Pärnu õpetajad käisid rahvusvahelisel haridusmessil BETT


Avaldaja:Laura Vetik03. Veebruar 2016

Pärnu linna koolide haridustehnoloogia ja arvutiõpetajate aineühenduste juhtgrupp külastas jaanuaris Londonis toimunud iga-aastast Briti hariduse ja tehnoloogia messi BETT 2016. Kahe väga pika ja sisuka päeva jooksul tutvuti paljude väljapanekutega ning kuulati huvitavaid ettekandeid.

Autorid: Kaia Metsaalt, Kairi Osula ja Diana Veskimägi

  unspecified.jpg

Eesti õpetajad tutvumas haridusmessiga BETT.

Messi peetakse oluliseks ka mujal riikides, kohal olid erinevate maade haridusministeeriumide esindused (Araabia ÜE, Venemaa, Norra jt.).

Õpitarkvarast oli põhiline osa suunatud alg- ja põhikooli osale. Samuti oli palju tark- ja riistvara hariduslike erivajadustega lastele. Õpihaldussüsteemid olid valdavalt Inglismaa kesksed. Silma hakkas asjaolu, et kui Eestis on õpetaja harjunud kasutama tarkvara, mida saab tasuta, siis Inglismaal tuleb hea tarkvara eest maksta ning seda peetakse loomulikuks.

Enamikku messil pakutavast oli kohapealt võimalik soetada märksa soodsamate hindadega.

bett1.jpg

Messil oli tehnoloogia valdkonnast esindatud robootika ja programmeerimine (Dash and Dot,  Edbot, Ohbot jt robotid ning keskkonnad, nt http://robotcode.io, 3D-visualiseerimine (http://the3dclassroom.com) ja -printimine, uudsed salvestus- ja taasesitusvahendid, targad pliiatsid (http://neosmartpen.com, digitaalsed mõõteandurid (http://globisens.net; corex.de), puuteekraanid ja interaktiivsed tahvlid (http://iboardtouch.com; vividtouch.eu; http://learnpad.com. Lisaks olid kohal erinevate digividinate pakkujad (http://learningresources.com; hillscomponents.co.uk; tts-group.co.uk). Huvi äratas ja ostusoovi tekitas kõige rohkem suvalist pinda interaktiivseks muutvad projektorid, targad põrandad (WizeFloor), tahvelarvutite laadimis- ja sünkroniseerimisjaamad ning kandekotid. Üllatuslikult palju pakuti laadmisjaamu ka telefonidele.

Tarkvarast oli palju erinevaid õpirakendusi (http://plotagon.com, themusicgame.net; http://braingogame.com) ja õpihaldussüsteeme (http://showmyhomework.com, chimpa.eu), mis olid küll suures osas Inglismaale orienteeritud. Silma jäid kooli võrgu monitoorimise ja halduse süsteemid, mis annavad võimaluse ka õpilaste tegevuse jälgimiseks ja piiramiseks. Näiteks http://smoothwall.com süsteem annab märku kui on otsitud turvariskiga sõnu, samuti võimaldab see seada erinevaid piiranguid - õpilasel võib lubada Facebooki postituste lugemist, kuid keelata postitamist.

badanamu.jpg

Erakordselt palju oli pööratud tähelepanu hariduslike erivajadustega lastele. Nende tarbeks pakuti spetsiaalset riist- ja tarkvara kuni programmeerimiseni välja. Näiteks http://texthelp.com digitaalne pliiats, mis loeb valjult ette kirjas olevat teksti või http://badanamu.com digitaalsed õppevahendid, nuppudelt programmeeritavad autod, putukad jpm.

Küll oleks tore, kui meie koolideski oleksid loodusainete klassides kompaktsed digitaalsed andurid, puutetundlikud lauad, “lastekindlad” kõrvaklapid, salvestusvõimalused jm põnevad vahendid.

Täname Pärnu Linnavalitsust selle võimaluse eest ning loodame, et sellest kujuneb igaastane traditsioon. Põnevusega ootame juba järgmist messi, mis toimub 25-28.01.2017!

Fotod: erakogu

Samal teemal: