Mõisakoolid ootavad õppekäikudele


Avaldaja:Madli Leikop28. Aprill 2016

EMP mõisakoolide programmi raames ja Arhitektuurimuuseumi eestvedamisel on valminud esimesed programmid, millega kutsutakse teisi koole päevaks või paariks mõisa kooli. Kõik õppekäigud on seotud riikliku õppekavaga, mitmed on kohaldatavad erinevatele vanusegruppidele.

Loo saatis Koolielule Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) mõisakoolide programmi juht Riin Alatalu.

Kevad on retkede, uudistamise ja õuesõppe aeg. Ootame teid mõisa kooli!

69 kooli üle Eesti tegutseb erilises keskkonnas – mõisahoones. Mõisakoolid tekkisid Eestis ligi 100 aastat tagasi, kui omariikluse väljakuulutamise ja maareformiga võõrandati aadelkonna maad ja majad.  Mõisamajad võeti enamasti ühiskonna käsutusse, kõige levinum valik oli kool - neid on tegutsenud kokku 300 mõisas.

Aeg on paljude koolide jaoks armutu olnud, aga viimastel kümnenditel oleme me üha enam mõistnud, et väärikas ümbrus toetab õpitegevust. Suur osa veel tegutsevatest mõisakoolidest on hästi restaureeritud ja kohalike õpetajate eestvedamisel rakendatakse ajaloolist keskkonda õppetöös.

EMP mõisakoolide programmi raames ja Arhitektuurimuuseumi eestvedamisel valmisid esimesed programmid, millega kutsume teisi koole päevaks või paariks mõisa kooli. Kõik õppekäigud on seotud riikliku õppekavaga, mitmed on kohaldatavad erinevatele vanusegruppidele. Kaasasime lisaks õpetajatele ka turismieksperdi ja proovireisidki on tehtud, et tagada ladus toimimine.

ÕPPEKÄIKUDE PROGRAMMID LEIAB SIIT

Kevadel pakume kaheksat programmi, sügiseks lisandub neid veelgi. Lisaks mõisakoolidele on meie haridusprojektiga oodatud liituma ka teised mõisad. Tutvuge ka mõisa teemal põhinevate õppematerjalide kogumikuga „ Mõis kui ammendamatu inspiratsiooniallikas“ http://koolielu.ee/waramu/view/1-7da1a016-1e4e-4ea9-921a-705ce97f40c4

Kõik materjalid on alates maikuust kättesaadaval ka meie kodulehel http://www.moisakoolid.ee

Õppekäikudele ootavad:

 Rogosi, Võrumaa: Aardejahile Rogosi mõisasse

Vääna, Harjumaa: Olevik ja minevik Vääna mõisas ja pargis

Vodja, Järvamaa: Vau! Koolipäev koos hobustega!

Palupera, Valgamaa: Kaks pärlit Eesti 100 pärlikeest

Puurmani, Jõgevamaa: Ajaloo õppepäev Puurmani mõisas

Vana-Kuuste, Tartumaa: Mõis ajaloo keerdkäikudes

Lasila, Kiltsi, Muuga, Võivere, Virumaa: Nelja teadlase teekond

Raikküla, Raplamaa: Suur ajalugu väikesel Eestimaal

Toredaid elamusi mõisakoolis!

thumbnail.jpg

Fotol: Vääna mõisakool. Madli Leikop.

Samal teemal: