Koolielu õppevara-talgud


Avaldaja:Kristi Semidor24. November 2015

Koolielu portaali õppematerjalide aida korrastamise talgute juhend

Hea talguline! 

Suur tänu, et aitad kaasa Koolielu õppematerjalide aida korrastamisele. Iga õpetaja panus on tähtis - nii saame ühekorraga aastate jooksul Koolielu portaali aita kogunenud õppematerjalid üle vaadata ning ajahambast puretud või lihtsalt kõlbmatuks muutunud materjalid eemaldada. Tulemuseks saame hulga hästi kirjeldatud õppematerjale, mida Koolielu sisemine otsing, aga ka suured otsingumootorid paremini üles leiavad.     

Mis on Kooliellu õppematerjalide lisamisel muutunud? 

Oleme Koolielu portaali õppematerjalide kirjeldamise osas teinud väikseid muudatusi. 
Enamik infoväljadest, mis tuleb õppematerjali lisamisel täita, on muudetud kohustuslikuks, vaid õpiloo ja vanusevahemiku lisamine vabatahtlikud. Iga andmevälja juures on lühike selgitav tekst, mis aitab õppematerjali kirjeldada. Litsentsi ja õppematerjali tüübi väljadele on lisatud pikem selgitus küsimärgi-kujulise ikooni taha.  

Täiesti uue väljana on lisatud õppematerjali loomise aasta, kuhu tuleb kirjutada aastaarv neljakohalise numbrina. Kui materjali loomise aasta pole teada, märgista väärtus „Teadmata“. 

“Õppematerjali tüübi”, “keele” ja “sobib õpilasele iseseisvaks tööks” väljades tuleb õppematerjali kirjeldajal teha teadlik valik. Näiteks seni polnud “õppematejali tüübi” väli kohustuslik, mistõttu võis juhtuda, et kui materjali lisaja jättis andmevälja tähelepanuta, sai õppematerjali tüübiks automaatselt “esitlus”.  

“Õppematerjali tüübi” ja “keele” väljas saab valida mitu väärtust (roheline pluss-nupp). Kirjeldajal on võimalus valesti valitud väärtusi eemaldada - vali vastavas rippmenüüs esimene ehk tühivalik. 

Õppematerjali lisajal tuleb määrata õppematerjali kasutamist ning autori õigusi täpsustav litsents. Kuidas valida õppematerjalile litsentsi? Kui tegemist on sinu loodud materjaliga, soovitame valida “Creative Commons - Autorile viitamine - Jagamine samadel tingimustel”. Kui õppematerjalis ei ole selle kasutamist täpsustatud, on materjali kõik õigused kaitstud. Täpsemat infot litsentside kohta saab küsimärgi-kujulisel ikoonil klõpsates. Lisalugemist litsentside kohta leiad siit.  

Saad määrata õppematerjali kasutajale sobiva vanusevahemiku - selleks on olemas ajatelg, millel asuvaid liugureid nihutades saad osutada, millises vanuses õpilastele antud materjal mõeldud on. 

Töö Koolielu portaali lisatud õppematerjalidega 
 
Logi sisse Koolielu portaali. 
Kui parool on ununenud, uuri taastamisvõimalust siit.   

Ava ülamenüüst “Minu Koolielu”, vali rippmenüüst “Minu õppematerjalid” - avaneb nimekiri Sinu õppematerjalidest neljas võimalikus staatuses: avaldatud, ootel, täiendamisel, salvestatud.

Ava üle vaadatav õppematerjal eraldi aknas nii: vali õppematerjali pealkiri, et see muutuks aktiivseks, hoia all Ctrl-klahvi ning klõpsa hiirega. 

- Kontrolli, kas õppematerjali link töötab või fail avaneb. 
- Vaata üle ja täienda õppematerjali andmevälju. 
- Kui õppematerjal on vananenud sisuga, kohenda seda - parandatud faili saad uuesti üles laadida, samuti saab ju välisel veebilehel muudatusi teha, kui oled selle veebilehe autor. Kui lisad õppematerjali täiesti uude keskkonda, siis muuda ka Koolielus oleva õppematerjali linki. 

Pane endale kirja, mitu õppematerjali parandasid ning mitu kustutasid - see on oluline loosimisel osalemiseks, kus iga korrastatud õppematerjal annab hääle. 

Kui oled lisanud Kooliellu palju õppematerjale, siis selleks, et saaksid parema ülevaate materjalidest ja nende meta-andmete seisust enne talgut, lisasime “Minu õppematerjalide” lehele töönupu “Lae alla .xls”. Lae ja salvesta endale algseis ning kasuta tabelit tööprotsessis abiks. Tabelisse saad ju igale materjalile lisada tunnuseid, mida sulle on korrastamisel vaja. Pea siiski meeles, et alla laetud tabelis tehtud muudatused ei kajastu mitte kuidagi Koolielu õppematerjalide aidas, selleks pead ikkagi avama konkreetse õppematerjali Koolielus ja muudatused-täiendused ka salvestama. Igaks juhuks võid oma materjalide seisust teha väljavõtte ka pärast talgutöid, siis on meil vajaduse korral abi-infot, kui juhtub midagi ootamatut. Väljavõtete tegemine nii enne kui pärast on siiski vabatahtlik. 

Viimane samm - palun täida ankeet. Saame selle järgi teha talgutest kokkuvõtte, samuti on ankeet sinu pilet loosirattasse. Ankeedi täitmise tähtaeg on 8. detsember 2015 kl 23.00.

Küsimuste korral pöördu 
Kristi Vahenurme (kristivahenurm@gmail.com) või oma aine moderaatori poole (nime leiad vastava aine õppematerjali juurest või ainemoderaatorite üldisest nimekirjast).  

KKK 
Kui ma olen lisanud alles hiljuti oma õppematerjali, kas võin ka talgutel osaleda? 

Jah, kuna õppematerjali kirjelduste väljades on tehtud väikseid muudatusi, siis soovitame oma õppematerjali meta-andmestiku üle vaadata ning seda täiendada. 

Kui mu õppematerjali on avaldanud keegi teine (nt ainemoderaator vm), kuidas saan seda muuta? 
Saada materjali link ja info ainemoderaatorile ning palu muudatused teha. Lisa vastav info ankeeti ka, et saaksid loosimisel osaleda.  

Kui mu õppematerjal ei avane, näitab nt arhiiv.koolielu-veateadet, mida pean tegema? 
Koolielu portaali õppematerjalide aita on aegade jooksul mitmeid kordi täiendatud, ühe platvormi uuenduse ajal läks serverist kaotsi hulk materjale. Kui saad sellise veateate, anna märku kristi.semidor@hitsa.ee, märkides kindlasti ära materjali aadressi Koolielus (tavaliselt nt kujul http://koolielu.ee/waramu/view/1-7da1a016-1e4e-4ea9-921a-705ce97f40c4) ja lisades kopeerimisega või ekraanilt pildistamisega veateate. Kui oled kindel, et Sinu nt 2003. aastal loodud ja 2010. aastal kaduma läinud materjal on ikka veel toimiv õppevara, palun lisa ja kirjelda see uuesti õppematerjalide lattu. Enne lisamist uuri “Õppevara” alt “täpsustatud otsingut” kasutades, ega keegi teine pole seda õppematerjali juba avaldanud. 

Haridus- ja Noorteamet