Valgamaa Kutseõppekeskus on digilainel


Avaldaja:Laura Vetik13. Märts 2017

Valgamaa Kutseõppekeskus saavutas 2016. aasta lõpus suure tunnustuse - esmakordselt välja kuulutatud Samsung Digi Passi võit läks kutseõppekeskuse tiimile “Nutikad logistikud” - Paulina Sugrovale, Karen Kljopovile ja Tanel Aavistule - rakenduse “Nutikas laotarkvara” prototüübi eest.

Rääkisime Valgamaa Kutseõppekeskuse IT-juhi ning haridustehnoloogi Eva Tšepurko ja võidumeeskonnaga Digi Passist ning digist kutsehariduses.

Samsung Digi Passi koolitusprogrammi raames koostasid noored oma portfoolio, kus jagasid teistega oma kogemusi, õpitud rakendusi, koostasid ka ise juhendmaterjali. Õppisid oma ideid ellu viima, paberist prototüübini, mõned isegi päris rakenduseni. „Mis mulle eriti meeldis, on see, et nad õppisid koostööd!“ rõõmustab Eva Tšepurko. „Üksinda saab kiiremini, aga koos jõuad kaugemale, mida meie kooli meeskond ongi tõestanud!“

Miks otsustasite osa võtta programmist Digi Pass?

Eva Tšepurko: Olen varem sarnasest projektist osa võtnud (üldhariduskoolide Samsung Digipööre). Mäletan neid emotsioone ja kogemusi. Tallinna Ülikooli ja Mart Laanpere koolitusprogrammid on tavalised sellised, et sa ei saa valmis lahenduspaketti, sa saad nõustamist, aga tegutsema ja leiutama pead ise. Kui sarnane programm kutsekoolidele välja kuulutati, siis kohe levitasin uudist, rääkisin noortega personaalselt ja innustasin ikka taotlusi kirjutama. Noorte sõnul motiveeris neid osalema digipassi olemasolu, mis on tõestus alguses iseendale ja siis juba tööandjale, et sul on need vajalikud digioskused ja kompetentsid olemas.
 
Mis olid noortele kõige olulisemad õppetunnid?


Paulina Sugrova, „Nutikate logistikute“ juht: Minu jaoks oli Samsung Digi Passi koolitusel kõige õpetlikum meeskonnatöö. See koolitus õpetas mind kuulama ja kaasama ka teisi liikmeid. Õppeprotsessi käigus sain aru, kui tähtis on meie elus meeskonnatöö. Ja mida rohkem on erinevaid arvamusi, seda parem. Arendasin oma digipädevusi ja teadmisi, mida kindlasti edaspidi vaja läheb. Panin tähele, et kasvas ka minu sihikindlus ja julgus, et edaspidi mingeid huvitavaid ülesandeid ette võtta. Peale telesaadet saime kinnitust väga paljudelt ettevõttetelt, et meie idee oli väga vajalik ja mitte ainult laotöötajate jaoks. Ehk unistada tasub ning oma unistusi püüdma minna!

Tanel Aavistu: Üks olulisemaid õppetunde, ma arvan, et kõigi jaoks, oli tähtaegadest kinni pidamine. See tuleb samuti välja ka logistika valdkonnas. Kui ei pea tähtaegadest kinni, oled kaotanud kliendi või veel hullem, jäänud kahjumisse.

Karen Kljopov: Kõik koolitustunnid olid olulised. Igas tunnis saime teada midagi uut või proovisime teistmoodi lahendust ning kindlasti õppisin juurde palju uusi rakendusi.

digipassi.jpg

Digi Passi võidumeeskond Valga Kutseõppekeskusest. Foto: Samsung Digi Pass

Kuidas ja kui palju kasutatakse Valga Kutseõppekeskuse erialade õpetamisel IKT-d? Kas lisaks Digi Passile on ka teisi projekte ja programme, kus Valga Kutseõppekeskuse noored osalevad?

Eva Tšepurko: Osalesime suvel MTÜ Eesti 2.0 Bitcoin seadmete taotlusvooru projektis. Meid valiti pilootkooliks ning kuu jooksul koolitas meie õpilasi maailma tuntuim bitcoiner ja Stanfordi ülikooli õppejõud  Balaji S. Srinivasan. Kaevandasime krüptoraha ja tegime oma esimesed blochain rakendused.  Osaleme ka Erasmus+ projektis „Teaching in the Digital age“, mille raames toimub õpetajate õpiränne. Õpetajad saavad oma digioskusi ka välismaal täiendada ning Eestisse tagasi tulles jagada oma kolleegidega.

Koolipere püüab kasutada aktiivselt IT-d näiteks autotehnikute erialadel. Üks näide on see, et vastuvõtueksam on veebipõhine. Köögiklassides ja suurköögi seintel on tahvelarvutid ja hääljuhtimise võimalus - isegi kui näpud on rasvased, saab kokk vajalikku rakendust või retsepti ikka otsida.

Püüame olla ka paberivaba kool, õpilased esitavad kõik taotlused ikka läbi infosüsteemi. Ka praktikapäevik on digitaalne. Koos õpilastega arendame erialaseid Learning Apps’i  rakendusi ja meie digiõpikut. Tahvelarvutite ja innovatsiooni klassi broneerimislehed on igal nädalal igatahes aktiivsed. Aga on ka arenguruumi, alati saab paremini ja rohkem!

Kui hästi on varustatud kooli digitaristu?

Eva Tšepurko: Valgamaa Kutseõppekeskuses on 2016. aasta septembrist avatud värske innovatsiooni klass, koolis on kolm mobiilset tahvelarvutite klassi: Windows, Android kui ka iPadi oma. Jaanuarist on meie digikooliperel perelisa, soetasime kaasaegse drooni DJI Phantom 4, varasemalt on ka HITSA toel soetatud 3D-printer. Tänu Samsung Digi Pass projektile on koolis nüüd ka virtuaalreaalsuse komplekt, mis koosneb Samsung Gear Vr prillidest ja 360-kraadisest kaamerast. Tulemas on IT buss, ehk meie buss ekskursioonide jaoks, mis on varustatud LCD monitoridega, mikrofoniga ja wifiga ning tahvelarvutite kasutamise võimalustega, et juhul kui ekskursioonile läheme, siis ei ole vaja õppetööd ära jätta, vaid saame bussis sõidu ajal jätkata.

Kuid peamine „taristu“ on motiveeritud koolipere, kes on õppinud neid vidinaid kasutama ning õppeprotsessi kaasama. Kõikidele ei ole see lihtne, kuid vähemalt rangelt vastu olijad ei ole.

Kas ja miks on oluline ka mitte IT-d õppivatel noortel arendada digipädevusi? Kuivõrd avardab see õpilaste jaoks võimalusi töömaastikul?

Eva Tšepurko: Tihti võib meediast lugeda, et tööturul vajatakse IT haridusega inimesi. SA Kutsekoja OSKA uuringud näitavad, et IKT-sektoril on IT spetsialiste piisavalt, kuid teistes sektorites (metsandust ja puidutööstust, majutus, toitlustuses jne) on IT inimeste nappus. Paljusid ameteid või erialasid, mida tänapäeva tööturul nõutakse ja mis vajalikud on, polnud veel kümne või isegi viie aasta eest olemaski. Muutunud maailm toob kaasa muutused tööturul. Digitehnoloogia, mis varem mängis toetavat või meelelahutavat rolli, on nüüd saanud vahendiks, mis mõtestab ümber meie igapäevaelu ja seejärel ka õpetamisviisi. Tuleviku töökohad nõuavad meilt teistsugust lähenemist oskustele. Seetõttu on sellised koolitusprogrammid ja ettevõtmised kutsehariduses väga vajalikud!

Noortele mõeldud programmi on töötanud välja Samsung Electronics Baltics koostöös Tallinna Ülikooli ja Noorteühenduste Liiduga. Lisainfo Samsung Digi Passi kohta leiab siit: http://samsungdigipass.ee/.

Autor: Laura Vetik, e-Õppe Uudiskirja toimetaja

Haridus- ja Noorteamet