15 aastat mõnusat lugemist


Avaldaja:Madli Leikop13. Aprill 2015

Rocca al Mare Kooli kogunes reedel, 10. aprillil saalitäis raamatuhuvilisi noori, et tähistada Eesti Lugemisühingu projekti „Lugeda on mõnus“ 15. sünnipäeva. Koolide seas oli neidki, kes projektis osalenud algusest peale.

Üle-eestiline projekt “Lugeda on mõnus” on õpilaste ja neid juhendavate õpetajate vabatahtlik liikumine, mis kestab igal õppeaastal septembrist juunini. Projekti käigus loetakse põnevaid raamatuid ning loetu üle arutletakse interneti vahendusel. Eesti Lugemisühing alustaski projekti 2000. aastal rõhuasetusega arvutite kasutamisel – et arvutite kaudu lapsi, eriti poisse, lugemise juurde meelitada. Nüüd on asjalood muutunud, rõhk on raamatute lugemisel, interneti võimalusi kasutatakse muljete vahendamiseks, tavapärasest erinevate lugemisülesannete täitmiseks.

IMG_2911[1].JPG

Sünnipäevapidu algas Rocca al Mare Kooli direktori Kaido Kreintaali ja programmi kauaaegse patrooni Urmas Paeti tervitustega. Paet sõnas, et kui kuskil mõni noor väga rumala teoga hakkama saab, võib kindel olla, et ta ei ole oma elus eriti raamatuid lugenud. Lugemine avradab silmaringi, annab uusi teadmisi. „Facebook võib kaduda, raamatud jäävad,“ ütles programmi patroon Urmas Paet.

IMG_2916[1].JPG

Siis tuli lastele külla kirjanik Mika Keränen. Kohtumine oli soojas meelolus ja mõnusa huumoriga pikitud. Laste küsimused olid üsna traditsioonilised – kuidas kirjanikutöö algas, millal tekkis idee kirjutada Supilinna krimkasid, mis on kirjaniku enda lemmikraamat, kust on pärit tegelaste nimed.

„Raamatute ideed tulevad siis, kui ma ei kirjuta; suvel, sõprade ja pere keskel. Kirjutamiseks on vaja rahu. Minu hobid on aiandus, jooksmine, jalgpall,“ rääkis noortele Mika Keränen.

Kohtumise lõpuks sai iga kooli esindus kingituseks Mika Keräneni raamatu „Väravajoonel“ koos pühenduse ja autogrammiga.

IMG_2920[1].JPG

Õpilased olid ette valmistanud miniesitlused loetud raamatutest või lugemisega seotud tegevustest. Näiteks Rocca al Mare Kooli õpilased olid intervjueerinud oma kooli raamatukoguhoidjaid, Võhma Gümnaasiumi õpilased näitasid muinasjutu põhjal valminud fotojutustust „Kolm karu“, Maria-Lotta Moldau Tallinna Nõmme Gümnaasiumist tutvustas vendade Strugatskite romaani „Hukkunud Alpinisti hotell“.

IMG_2912[1].JPG

Rakke Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Leonoore Meerja on koos oma õpilastega projektis „Lugeda on mõnus“ osalenud algusest saati. Täpsemalt öeldes õpilased on vahetunud, õpetaja on jäänud. „See algas täiesti juhuslikult. Kooli arvutiõpetaja andis mulle ühe kirja lugeda, et alustab uus projekt nimega Matilda. Olin huvitatud, sõitsin Tallinnasse. Esimesel aastal oligi projekti nimi Matilda, sest lugesime Roald Dahli raamatut „Matilda““, meenutas Leonoore Meerja. „Kuidagi nii on läinud, et olen 15 aastat projektiga tegelenud. Algusaastatel olid õpilased väga entusiastlikud, aktiivsemad ka. Korra valiti projekti logokonkursil meie kooli õpilase töö parimaks. Viimastel aastatel on õpilaste lugemus läinud tagasihoidlikumaks. Ega lugema meelitamiseks erilisi nippe ei ole, kes loeb, see loeb. Paari korda küll mäletan, kus andsin lapsele raamatu kätte ja pärast laps ütles, et see oli nii huvitav, ma nüüd hakkangi lugema. Mis mind ennast projekti juures hoiab? See õpetajate seltskond, kes algusest peale on koos käinud. Oleme tore meeskond, kaks korda aastas saame kokku, see on vahva! Oma koolis oleme kaks korda projektimeeskondi vastu võtnud,“ rääkis Rakke Gümnaasiumi eesti keele õpetaja Leonoore Meerja.

IMG_2917[1].JPG

„Lugeda on mõnus“ sünnipäeva-konverentsil „Teistmoodi lugemine“ tutvustati õpilastele ka digiraamaatuid, punktkirja ja kurdi inimese lugemise eripära, külas käis lugemiskoer Steffi koos perenaise Heleriga. Ja loomulikult söödi sünnipäevatorti ning tänati Rocca al Mare Kooli 8.b ja 7.c klassi õpilasi, kes aitasid konverentsi organiseerida.

Fotod: Madli Leikop.

Samal teemal:

 

 

Haridus- ja Noorteamet