Koolimale programmis osaleb üle 1000 õpilase


Avaldaja:Madli Leikop07. Oktoober 2013

Eesti Maleliit ja Kasparov Chess Foundation käivitasid eelmisel aastal pilootprojektina koolimale programmi 12 koolis üle Eesti.

Sel õppeaastal õpib malet juba rohkem kui tuhat teise klassi õpilast 35 koolis nii eesti kui ka vene keeles. Õpingud käivad Garri Kasparovi metoodika järgi: lastel on maletund korra nädalas, nende käsutuses on kaks õpikut ning värviline töövihik. Sel aastal lisandusid programmi ka interaktiivsed maletunnid virtuaalses malekeskkonnas. Lisaks saavad lapsed mängida malet pikapäevarühmas, mis on eriti oluline näiteks maakoolides. Selle aasta suvel otsustas projekti toetada Eesti Siseministeerium.
 
Andrei Korobeinik, Eesti Maleliidu president ning FIDE sotsiaalprojektide komisjoni liige märkis Tallinnas toimuva FIDE kongressi avasõnas, et koolimale pilootprojekti kogemus oli erakordselt positiivne: “Maleõpe osutus koolides populaarseks, kogus hulgaliselt positiivset tagasisidet ning tänaseks on paljud esimese aasta õpilased liitunud ka kohalike maleringidega. Projekti peamine eesmärk ei ole samas male kui spordiga otseselt seotud – male abil õnnestub õpetada lastele loovust, strateegilist mõtlemist ning tõsta nende kognitiivset võimekust. Need on omadused, mis on väga olulised näiteks IT-sektoris, kus on meil täna puudu üle kahe tuhande töötaja ja mille palgad ületavad Eesti keskmist kaks korda.”
 
Eesti Vabariigi siseminister Ken-Marti Vaher kinnitas, et ka siseministeeriumi jaoks on tähtis male positiivne mõju koolilastele. Tema sõnade järgi on erinevate riikide kogemused näidanud, et maleõpe tõstab laste õppeedukust, suurendab sotsiaalseid oskusi ja vähendab võimalikku riskikäitumist. “Malet õpetatakse täna väga paljudes riikides ja näiteks USA ja Inglismaa kogemused tõestavad, et maleõpe mõjutab positiivselt laste arengut,” lisas siseminister.
 
Malelegend Garri Kasparov, kes viibib hetkel Tallinnas FIDE kongressil, avaldas lootust, et Eesti malel on suur tulevik. Suurmeister tänas Eesti maleliitu ning siseministeeriumit ning tuletas meelde, et koolimale projekt Eestis algas ühest väikesest jutuajamisest kaks aastat tagasi ja täna õpib malet juba iga kümnes teise klassi õpilane üle Eesti. “See on järjekordne tõestus sellele, et Eesti on kiire ja innovaatiline riik, kes suudab positiivseid ideid välja pakkuda ja kiiresti ellu viia,” ütles Kasparov.

Allikas: BNS