Vanema toimetulek oma emotsioonidega

Avaldaja Piret Tegova
03.09.2021

Mis on emotsioon? Kuidas tekivad emotsioonid? Milleks neid üldse vaja on? Kuidas ma peaksin reageerima vanemana – suruma oma emotsioonid alla või laskma neil enda üle valitseda? Kuidas aru saada, mis toimub minu sees ja miks? Kas tunded on vajalikud ja kas neid tuleb üldse tähele panna?
 Mõned inimesed püüavad oma tundeid eirata, maha salata ja tõrjuda. Vahel on tunnetest vöimatu aru saada ja nende vastu ei saa midagi parata. Miks siis on vaja nendele tähelepanu osutada? Sageli me ei tea kuidas raskete tunnetega toime tulla. Halbu emotsioone häbenetakse või kardetakse ja neist ei räägita.

Emotsioonid mängivad meie elus olulist  rolli. Nad mõjutavad igapäevast elu ja meie käitumist ning mõtlemist.
Me tunneme tundeid kogu aeg, ehkki ei teadvusta neid kõiki. Tunnete äratundmine võib olla raske, kui neist ei osata rääkida. Oma tunnete uurimine on peaaegu kõikidele inimestele keeruline. Tunded esinevad harva üksi, neil on palju kaaslasi, millega kohtumine võib olla väga õpetlik. Viha tagant võib paljastuda pettumus või häbi, hirmuga paralleelselt võib inimene tunda uhkust selle üle, et ta julgeb sellest siiski üle olla. 
Rääkimise või kirjutamise abil oma tunnete tundmaõppimine ja neile nime andmine on kasulik, sest nii muutuvad tunded selgemaks ja astuvad kergemini mõistuse ja tahte teenistusse. Põhjuse ja tagajärje märkamine ei ole tundeasjades kerge.  See suurendab aga oma emotsioonide ja elu valitsemise oskust.

Teemad:
* tunnete tekkimine
* millest tunded koosnevad
* tunnete nimetamine ja eristamine

Koolitaja Anne Uibo

Õpetaja, Lapsevanem
Vaksali 7, Tartu
kell 17.30-20.45
12 €
13.09.2021
13.09.2021
Piret Tegova
5296028
piret@rahvaylikool.ee
Haridus- ja Noorteamet