Tartu tudengid säästavad energiat kraanivett juues


Avaldaja:Laura Vetik17. Detsember 2015

Tartu ülikooli ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse abiga sel kevadel käima tõmmatud tudengite energiasäästu projekt „Võta kraanist!“ tähistab 18. detsembril ettevõtmise esimeste eesmärkide täitmist Tartu ülikoolis.

"Võta kraanist!" projektiga on tänaseks jagatud üle kahe tuhande korduvkasutatava veepudeli ja Tartu ülikooli hoonetesse on paigaldatud 34 veekraani, millest tudengid saavad oma pudeleid täita.

"Lihtsate arvutuste järgi on kraanivesi 600 korda energiasäästlikum kui pudelivesi," selgitab "Võta kraanist!" projektijuht Kristjan-Julius Laak. "Iga liitri kraaniveega säästan 1kg põlevkivi jagu taastumatut energiat," tutvustab Laak kevadel Tartu ülikoolis tehtud arvutusi. „"Võta kraanist!" projektiga säästetakse aastas 2,4 GWh energiat, mis on võrdne Emajõelinna 1,5 kuu elektrikuluga.“

"Võta kraanist!" on KIK-i eelmise aasta üks võidutöödest konkursil Negavatt. KIK-i juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul seisneb projekti geniaalsus selle lihtsuses. "Joogivesi on ju inimõigus ja Negavati konkursist võrsunud projekt tuletab meelde, et inimesed, kasutage seda õigust," lisas Tammiste.

Tartu ülikooli teadlaste võetud veeproovid kinnitavad, et Tartu kraanivesi on keemiliselt koostiselt väga sarnane maailmakuulsate pudeliveebrändidega. "Tartu ülikooli töötajad ja üliõpilased on  kraanivee joomise idee suurepäraselt vastu võtnud," märkis Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm.

Reedel 18. detsembril kell 14 avatakse Tartu ülikooli peahoones viimane paigaldatud veekraan. See tähistab eesmärkide saavutamist ülikoolis, kuid sellega „Võta kraanist!“ veel ei lõpeta. "Juba praegu oleme teinud koostööd mitmete asutuste ja ettevõtetega, kes on ideega liitumiseks meiega ise ühendust võtnud," rõõmustab Laak. Tema sõnul aitab "Võta kraanist!" kõikidel soovijatel trükiste ja nõuga propageerida oma töökohas kraanivee joomist. 

Allikas: Tartu Ülikool

Foto: Flickr

Samal teemal: