Kas internet on ohtlik?


Avaldaja:Merje Pors03. Aprill 2014

Kui meie emade-isade lapsepõlve sisustas enamasti õues mängimine ja toas istuti vaid väga halva ilmaga, siis tänapäeva lapsed eelistavad sageli aega rohkem veeta arvuti taga.

Internetiühendusega arvuti n-ö avab akna maailma ehk selle kaudu on võimalik laua tagant lahkumata korda saata väga palju, kirjutavad Kevin Piperal ja Triin Kangur projektist Targalt Internetis. Internet annab seega hulgaliselt võimalusi, ent omab ka varjatud ohtusid, millest paljud noored mööda vaatavad.

Kooliealistele  seostub internet eelkõige meelelahutusega: mängud, videod, suhtlusvõrgustikud. On vähe noori, kellel veel ei ole Facebooki kontot ja veel vähem neid, kes ei ole ühtegi Youtube’i videot näinud.

Käitu netis nagu reaalses elus
Noortele suhtlusportaalide (Facebook) põhjuseta keelamine ei vii kuhugi, pigem peaksid noored arvestama võimalike ohtudega ja meeles pidama netisuhtluse kuldreeglit – ärge tehke midagi, mida te ei teeks päriselus (avaldage võõrastele oma paroole jms personaalset infot).

Internet on tänapäeval aina rohkem seotud ka kooliga. Kodutööd, hinded jms on mugavalt kättesaadav eKoolist. Aina rohkem kasutatakse õppetundides arvuteid, sest sadades raamatutes leiduv materjal on Internetis õige otsisõna korral sekunditega leitav. Mängu kasutamine teadmiste kinnistamisel on ju ammu teada  vahend. Siinkohal ongi hea tõdeda, et tänasel päeval on saadaval mitmeid eestikeelsed mänge, mis toetavad õppetööd -  vaata näiteks http://www.veereta.edu.ee; http://www.targaltinternetis.ee/nastix . Toredaid veebipõhiseid õppematerjale pakub Koolielu portaal ja e-õppe repositoorium. Valiku Euroopa eri paigus  lastele ja noortele loodud positiivse sisuga veebilehtedest leiab aadressil http://www.bestcontentaward.eu/.

Veebist saab alla laadida ka muusikat ja filme, ent siinkohal on reaalne oht nakatuda mõne arvutiviirusega, kuna kaugeltki kõik inimesed internetis ei ole heatahtlikud. Seetõttu tuleks oma arvutile peale panna viirusetõrje ning ka pahavara vastane programm. Õpetused selle tegemiseks ja vastavad lingid leiab Arvutikaitse lehelt.

IMG_3638 foto Terje Lepp.jpg

Õpilased tutvumas tahvelarvuti võimalustega. Pilt on tehtud HITSA Innovatsioonikeskuse korraldatud Ideelaadal maikuus 2013. Autor: Terje Lepp.

Viirustõrje ka nutitelefonile

Et nutiseadmed oleks pahavara eest kaitstud, võiks meeles pidada lihtsat nõuannet: ka nutiseade vajab viirustõrjeprogrammi (tasuta on saadaval nt Lookout Security & Antivirus, AVG AntiVirus Free)!

Kui Sulle tundub, et andmeside mahud on kahtlaselt suured ja rakendused töötlevad infot ka siis, kui seade on puhkerežiimis, siis  kontrolli, kas viirustõrje programm töötab korralikult. Kui kahtled seadme korrasolekus, pöördu spetsialisti poole.

Pea meeles, et tasuta lõunaid ei ole endiselt olemas! Paljud näiliselt tasuta olevad rakendused võivad endas peita pahavara või on töökorras vaid lühikese ajaperioodi vältel. Nn. test-aja möödudes võivad rakendused küsida tasuliste versioonide laadimist.

Välismaale minnes oleks mõistlik positsioneerimine ja andmeside rändlus välja lülitada, kui seda just ilmtingimata tarvis ei lähe - väljaspool Eestit on andmeside tariifid enamasti kallimad ja koju naastes võite end leida silmitsi seismas sootuks suurema kuuarvega kui olite arvestanud.

Katseta ja vajadusel küsi nõu
Oluline on meelde jätta, et Internet ümbritseb meid tänapäeval kõikjal, seega ei ole mõtet seda karta, vaid tulebki julgelt katsetada ja netiavarusi tundma õppida. Sealjuures ei tohiks lasta ohtlikel olukordadel ja halbadel netikogemustel end eemale peletada, vaid tuleks lihtsalt küsida targematelt abi. Ei ole olemas rumalaid küsimusi. Vastupidi -  rumal on see, kes küsimata jätab ja seepärast täbarasse olukorda sattub.

Kasulikku teavet internetis turvaliselt hakkamasaamiseks ja ka huvitavaid mänge-linke leiate Targalt Internetis veebilehelt.

Nõuanded lapsevanemale

7 asja, mida lapsevanemana teha, et kaitsta oma last Internetis peituvate ohtude eest:

1.         Võta isiklik vastutus kindlustamaks lapse turvalisus internetis. Arutage koos, mis on interneti kasutamisel aktsepteeritav ja mis mitte.

2.         Hari iseennast. Ürita ennast hoida kursis arengutega interneti kasutamises:

a. õpi kasutama neid interneti tööriistu, mida Sinu lapski kasutab (jututoad jne.),

b. õpi tundma oma lapse ja tema sõprade interneti kasutamisharjumusi (kontrolli ka logifaile, et näha, kus Sinu laps on käinud),

c. tuvasta need netilehed, mida Sa sooviksid, et Su laps külastab,

d. tuvasta need netilehed, millest laps peaks hoiduma,

e. tee endale selgeks, kuhu pöörduda tõsisemate probleemide puhul.

3.         Räägi oma lapsega! Selgita talle interneti võimalusi, aga ka seal valitsevaid ohte. Külasta lapsele huvipakkuvaid lehekülgi koos temaga. Tunne aktiivset huvi, mida laps Internetis teeb. Selgita oma lapsele, et Internetis tuleb samamoodi viisakalt käituda nagu kodus või koolis.

4.         Pane arvuti üldkasutatavasse ruumi (näiteks elutuppa). Nii saad paremini kontrollida lapse arvutikasutuse kestust.

5.         Lepi lapsega kokku reeglites ja jälgi nende reeglite mõlemapoolset täitmist.

6.         Julgusta last alati tulema Sinu juurde kui midagi arvutiga või internetis juhtub.

7.         Pea alati meeles, et arvuti EI ASENDA lapsevanemat!
Autorid: Kevin Piperal ja Triin Kangur projektist Targalt Internetis

Samal teemal: