Tehnoloogiapäev rõõmustas külastajate rohkuse ja tegevuste küllusega


Avaldaja:Madli Leikop25. Aprill 2016

23. aprillil toimunud HITSA tehnoloogiapäeva kõige nooremad külastajad olid alles beebivankris ja kõige vanemad soliidsetes aastates pensionärid. Sinna vahele mahtusid kõik vanuseastmed, sest tehnoloogiahuvi vanusest ei küsi.

Liialdamata võib öelda, et huvi HITSA tehnoloogiapäeva vastu oli ülisuur. Kultuurikatel oli rahvast tulvil ürituse algusest lõpuni. Samas toimus tegevus nii mitmetes boksides ja saalides, et kõike pääses vaatama ja katsetama. Nii suurel kui väikesel laval tutvustasid eksponendid lähemalt oma firma tegevusala, teenuseid ja tooteid, räägiti internetiturvalisusest, karjäärivalikutest, teaduse tegemisest, tehnoloogia tulevikust. Roboteid oli vaatamiseks, katsetamiseks ja ise kokku panemiseks igat masti ja mõõtu, ise sai elektroonilist muusikat teha, allveerobotit juhtida (ekraanil loomulikult), arvutimänge mängida, satelliidi lendu jälgida, geenitesti teha, digitüdrukutega vestelda, 3D-printida, sõrmejälgi anda ja tuvastada ning palju-palju muud. Kokku oli tehnoloogiapäeval väljas üle 30 Eesti ettevõtte ja organisatsiooni. 

IMG_3528.JPG

IMG_3529.JPG

„Soovime üritusega näidata, et digiteemad on tänapäeval kõikides tegevusvaldkondades ning julgustada noori selle maailmaga tutvuma,“ ütles HITSA juhatuse liige Ene Koitla. „Lapsed tahavad ikka kõike käega katsuda või ise järele proovida. Seepärast valisimegi tehnoloogiapäevale formaadi, mis võimaldab lastel ise aktiivselt osaleda.“

IMG_3531.JPG

IMG_3530.JPG

Kõige emotsionaalsemad hetked olid päeva jooksul kindlasti õpilastööde konkursi parimate autasustamised. „Maailmariik Eesti“ finaalis osales ligi 300 õpilast üle Eesti, enim esikohti pälvisid Harjumaa noored. „Konkursile said noored esitada töid kaheksas erinevas kategoorias, mis kõik olid omamoodi erilised,“ ütles konkursi üks korraldajatest, ProgeTiigri programmijuht Mari-Liis Peets. „Noored sidusid oskuslikult oma loovtööd konkursi teemaga „Maailmariiki Eesti“. Esitati rahvuskultuurist mõjutatud käsitööesemed, 3D-tehnoloogiaga loodud uusi innovaatilisi tooteid, Eesti vaatamisväärsusi tutvustavaid videoid ja mänge jne. Sellel aastal jäi silma 3D-tehnoloogia ja animatsiooni tööde rohkus, mille kategooriates andsime välja kõige rohkem auhindu.“

IMG_3533.JPG

IMG_3561.JPG

Üks ihaldusväärne auhind – elusuurune Meccanoid robot – leidis endale uue kodu Peetri Lasteaias-Põhikoolis. Peetri kool sai roboti auhinnaks kui HITSA õpilaskonkursist „Maailmariik Eesti“ kõige aktiivsemalt osa võtnud kool. Peetri kooli direktor Luule Niinesalu ütles auhinda vastu võttes, et tore, kui koolis on õpetajad, kes oskavad lapsi innustada, ja õpilased, kellel on huvi ja tahtmine konkursist osa võtta. Auhinna enda kohta arvas ta, et kõigepealt tuleb robot kooli viia ja kooliperega tuttvaks teha ning siis tuleb koos robotile nimi välja mõelda.

Koolielu sai jutule Türi Põhikooli õpetaja Laine Aluojaga ja kahe äsja auhinna võitnud 7. klassi tüdrukuga – Anitra Lukjanovi ja Kai-Melli Kapteniga. Nende digitaalne õppematerjal „Ise mängin, ise laulan...“ pälvis III kooliastme õppematerjalide kategoorias esikoha.

IMG_3556.JPG

Kai-Melli (vasakul) ja Anitra rõõmustavad õpilastööde konkursi võidu üle.

Tüdrukud ütlesid oma töö kohta, et see on nagu digitaalne klaver: saad klaverit mängida ja samal ajal ise kaasa laulda, noodid on täpselt klaveri kõrval. „Idee tuli sellest, et Kai-Melli mängib klaverit muusikakoolis, ja minul oli kahju, et mina ei saa klaverit mängida. Siis mõtlesimegi, et kui juba konkurss „Lahe asi“, siis miks mitte klaver,“ ütles Anitra. Töö valmimiseks kulus neli kuud. „Mina õppisin vastava programmiga noote tegema,“ sõnas Kai-Melli. Anitra jaoks oli suurim kogemus mõistmine, et pingutuseta ei saavuta midagi: „Kui tahad tulemust saada, tuleb selleks tööd teha.“

Laine Aluoja sõnas oma kooli hea esinemise põhjuseks, et Türi Põhikoolis õpivad edukad ja toredad lapsed. „Kui õpetaja pakub mõne põneva tegevuse välja, siis nad rõõmuga haakuvad ja hakkavad kaasa töötama.“ Konkursil osalenud õpilastööde kohta üldiselt arvas Laine Aluoja, et tööd on väga tugevad, õpilased ja juhendajad on välja mõelnud ja hästi teostanud hulga põnevaid ideid. „Konkurss oli väga pingeline,“ ütles Aluoja.

Türi Põhikooli läks ka võit II kooliastme arvutimängude kategoorias: „TyriCube-1“ autorid on Andero Lavrinenko ja Raiko Marrandi.

Ja veel üks tähelepanek Tallinnas Kultuurikatlas toimunud tehnoloogiapäevalt: lapsed jäävad lasteks sõltumata sellest, kui palju on nende ümber tehnoloogiavidinaid. Sest kõige stabiilsem järjekord oli kogu aeg selle masina juures, mis suhkruvatti valmistas...

IMG_3557.JPG

Fotod: Madli Leikop.

Samal teemal: