Mõtelda on mõnus


Avaldaja:Madli Leikop14. Juuni 2011

„Miniturniir“ on mälumäng koolilastele rõhuga sõnal „mäng“. Faktiteadmisi küsimustes ei kontrollita, tähtsam on, et lapsed saaksid aru mõtlemise mõnust, oskaksid järeldusi teha, loogilist teed pidi vastuseni jõuda. Praegu, tõsi küll, on Vikerraadio saade „Miniturniir“ suvepuhkusel, aga muidu eetris reedeti kell 9.45, kordusena kell 18.30. Saatejuht on Ivo Linna, toimetaja Kadri Tiisel. Uute võistkondade registreerimine algab augustis.

Toimetaja Kadri Tiisel: „Alustasime 2004. aastal. Seitse hooaega on seljataga, kaheksas ootab ees. Toimetajana alustasin mina; kuidas saade täpselt oma rajale loksub, see oli minu teha. Aga kuna olin vahepeal raadiotööst eemal, on olnud ka teisi toimetajaid: Maian Kärmas, Tiina Vilu, küsimusi tegi ka Marje Lenk. Saate idee on Vikerraadio peatoimetaja Riina Rõõmuse oma. Tema sai inspiratsiooni „Mnemoturniirist““.


Kuidas üks saade valmib?

Kadri Tiisel: „Augustis tavaliselt kuulutame raadioeetris, et nüüd on võimalik registreeruda kõikide koolide võistkondadel viiendast kuni seitsmenda klassini. Võistkonnad on 5-liikmelised. Reklaamime täpselt niikaua, kuni on koos üheksa võistkonda. Septembrist maini on igal kuul eetris üks võistkond. Kõigepealt kutsume stuudiosse esimesed võistlejad, palume neil ette valmistada mõned küsimused saatejuhile Ivo Linnale ja ise mõtleme nende jaoks küsimusi. Salvestame korraga neli saadet, need on eetris igal reedel. Ja kui on aeg, tuleb järgmine võistkond stuudiosse.“

Võistkonnad omavahel ka võistlevad?

Kadri Tiisel: „Jah, ikka. Kõik koguvad kuu jooksul igast saatest punkte. Viimasel hooajal natuke muutsime punktisüsteemi. Varem sai iga õigesti vastatud küsimuse eest ühe punkti, kusjuures see küsimus, mille nad saatejuhile Ivo Linnale esitasid, sai punkti siis, kui Ivo ära ei vastanud. Nelja saate peale oli võimalik koguda 40 punkti. Leidsime, et süsteem vajab parandamist. Teinekord on küsitav, kui palju Ivo neid siiski aitab, annab vihjeid. Nüüd on nii, et kui on vastamisel kõvasti saatejuhi abi kasutatud, saavad ühe punkti; kui iseenda tarkusest kohe vastust teavad, siis kaks punkti. Kui kõik üheksa võistkonda on saates käinud, teeme arvestuse, kes on kuu jooksul kõige rohkem punkte saanud. Nemad ongi võitjad ja kohtuvad kindlasti „Mnemoturniiri“ meeskonnaga. See on lõbus sõpruskohtumismäng. Tahakski rõhutada, et „Miniturniir“ on tore mäluMÄNG. Meie küsimused ei ole kunagi faktiteadmiste kontroll, vaid et lapsed saaksid aru, kui tore on mõtiskleda, kuidas mõtted liiguvad, kuidas jõutakse vastusteni. Vist õnnestub, sest enamasti tuleb võistkond stuudiost välja hõiskega „Tahaks veel!““.

Olen „Miniturniiri“ kuulates ikka mõelnud, et kui Ivo Linna peab vastama lastepoolsele küsimusele, kas ta siis mõnikord teeskleb, et ei tea vastust, või ta tõepoolest ei tea?

Kadri Tiisel: „Ega ei teagi! Ivo on ikka aus. On olnud olukordi, kus Ivo tunneb ennast kehvasti, sest ta teab vastust. Ta on ise öelnud, et no ma ei sa ju öelda, et ei tea; kui tean, siis tean. Kõik on aus mäng! Ivoga on selles mõttes „raske“, et ta on alati hästi last toetav. Ta kohutavalt tahab, et lapsed saaksid punkte. Ta on seal stuudios lastega omavahel, vaatab neile otsa ja tahaks kõik punktid anda lastele.“

Seitsme hooaja jooksul on saates osalenud 40 kooli, neist Kurtna kool on mälumängus olnud viiel korral. Võistkonnad registreeruvad kõikjalt Eestist, ka võitnud meeskonnad pole tingimata Tallinna kesklinna koolid.

Mis lapsi rohkem köidab, kas mängida mälumängu või võimalus stuudios lindistada?

Kadri Tiisel: „Nii ja naa. Tihtipeale kuulen lastelt, et see võistkond käibki erinevatel mälumängudel, esindabki kooli. Raadiosse tulek on kindlasti suur asi nende jaoks. Alguses hirmus, aga saavad sellest ruttu üle.“

Kes küsimused välja mõtleb?

Kadri Tiisel: „Mina mõtlen. Mulle meeldib küsimuste koostamine. Igapäevaelus vaatan ringi ja püüan üles kirjutada, mis sobib „Miniturniiri“ küsimuseks. Ühes saates kõlab 10 küsimust, aga neist üks on heliküsimus, üks on küsimus Ivo Linnale ja veel aitab meid küsimustega ajakiri Ripsik, nemad saadavad igasse saatesse ühe küsimuse.“

Aga ikkagi, see on täiesti metsik ju…

„On jah päris suur hulk küsimusi…“

Sul pole võimalust enne testida, kas ja kuidas küsimus töötab?

Kadri Tiisel: „Ei ole, lähedaste peal olen siiski katsetanud. Palun neil vastata, vaatan, kuidas läheb. Ja mul on abilisi ka, mu oma abikaasa ja õde otsivad ka küsimusi. Nemad testivad siis minu peal. Küsimuse koostamine on tihti tunnetuse asi, hästi raske on tabada, mida viienda kuni seitsmenda klassi õpilane võiks teada. Näiteks keemia on valdkond, millest nad ei saagi veel midagi teada, nad pole seda veel õppima asunud. Samas põhielemente mõned lapsed teavad. Loodusteaduste puhul tuleb väga põhjalikult mõelda, mida nad võiksid teada, mida mitte. Mõnel lapsel on pöörased teadmised, teisel minimaalsed. Et kust see piir läheb…“

Kas „Miniturniiril“ antud vastustest on tunda, et internet mõjutab laste elu ja teadmisi?

Kadri Tiisel: „Ei, niipidi küll ei ole aru saada. Tehnika ja tänapäevaste leiutiste kohta teavad lapsed rohkem jah, see on nende tugevam külg. Aga kust nad teadmisi otsivad, internetist või raamatutest, seda vastustest ei tunneta.“



Piltidel: "Miniturniiri" tänavuse hooaja võitjameeskond Kallavere Keskkooli 7. klassi võistkond koosseisus: Ken Koolmeister, Käthy Rannaste, Kristjan Süvaorg, Sandra Kingisepp ja Õnne Grete Ingel. Mnemomeeskond astus neile vastu koosseisus Mart Ummelas, Jüri Aarma, Hardo Aasmäe, Mart Juur ja saatejuht Ivo Linna.

Haridus- ja Noorteamet