Mõisa kooli!


Avaldaja:Madli Leikop18. August 2016

Viimastel aastatel on loodud tänuväärselt palju võimalusi õppida ka väljaspool kodust klassiruumi. Oma pakkumise teevad nüüd ka mõisakoolid.

Info saatis Koolielule EMP mõisakoolide programmi juht Riin Alatalu.

Mõisakoolid on nautinud viimastel aastatel nii avalikkuse tähelepanu, aga ka rahalist toetust. Muinsuskaitse suunas on Euroopa majanduspiirkonna kultuuripärandi korrastamiseks mõeldud toetused ka haridusvaldkonda, sest 1919. aasta maaseadusest alates on mõisas tegutsevad koolid aidanud säilitada üht olulist osa meie pärandist. Eestis on palju mõisaid, ometi on see vähem kui pooled sellest, mis oli saja aasta eest. Väga suur osa säilinud  mõisatest on lühemat või pikemat aega olnud koolid.

Muinsuskaitse jaoks on oluline ka teadmine, et aja- ja kultuuriloolises keskkonnas on lihtsam kasvatada lastes austust eelkäijate pärandi vastu.

Et pakkuda ka teiste koolide lastele võimalus saada osa niivõrd väärikast keskkonnast, panid esialgu tosina mõisakooli õpetajad  kokku erinevad riikliku õppekavaga seotud õppepäevade programmid. Terviktekstid ja kontaktid leiab nii http://koolielu.ee mõisakoolide kogukonnast kui ka kodulehelt http://moisakoolid.ee. Programmide koostamisel arvestasid õpetajad kogemusi oma klassidega ringirändamisel, aga programmide koostamisel kaasasime ka turismieksperdi. Igal pool on võimalik korraldada toitlustamist, mõeldud on liikumiskiiruste ja erinevate võimalike vajaduste peale.

IMG_3277.JPG

Vääna mõisakooli lapsed esinemas mõisaprogrammide lõpuüritusel Vääna koolis novembris 2015

Mõis ei paku ainest vaid kunsti- või baltisaksa ajaloo tundmaõppimiseks. Seda kinnitavad ka EMP mõisakoolide programmi raames koostatud nelja ainevaldkonna õppematerjalid, millised leiab samadest portaalidest. Siinkohal aga põgus sissejuhatus, mida toredat saate oma klassiga kogeda koolipäeval mõisakoolis.

Vodja: VAU! Koolipäev koos hobustega!

Õuesõppe päeva programm Vodja mõisakoolis viib Hobukooli, kunstiklassi, puutöökotta ja jalgpalliväljakule. Hobukool on kool, kus õpetajateks on hobused ja uskuge, neil on meile, inimestele paljutki õpetada - vaatama sügavamale enese sisse ja samuti enese ümber, nägema inimesi meie ümber teistsuguse, selgema pilguga.

Vana-Kuuste: Mõis ajaloo keerdkäikudes

Eesti Vabadussõjas väejuht Julius Kuperjanov oli Vana-Kuuste koolis õpetaja ja kool ootabki harivalt seiklema,  meeskonnatöö ja juhi oskuseid arendama kuulsusrikka väejuhiga seotud mõisapiirkonda.

Vääna: Olevik ja minevik Vääna mõisas ja pargis

Õppekäik I ja II kooliastmele pakub kultuuriloolist ajasrändamist kaasaegsete lahendustega. Ajarännak viib gooti kirjas suhtlemise ajastusse, kus osalejatel on võimalus ajaloolises kirjastiilis lugeda, kirjutada ja musitseerida. Mõisakooli pargis toimub nii looduse kui ka mõisa loo kaasahaarav avastamine. Puhkeaeg ehk vahetunnid on õues (vajadusel koolis) sisustatud mõisaajast taaselustatud tegevuste ja mängudega.

Palupera: Kaks pärlit Eesti 100 pärlikeest: Palupera mõis ja Hellenurme mõisa vesiveski Valgamaal

"Palupera parun palub palukakarvaparukat parunessile." Kui saite eelneva lause ladusalt loetud olete oodatud Palupera mõisakooli tunnuslause lugemise võistlusele. Teadust populariseeriva mõisakooli kompleksis on lisaks nii sõna-, näpu- kui tantsuosavust proovile panevaid tegevusi. Palupera mõisa läheduses ootab külastamist Hellenurme mõisa töökorras ja teie endi silme all tööle pandav väärikas eas vesiveski. Seal näete kõike viljaterast valmivat.

Lasila mõis, Kiltsi Kaardiloss, Võivere Tuuleveski ja Muuga mõis: Nelja teadlase teekond

Mõisakoolide õppeprogramm läbib Lääne-Virumaal kolme eri ilme ja looga mõisa ning ühte mõisa tuuliku. Kohad on seotud maailmas tuntud teadlaste Karl Ernst v Baeri, Adam Johan v Krusensterni, Friedrich Georg Wilhelm Struve ja Carl Timoleon v Neffi tegevustega. Teekonnal saab teadmisi nii ajaloost, teadlastest kui ka teostada erinevaid keemia ja füüsika katseid ning sooritada õppeülesandeid teistsugustes ajaloolistes keskkondades.

Puurmani: Ajaloo õppepäev Puurmani mõisas

Puurmani mõisa härrastemaja on Eesti üks uhkemaid losse, kus tegutseb mõisakool varsti juba 100 aastat. Pakume huvitavat jalutuskäiku härrastemajas ja pargis. Räägime lugu mõisnikest, arhitektuurist ja põnevatest tegemistest mõisa ajal. Otsime üles krahvi varakambri ja ronime lossitorni. Aga Puurmani mõisas moodustas Julius Kuperjanov oma partisanide pataljoni, millele on pühendatud kooli muuseumituba.

Aaretejahile Rogosi mõisa ja lähikonda

Suure-Munamäe taga on Eesti ainus kastelltüüpi mõis Rogosi, kuhu saab teha nii ühe- kui kahepäevaseid õppekäike. Rogosi mõisast pole kaugel Setomaa, Venemaa ja Läti piir. Ärge siis kohkuge, kui teiega eesti kirjakeele asemel võru keeles rääkima hakatakse või mõisas salapärast Sinist Daami kohtate.

Suure-Kõpu mõisas on Eesti ühed uhkeimad Pompei stiilis maalingud. Tänu Pompei linna väljakaevamistele läks 19. sajandil hoogu antiikkunsti avastamine ja põhjaliku õppematerjali abil saab sellega tegeleda ka Kõpus.

Pikavere on üsna Tallinna külje all asuv väike mõisakool, mille loodusrada sobib eriti hästi lasteaedadele ja algklassidele.

Raikküla mõis - suur ajalugu väikesel Eestimaal

Õppekäik põhikooli ja gümnaasiumi õpilastele, käsitöö meistriklass.

Raikküla ei ole küll kool, kuid just siin on võimalik kätt suruda tänasel mõisnikul! Raikküla väärikas mõisakompleksis on peidus maailma ajaloo uurkujudega seotud lood keiser Paul I-st, Charles Darwinist, J.S. Bachist ja Otto von Bismarckist. Ise saab näiteks proovida antiikmööbli restaureerimist, ajalooliste kiviaedade ehitamist, monotüüpia tehnikas piltide valmistamist, kaisukarude meisterdamist, raamatute parandamist ja köitmist ning tsaariaegseid seltskonnamänge.

Foto: Koolielu arhiiv. Vääna mõisakool.

Samal teemal:

 

 

Haridus- ja Noorteamet