Aasta e-kursus 2014 võimaldab täiendada inglise keele oskust


Avaldaja:Merje Pors11. Aprill 2014

Neljapäeval, 10. aprillil, tunnustas Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) Innovatsioonikeskus rahvusvahelisel konverentsil „Pöördepunkt hariduses“ selle õppeaasta silmapaistvamaid e-kursuseid.

Eesti e-Ülikooli konsortsiumi aasta e-kursuse stipendiumi suurusega 2000 eurot pälvis Tartu Ülikooli kursuse „Inglise keel humanitaarerialade üliõpilastele, tase B2.2“ autor Liina Tammekänd. E-õppe ekspertidest koosneva komisjoni hinnangul paistab kursus silma hästi järgitava ja loogilise ülesehituse poolest, mis hõlbustab õppijal kursusel orienteerumist ning toetab selle edukat läbimist. Sealjuures toetavad kursuse õppematerjalid õppijate erinevaid õpistiile ning ka kursuse visuaalne üldmulje on suurepärane.

Tegemist on kursusega, mille saab läbida 100% veebipõhiselt. Õppe käigus loetakse erinevaid akadeemilise suunitlusega tekste, kuulatakse dialooge ja monolooge, tehakse nende põhjal interaktiivseid harjutusi ning osaletakse foorumiarutlustel.

„Ma tean, et see tunnustus on Tartu Ülikooli keelekeskusele oluline. Nüüd on mul selline plaan, et tahan kõikidele kursustele, mida ma veebis teen, kvaliteedimärki külge,“ ütles Liina Tammekänd pärast oma elu esimese e-kursuse eest tunnustuse saamist. „Ilma Marju Piirita (haridustehnoloog TÜs) ei oleks ma hakkama saanud. Läksin täieliku noviitsina tema juurde, öeldes, et ma väga ei taha e-kursust teha, aga ma pean. Marju oskas töö jagada väikesteks sammukesteks ja nii oli e-kursuse tegemine palju lihtsam kui ma oleksin arvanud.“

Kursus sündis vajadusest: Liina Tammekänd otsustas minna Prantsusmaale välissemestrile ega tahtnud üles öelda oma kohta Tartu Ülikoolis. „Nii tuli teha 100% veebipõhine kursus. Ma pelgasin Moodle’it ja kartsin, et kustutan Moodle’i ära – midagi kindlasti lendab metsa,“  muheleb ta tagantjärgi. „Üritasin kursuse teha sellisena nagu mulle meeldiks - hästi struktureerituna – et ma vaatan peale ja saan kohe aru, mis toimub. Ainuke asi, mida tudengitel vaja oli, on stabiilne internetiühendus ning selliseid vabandusi ma vastu ei võta, et internet läks ära ja ma ei saanud testi teha,“ selgitas Tammekänd. Kasutatud vahenditest tõstis Tammekänd esile Quizleti.

Ta soovitab teistelgi õppejõududel e-kvaliteedimärki taotleda. „Võib-olla osa õppejõude pelgab lasta võõraid inimesi oma kursusele, aga kindlasti tasub kandideerida. See ei ole keeruline protsess, julgustan osalema.“
Liina Tammekänd ja Ene Koitla.jpg

Liina Tammekänd (vasakul) koos HITSA Innovatsioonikeskuse juhataja Ene Koitlaga eile autasustamisel.

Aasta e-kursus 2014 tiitli nominendid olid veel Kadri Männasoo (Tallinna Tehnikaülikool) kursusega „Statistical Analysis“, Marge Kusmin (Tallinna Tehnikaülikool) kursusega „Sotsiaalse tarkvara õpitoad“, Ada Traumann (Tallinna Tehnikaülikool) kursusega „Riski- ja ohutusõpetus“, Maiken Jaanisk (Tartu Tervishoiu Kõrgkool) kursusega „Ärevushäirete kognitiiv-käitumuslik teraapia“ ning Diva Eensoo ja Inga Villa (Tartu Ülikool) kursusega „Jalgratturite ja mopeedijuhtide riskeeriv käitumine liikluses ning selle mõjutamise võimalused“.

E-kursuste hindamise komisjonis algusest peale ehk juba seitsmendat aastat osalenud Eesti
Infotehnoloogia Kolledži kvaliteedijuht Merle Varendi rõõmustas, et kvaliteedimärgi taotlemine kogub populaarsust – juba teist aastat on taotluste arv ületanud 60 e-kursuse piiri. E-kursuse kvaliteedimärke anti tänavu välja rekordarv ehk 41. Kõige enam e-kursusi esitasid konkursile Tallinna Tehnikaülikool ja Tallinna Tööstushariduskeskus.

Kvaliteedimärgi väljaandmise protsess on osa e-õppe kvaliteedisüsteemist, mille peamiseks eesmärgiks on ühtlustada e-õppega seotud protsesse ja taset kutseõppeasutustes ja kõrgkoolides. Kvaliteedimärgiga kinnitatakse e-kursuse väga head taset ning tunnustatakse e-kursuse autorit, kes on saavutanud e-õppe rakendamisel suurepäraseid tulemusi.

Kvaliteedimärgi on seitsme aasta jooksul saanud 173 e-kursust.

E-kursuse kvaliteedimärgi väljaandmise protsessist ja tulemustest on võimalik lugeda täpsemalt e-õppe kvaliteedi veebileheküljelt: http://www.e-ope.ee/kvaliteet/kvaliteedimark

Maiken Jaanisk_foto Kristjan Madalvee.jpg

Maiken Jaanisk (Tartu Tervishoiu Kõrgkool) oma tööd tutvustamas.

Tunnistused.jpg

Fotod: Kristjan Madalvee.