Lastekaitse Liidu aastakonverentsil lahatakse uut lastekaitse seadust


Avaldaja:Laura Vetik20. November 2015

Täna toimub MTÜ Lastekaitse Liit traditsiooniline aastakonverents „Kuidas elad, Eestimaa laps?“. Sel korral keskendub konverents laste kasvatamisele ilma kehalise karistamise ja vaimse vägivallata. Seepärast ka konverentsi alapealkiri “Ära löö last – ka sõnadega!”.

Eesti uus lastekaitseseadus jõustub 1. jaanuaril 2016, keelustades laste kehalise karistamise. Konverentsil uuritakse, kuidas hakkab uus seadus rakenduma kodus, lasteaias ja koolis. Samuti arutletakse, kuidas saaks ühiskond kaasa aidata uue seaduse järgimisele.

MTÜ Lastekaitse Liit juhataja Martin Medari sõnul on loomulik, et konverents keskendub uuele lastekaitseseadusele. „Uue lastekaitseseaduse jõustumine on Eesti ühiskonna suur arenguhüpe. Kuna praegu veel kehtiv seadus on vastu võetud aastal 1992 ning on pigem deklaratiivne kui reaalselt juhiseid andev, siis uues seaduses olev konkreetne laste kehalise karistamise keelustamine on juba lastega tegelevate organisatsioonide ning Sotsiaalministeeriumi vaieldamatu ühine töövõit.“, sõnas Medar.

Konverentsil jagab Miia Pitkänen Soome Lastekaitse Keskliidust kogemusi Soomest, kus juba mõnikümmend aastat on kehaline karistamine keelustatud. Eestil on põhjanaabrite kogemustest nii mõndagi õppida.  Lisaks teistele tunnustatud spetsialistidele räägib Tallinna Lastehaigla Psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinberg, kuidas mõjub lastele vaimne ja kehaline karistamine. Missugused on tagajärjed? Mille poolest erinevad need lapsed, kes on kogenud kehalist karistamist ja vaimset vägivalda nendest lastest, kes seda kogenud ei ole? Kust läheb kehalise karistamise piir? Tutistamine? Käest sakutamine?

Konverentsil tutvustatakse MTÜ Lastekaitse Liit värsket uuringut „Lapse osalus pereelus“, mille eesmärk oli selgitada välja laste osalus pereelus, vanemate kasvatuspraktikad (sh karistusviisid), laste arvamus selles osas ning muutused antud küsimustes nii praktikas kui ka hoiakutes võrreldes 2008. aastaga. Oma arvamuse ütles 500 last üle Eesti.

MTÜ Lastekaitse Liit president loone Ots võttis uuringu kokku järgmiselt: „Tore on tõdeda, et kasvõi veidi on siiski lapse olukord paranenud võrreldes aastaga 2008. Last kaasatakase rohkem ja tema heaolu on tõusnud. Samas ei ole kõik veel parimas korras. Tööd lapse heaolu nimel tuleb agaralt jätkata.“

Konverentsi juhivad Kadri Valner ja Nikolai Kunitsõn. Konverentsi avab sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. Konverents toimub Lapse õiguste kuu raames 20. novembril 2015 Kumu Kunstimuuseumi auditooriumis. 

Kes konverentsile füüsiliselt kohale tulla ei saa, võib seda jälgida läbi Postimehe veebi.

Konverentsile tuleb appi ka A-Film, kelle animatsioonid aitavad meil lapsi paremini mõista.  MTÜ Lastekaitse Liit konverentsi “Ära löö last – ka sõnadega” rahastab Hasartmängumaksu Nõukogu läbi Sotsiaalministeeriumi.

Allikas: MTÜ Lastekaitse Liit

Samal teemal:

Lastekaitse Liit tähistab traditsiooniliselt lapse õiguste kuud

Harno logo