Robotex 2015 võistlusel pälvis aktiivseima kooli tiitli Rakke Gümnaasium


Avaldaja:Madli Leikop07. Detsember 2015

Tallinnas toimunud robotivõistlust Robotex 2015 iseloomustas tohutu hulk publikut, võistlejaid ja roboteid: 14 000 külastajat ja üle 1400 robotiehitaja, kes saatsid võistlustulle 530 robotit. Külastajate seast jäi silma palju väikeseid lapsi.

Tõepoolest, tõsiselt jäi silma just väikeste poiste ja isade rohkus publiku seas. Öeldakse küll, et ei maksa soolist lõhet tekitada, robootika sobib nii poistele kui tüdrukutele, aga mis saab ühe poisi jaoks veel põnevamat olla kui isaga koos uusimaid tehnikavidinaid avastada ja katsetada. Ja väikeseid tüdrukuid oli Robotexil ka, ja vanaemasid-vanaisasid, ja terveid peresid ja kooliklasse ja tudengeid ja firmade esindajaid ja kohtunikke ja korraldajaid ja veel tuhandeid ning tuhandeid huvilisi.

IMG_3294.JPG

530 robotit ja 14 000 pealtvaatajat kolme päeva jooksul tähendab Robotexi pikas ajaloos rekordite löömist. Robotex 2015 projektijuhi ja TTÜ mehaanikateaduskonna doktorandi Marti Araku sõnul astus 4.-6. detsembrini 17 võistlusalal heitlusse ühtekokku 530 robotit. “See tähendab, et Robotex on nüüdsest Euroopa suurim robotivõistlus, kuna Austrias Viinis märtsis peetud robotivõistlusel RobotChallenge läbis tehnilise kontrolli ja pääses võistlusrajale 491 robotit,” rääkis Arak. “Robotex purustas kõik senised “isiklikud” rekordid, mille uhkeimaks näiteks on ligikaudu 14 000-ni kasvanud publiku arv kolme päeva jooksul kokku. Tänan kõiki võistlejaid, pealtvaatajaid, korraldajaid ning toetajaid, kes Robotexi teokssaamisele õla alla panid!”

hPM6nMXAc13HAlK9h7OAwjNwK7FpwIJ5LJ8xjV1q-rg.jpg

Foto: Edmond Mäll

Robotexile registreerus 1422 robotiehitajat 15 riigist ühtekokku 657 robotiga, ent kohale ilmus neid siiski mõnevõrra vähem. Osa praagiti ka välja tehnilises kontrollis, kus kontrolliti iga registreerunud roboti vastavust võistlustingimustele.

Ligi kolmandik Robotexil osalenud robotiehitajaist tuli piiri tagant: Lätist 73,  Leedust 58, Venemaalt 11 ja Poolast 7 võistlejat. Robotiehitajaid tuli Robotexile ka Valgevenest, Kolumbiast, Alžeeriast, Soomest, Rootsist, Kreekast, Indiast, Nigeeriast, Türgist ja Ukrainast. Kõige suurem oli osavõtt LEGO sumo võistlusest, kus astus võistlusareenile 153 robotit.

FeXuqCiZWlfdKK-NOUrSWXANdspIoCLjjTqMirxPRVM.jpg

Väikestel poistel oli palju uudistada ja robotite kohta küsida. Foto: Edmond Mäll

Oma robotitega olid Robotexil väljas 132 kooli, robotiklubi ja asutust nii Eestist kui välismaalt. „Aktiivsema kooli tiitli ja sellega kaasneva auhinna, 3D-printeri pälvis Rakke Gümnaasium Lääne-Virumaalt, kust pääses võistlema ühtekokku 29 robotit,“ lausus Robotexi projektijuht Marti Arak. „Sellega andsid kooliõpilased silmad ette ka TTÜle ja Tartu Ülikoolile, kus tuli võistlema mõni robot vähem.“

IMG_3287.JPG

Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse boksis olid lapsed-noored uudistamas kõik kolm päeva. Foto: Madli Leikop

Rakke Gümnaasium Robotexil

Rakke Gümnaasiumi robootikahuvlistest sai Koolielu jutule Jõgevamaa Gümnaasiumi 10. klassi noormehe Kristjan Variksooga, kes robootikaringis käib Rakkes.

Kristjan oli kohal kõik kolm võistluspäeva. „Väga tore on olnud. Oleme robotitega osa võtnud enamikust aladest: takistustega joone järgimisest, joone järgimisest, mikrosumost. Tulemused on väga head, takistusega joone järgimisel II koht, mikrosumos III koht,“ rõõmustas Kristjan. „Ettevalmistus enne võistlusi oli väga pikk, kui kohale jõudsime, siis siin oli ka pidev jooksmine ja kiirus, peab kõik valmis saama.“

Tehnika ja tehnoloogia huvitab Kristjanit väga, ta on osa võtnud paljudest õpilaskonkurssidest. Näiteks loonud koos Rakke Robootikute meeskonnaga  FLLi projektitöö ning HITSA õpilaskonkursi "Lahe asi" raames virtuaalse väikekandle,  mis laseb õpilastel kannelt mängida ilma et pilli füüsiliselt olemas oleks. „Praegu teen veebilehte Prügibot, mis ka võtab osa ühest konkursist. See on kasulik koht, kust saad infot, kui ei tea, kuhu prügi sorteerida. Näiteks lambipirn – on see olmejääde, ohtlik jääde? Veebileht ütleb, kuhu see panna. Väga kasulik,“ selgitas Kristjan.

Robootikaga tegelemine on Kristjan Variksoo jaoks tema enda sõnul hea võimalus kodunt välja saada ja midagi põnevat teha, mis on seotud elektroonika, tehnoloogiaga ja teadusega. „Matemaatika, füüsika ja keemia on mul kõik nõrgad küljed, vaatamata sellele saan robootikaga hakkama väga hästi. Robootika aitab kaasa loogilisele mõtlemisele, mida on paljudes valdkondades vaja,“ ütles ta.

IMG_3304.JPG

Rakke robootikate töönurk Robotexil. Foto: Madli Leikop

Kui oled robootikaringiga alustanud, siis lõpetada enam ei saa

Rakke Robootikuid juhendavad õpetajad Leelo Ambos ja Velle Tarraste. Leelo Ambos on muusikaõpetaja, Velle Tarraste suunab õpilaste robootikahuvi lisaks Rakkele veel Väike-Maarjas, Koigil ja Rakveres. Robootikas on mõlemad iseõppijad ja kasutavad iga võimalust, et vastavatel koolitustel käia.

Kuidas muusika ja robootika kokku said? „Põhjus on isiklikud lapsed,“ ütles Leelo Ambos.  „Tütar oli 4-aastane, kui ütles, et tema tahab robotit ehitada. Siis toodi kooli robotikomplektid, aga kolleeg, kes pidi alguses nendega tegelema hakkama, vahetas töökohta. Andis mulle kastid üle, ütles, et võistlused on kuue nädala pärast, kool on kirjas, lapsed otsi ise. Nii see algas.“

IMG_3300.JPG

Auhinnad ootavad võitjaid. Foto: Madli Leikop

Mis täiskasvanuid robootika juures köidab? „Mängulisus. Ja see, et lapsed ise tahavad teha. Laulukoori proovi pean neid paluma, robootikaringi uksest murravad küünarnukkidega sisse ja on õnnetud, kui mõni päev ring ära jääb,“ ütles Leelo Ambos. „Kell seitse õhtul ajame lapsed lõpuks koju, sest siis on koristaja ka juba lõpetanud,“ täiendas Velle Tarraste.

Robotexil oli Rakkest pea 30-liikmeline võistkond. Kõik kolm päeva elati-magati-söödi-ehitati-programmeeriti-valmistuti sealsmas võistluspaigas, TTÜ spordihoones. Nii suur oli tahtmine kaasa lüüa ja eks ikka silma ka paista. „Mõned lapsed, kes on esimest korda kaasas, on kolmandaks päevaks väsinud, aga kes on tegijad, need ikka jaksavad, oskavad oma jõuvarusid jagada,“ ütles õpetaja Ambos. „Osa roboteid ehitame kohapeal, osa platvorme on juba eelmisel aastal valmis tehtud, neid arendame edasi,“ selgitas Velle Tarraste.

84G9W92edGvWp1Ji_ifOJOnb3aFuQERW-OVTgVGOrb8.jpg

Võistlus käib! Foto: Edmond Mäll

Robootikaring ei ole just odavamate killast, vahendeid tuleb pidevalt uuendada, juurde osta, välja vahetada. Praegu toetab Rakke robootikute tegemisi tarkvarafirma Uptime OÜ, toetust on saadud Nutilaborilt, koolilt ja kohalikult omavalitsuselt loomulikult. Robotexi 2015 aktiivseima kooli tiitel annab julgust toetustaotlusi esitada ja projekte kirjutada edaspidigi.

Kokkuvõtteks

Järjekorras 15. Robotexil võtsid robotid mõõtu ühtekokku 17 võistlusalal, neist kolmel esmakordselt Eestis. Võistluse jooksul oli samas avatud ka tehnoloogianäitus, kus nägi rohkem kui 100 uut kõrgtehnoloogilist seadet alates vastvalminud innovaatilistest prototüüpidest kuni toimivate robootikalahendusteni. Robotexi raames korraldati neli loovat konkurssi lastele ning noortele ning 24 robootikaalast töötuba alates lasteaialastele mõeldud robomutukate meisterdamisest kuni gümnasistidele sobiliku programmeerimise ja mobiiliäppide loomiseni.

Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus (HITSA) viis läbi robootika töötubasid lastele ja noortele. LEGO WeDo robotite töötoas said 5-9-aastased lapsed koos oma vanematega ehitada robot-alligaatori. Alg- ja põhikooli lapsed valmistasid mutukate meisterdamise töötoas hambaharjast väikese vahva roboti. Nutiroboti töötoas tutvusid huvilised nutitelefoni abil juhitava robotiga, mille ehitamisega saab hakkama iga tehnoloogiahuviline noor. Kuidas aga robotile mõtteid pähe panna, mismoodi näeb välja roboti aju ja kuidas robot tegutsema saada, õppisid lapsed „LEGO Mindstorms EV3 robot-putukate ralli“ töötoas. Gümnaasiuminoortel ning tudengitel oli võimalus sumoroboteid programmeerida.

Robotexi korraldas Tallinna Tehnikaülikool koostöös Tartu Ülikooli ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega.

Robotex 2015 kuldsponsorid on ICD Industries ja Technobalt Group.

Robotex 2015 suursponsorid on Stoneridge, iRobot, Ensto, Tehnikarent, Oomipood, Festo, Interflux Eesti, Microsoft, Finest Steel, Ldiamon, Klotsipood ja Duroc Machine Tool.

Samal teemal:

 

 

 

Haridus- ja Noorteamet