse prügijaam. Foto: Teeme Ära!

Haridus- ja Noorteamet