Rahvusvaheline füüsikaolümpiaad oli eestlastele medaliterohke


Avaldaja:Madli Leikop18. Juuli 2016

Zürichis toimunud rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt sai Tallinna Reaalkooli õpilane Kristjan Kongas kaela hõbemedali. Koolivend Taavet Kalda ja Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Jonatan Kalmus said oma teadmiste eest pronksmedali.

Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil said nädalaks kokku ligi 90 riigi viis parimat ainetundjat. Eestit esindasid lisaks ülalnimetatutele veel võistluselt aukirja saanud Paul Kerner Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist ja Airon Johannes Oravas Tallinna Reaalkoolist.

Ülesandeid lahendati kahel päeval: esimesel päeval eksperimendivooru ja teise teooriavooru ülesandeid. Ülesanded puudutasid näiteks füüsikaseadusi pöörlevas kosmoselaevas, kaasaegseid elektroonikakomponente ning osakestefüüsikat. Võistkonna ühe juhendaja, füüsikadoktorant Mihkel Kree sõnul oli mõneti ootuspärane, et just Šveitsis toimunud olümpiaadil anti õpilastele ülesandeks relatiivsusteooriast lähtuvalt osakeste uurimine ja tuvastamine CERNi kiirendite ja detektorite põhimõttel.

Taavet Kalda võitis lisaks pronksmedalile eriauhinna kõige loovama lahenduse eest eksperimendiülesandes. „Eriauhind oli meile suureks üllatuseks. Sisuliselt ehitas Taavet Kalda harilikust pliiatsist analoogsignaalide võimendi võnkumiste uurimiseks,“ selgitas Kree.

Rahvusvaheline füüsikaolümpiaad toimus 10.–17. juulini 2016. Olümpiaadi üldvõit läks Hiinasse.

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena füüsikadoktorandid Mihkel Heidelberg ja Mihkel Kree. Õpilasi aitasid treeninglaagris olümpiaadiks ette valmistada ka Jaan Kalda ja Jaan Toots.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

ipho_pilt_0.jpg

Allikas: TÜ pressiteade. Foto: TÜ teaduskool.

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet