Aabits elust enesest


Avaldaja:Tiia Salm14. Aprill 2014

Märksõnad:

,

Kategooriad:Hariduselu

Kirjastuselt Künnimees on ilmunud uus aabits, autoriteks lastekirjanik Siiri Laidla, klassiõpetajad Küllike Kütimets ning Mare Kütt, kunstnikud Leo Lätti ja Mariann Joa.

„Erinevalt nii mõnestki varasemast aabitsast, kus toimetavad loomtegelased, fantaasiaolevused või karikatuursed inimesed, kajastab Künnimehe aabits elu realistlikult, inimesi on kujutatud loomutruult,“ iseloomustas õpikut kirjastaja, professor Martin Ehala. „Tähtsal kohal on elu põhiväärtused nagu headus, kaastunne, hingelisus, kodusoojus, sõprus ja korralikkus,“ lisas Siiri Laida.

Illustratsioonid on erksate värvidega, detailirikkad, rõõmsad ja meeleolukad. „Püüdsime teha nii, et oleks humoorikaid detaile ka täistkasvanud vaatajale,“ ütles kunstnik Leo Lätti. „Et aabits kõnetaks nii väikeseid kui suuri, nagu hea koguperefilm.“
Võimaldamaks jõukohast lugemist igale õpilasele, on iga aabitsatekst koostatud kolmel raskusastmel: algajale, veerijale ja lugejale. Tekstide raskusastmed on paika sätitud teadusliku loetavusindeksi LIX abil, mida eesti aabitsatekstide koostamisel on teadaolevalt kasutatud esmakordselt. „Lähtusime põhimõttest, et lugema õppimine ei tohi olla valus,“ märkisid aabitsa metoodika autorid Küllike Kütimets ja Mare Kütt.

Uus aabits on nelja aasta pikkuse töö tulemus, autorid on seda katsetanud oma õpilastega ning käsikirja on töö erinevatel etappidel retsenseerinud mitmed tunnustatud metoodikud ja praktikud: Mare Müürsepp, Õnnela Lembke, Maret Olo, Elve Voltein, Külli Kama, Kädi Krillo, Rita Ojala, Tiia Salm ja Ruth Vaga. „Tänan autorite ja kirjastuse nimel kõiki, kes on aabitsa sünnile kaasa aidanud!“ ütles Martin Ehala.

Aabits on esimene õpik Künnimehe uuest algkooli emakeele õppevara sarjast.

Seda saab osta kirjastuse veebipoest.
Lisainfo: Kersti Ehala, 52 30 720

Allikas: Künnimehe pressiteade.


 

 

Haridus- ja Noorteamet