AHHAA uus näitus on pühendatud kompimismeelele


Avaldaja:Merje Pors11. November 2013

Teisipäeval, 12. novembril kell 16 avab teaduskeskus AHHAA näituse „Ahhaa, meeltesegaduses!“, mis on pühendatud kompimismeelele ning kus saab enam kui pooltsadat eksponaati katsuda kas käte või jalgadega.

„Ma usun, et igale inimesele läheb korda tema ise ning see, kuidas me ise ümbritsevat maailma tajume. Meeltega trikitamisele ongi just see näitus pühendatud. Julgen soovitada näitust „Ahhaa, meeltesegaduses!“ kõigile alates meditsiinifännidest kuni mustkunstihuvilisteni,“ ütles AHHAA juhatuse liige Andres Juur pressiesindaja vahendusel.

Selleks, et kogu näitust tunnetada, tuleb näitusele sisenedes jalanõud ära võtta. Külastajale avaneb üheksa teemaruumi, mis kõik esindavad erinevaid puudutustega seonduvaid aistinguid. Näiteks fakiiri tuppa on välja pandud eksponaadid, mis räägivad ebameeldivana tajutavatest puudutustest ning valust. Julgematel avaneb võimalus katsetada oma valutunnetust ehtsal fakiiri voodil.

Üks osa näitusest on pime ning seal tuleb silmi kasutamata leida vastused küsimustele jalataldade ning käte abil. Selgub, et polegi nii lihtne nägu kombates selgeks teha, kas inimene on rõõmus või kurb või aimu saada, mis vääringus on mündid. Lisaks saab õppida Braille’ kirja ehk pimekirja.

Mitu eksponaati on mõeldud jalgadega tunnetamiseks. Näiteks tuleb kasutada arvutit varvaste abil ning leida väljapääs labürindist vaid taldade alt tulevat infot kasutades. Näitusel asuvas iglus saab aga avastada, kui suhteline on temperatuuride tajumine.

AHHAA meeltenäitus on valmistatud Belgia ettevõttes Apex Expo, mis alustas tegevust 1995. aastal ning on spetsialiseerunud interaktiivsete taju- ja meeleteemaliste (kogupere)eksponaatide valmistamisele. Apex teeb eksponaatide ehitamisel koostööd loodus-, tehnika- ja kultuuriteadlastega ning selle näituse koostamisel kasutati muuhulgas neuropsühholoogide, füsioterapeutide ning puuetega inimestega tegelevate spetsialistide abi.

Näitus „Ahhaa, meeltesegaduses!“ jääb Tartusse AHHAA Teaduskeskusesse (Sadama 1) avatuks kuni aprilli keskpaigani 2014.


Haridus- ja Noorteamet