Uued õppematerjalid

esitlus
Svetlana Astahhova12. Aprill 2018
mäng
Ragnar Vutt12. Aprill 2018
kodulehekülg
TiiuLe05. Jaanuar 2018
tunnikava
TiiuLe05. Jaanuar 2018

Teadusmaleva noored panustavad ESTCube-2 ehitusse


Avaldaja:Madli Leikop04. Juuli 2016

4. juulil antakse juba viiendat korda Tõraveres start teadusmalevale, kus teadushuvilised koolinoored saavad süvitsi tutvuda teadlase elukutsega isikliku kogemuse kaudu. Selle aasta teadusmaleva suur väljakutse on ESTCube-2 satelliidi ehitamises osalemine.

Teadusmalevast võtavad osa noored Tallinnast, Tartust, Türilt ja Lätist.

Erinevalt eelmisest suvest, mil teadusmalevlased töötasid koos ühe uurimisrühmana ja ehitasid väikesatelliitide magnetiliste omaduste uurimiseks Helmholzi puuri, saab seekord iga osaleja iseseisva ülesande. „Iga selline ülesanne on seotud konkreetselt ühe ESTCube-tüüpi satelliidi alamsüsteemiga või observatooriumi teadusalaga,“ ütles teadusmaleva koordinaator Katrina Kalnina.

Noored hakkavad tegutsema näiteks ESTCube-2 asendi määramise ja kontrolli alamsüsteemiga, millega positsioneeritakse satelliidi asend orbiidil, ning ka kommunikatsiooni alamsüsteemiga, mis võimaldab suhtlust satelliidi ja maapealsete sidejaamade vahel. 

ESTCube-2 asendi määramise ja kontrolli alamsüsteemi juht Hendrik Ehrpais rääkis, et meeskonnaliikmete ülesanneteks on magnetmähiste valmistamine ja asendi määramise sensorite testimine ja väljatöötamine.

ESTCube-2 peaks startima juba Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal.

Üks astronoomiahuviline malevlane saab lähemalt analüüsida võrdlemisi vähe uuritud täheparve NGC 7419 massiivsete tähtede heleduse muutlikkust Tõraveres juba pikka aega kogutud andmete põhjal. Lisaks on malevlastel võimalus õppida erinevaid vaatlusmeetodeid Tõravere observatooriumi teleskoopidega ning osaleda kaugseire välitöödel.

Tartu observatooriumi direktori Anu Reinarti sõnul võtavad teadlased andekaid noori Tõraveres vastu väga hea meelega: „Me näeme, kuidas uudishimulikust koolilapsest kujuneb nutikas ja motiveeritud edukas noorteadlane. Tänavune Eesti noore teadlase konkursi võitja Eva Maria Tõnson osalenud nii teaduslaagris kui ka teadusmalevas ja läheb nüüd oma kaugseire alase uurimustööga ka USAs toimuvale maailma suurimale õpilaste teadusprojektide konkursile Intel ISEF.“

Noorte teadusmalevas osalemist toetavad Tartu Hansa Rotary ja Tartu Toome Rotary klubide noorte arengu fond ning Tartu observatoorium koos Eesti Tudengisatelliidi Sihtasutusega. Vaata kõiki osalejaid Tartu Ülikooli kodulehelt.

Teadusmalevat korraldab Tartu observatoorium koos Tartu Ülikooli, Tartu Hansa ja Tartu Toome Rotary klubidega. 

Allikas: TÜ pressiteade. Foto: Koolielu arhiiv. 

Samal teemal: