Nädala äpp: Minu loodusheli


Avaldaja:Kristi Semidor27. Jaanuar 2016

„Minu loodusheli“ on uus nutirakendus, mille abil on võimalik looduses salvestada lindude, konnade, putukate ja teiste loomade hääli. Nädala äppi tutvustab ainemoderaator Evi Tarro koos Veljo Runneliga TÜ Loodusmuuseumist.

Rakendust saab kasutada ka vaatluspäevikuna, sest koos helifailiga salvestatakse vaatluse aeg ja koht, loomaliigi või -rühma nimetus ning vaatleja kommentaarid. 

„Minu loodusheli“ on ühendatud PlutoF-pilvega, kuhu internetiühenduse olemasolul saab kõik vaatlused ja helifailid saata ning nendega hiljem töölaual töötada. Rakenduse ja PlutoF kasutamiseks on vaja ennast registreerida PlutoF-veebitöölaual.

Rakenduse ja PlutoF-töölaua abil on võimalik luua ja hallata töörühmi ning koguda loomahääli oma uurimistöö jaoks, kooli praktikumis, välitundides ja mujal. 

„Tere, Kevad!“ projekti raames on õpilased juba aastaid uurinud kevade saabumisest märku andvaid kevadekuulutajaid (kevadel õitsevad taimed, rändlinnud, esimesena ilmuvad liblikad). Sel kevadel soovitame uut nutirakendust kasutada eelkõige lindude saabumise jälgimisel. 

Nutirakenduse „Minu loodusheli“ arendajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum koostöös Eesti loodusmuuseumiga. Rakendust on tutvustatud augusti lõpus ja septembri alguses toimunud õppeseminaridel bioloogiaõpetajatele ning teistele loodushariduse spetsialistidele.

Juhendid nutirakenduse „Minu loodusheli“ kasutamiseks:
"Minu loodusheli – kuidas kasutada?" - Eesti Loodusmuuseum (2015), videotutvustus Youtube’s; 
juhend äpi kasutamiseks - Veljo Runnel (2015), Rakenduse „Minu loodusheli“ kasutamine ning helivaatluste haldamine“;  
juhend loodusheli projektide loomiseks - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Eesti Loodusmuuseum (2015); “Minu loodusheli” nutirakenduse jaoks vaatlusvormi loomine PlutoF-platvormil. 
 
Nutirakendus on allalaetav Google Play poes Androidile. iOS-i platvormil pole rakendus hetkel kasutatav, aga valmidus tekib tulevikus. 

Pildimaterjal  pärit nutirakenduse videotutvustusest. 
Evi Tarro, Koolielu ainemoderaator, Võru Kreutzwaldi Kooli haridustehnoloog 
Veljo Runnel, TÜ Loodusmuuseumi peaekspert 

Haridus- ja Noorteamet