Kuressaare medalistide valikud on seinast seina


Avaldaja:Merje Pors01. August 2013

Saarte Hääl küsis medaliga lõpetanud Kuressaare noortelt, millised on nende edasised plaanid ja millistesse kõrgkoolidesse on kandideeritud.

Kuressaare gümnaasiumi hõbemedaliga lõpetanud Liina Tõru asub sügisest Tartu ülikoolis (TÜ) eripedagoogikat õppima, kuid ta kandideeris ka füsioteraapia erialale nii TÜs kui ka Tartu tervishoiu kõrgkoolis. Eripedagoogika valis ta seetõttu, et soovib töötada erivajadustega lastega. Lisaks sisaldab õppekava veidi psühholoogiat, mis on talle alati huvi pakkunud. “Ka on mul alati olnud soov õppida viipekeelt ning ka see sobitub valitud erialaga hästi,” tunnistas Liina.

Saaremaa ühisgümnaasiumi kuldmedalist Pärlin Luhila kandideeris mitmele erialale: Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) geenitehnoloogiasse ja arhitektuuri, Tallinna ülikooli (TLÜ) ajakirjandusse ja matemaatikasse ning TÜ geenitehnoloogiasse. “Valisin just need erialad isiklikust huvist reaalainete vastu ning soovist ka midagi loomingulist õppida,” ütles ta.

Geenitehnoloogiast energiakasutuseni
Sügisest alustab Pärlin niisiis TTÜs geenitehnoloogia õppimist. “Otsustasin selle ala kasuks, kuna usun, et geenitehnoloogial on tulevikku,” lausus Pärlin, kelle sõnul on tegemist huvitava erialaga, millega on võimalik ka palju head teha.

“Kandideerimisega alustasin juba talvel, kuna otsustasin edasi õppida Inglismaal ja seal algab kogu eeltöö juba varakult pihta,” tunnistas Saaremaa ühisgümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Eliise Kõiv, kellele tuli mõte minna välismaale täiesti juhuslikult ja otsus sai vastu võetud suhteliselt kiiresti.

Eliise ei kandideerinud ühtegi Eesti kõrgkooli, kuna selleks ajaks, kui siin kandideerimine algab, oli tal Inglismaalt positiivne vastus juba käes. Õppima hakkab ta University College Birminghamis. “Erialaks valisin hospitality with events management (ürituste korraldamine – toim), kuna see tundub mulle sobiv ning seda peaks olema ka huvitav õppida,” selgitas Eliise.

Kuressaare gümnaasiumist hõbemedali saanud Mihkel Aavik kandideeris TÜ füüsikasse ja maaülikooli energiakasutusse. “Kandideerisin sinna sellepärast, et tahtsin kindlasti Tartusse minna ja reaalainet õppida,” põhjendas Mihkel, kes otsustas lõpuks maaülikooli kasuks.

Sama kooli kuldmedalist Johanna Sepp alustab sügisest arstiteaduse õpinguid TÜs. Ta tegi sellise valiku, kuna see tundus pakutavatest erialadest kõige põnevam. “Tulevikus arstina töötamine, inimestega suhtlemine ning patsientide ravimine ja aitamine tundub mulle kõige sobivam,” ütles Johanna, kes kandideeris ka TÜ-s ja TTÜ-s geenitehnoloogiasse ja TTÜ-s lisaks ärindusse.

Kuna arstiteaduses on üsna suur konkurents, oli medalist tema sõnul väga palju abi. “Need kolm punkti, mis medal juurde andis, olid väga vajalikud,” tunnistas ta.

Mehhatroonikat ja majandusõpet
Sama kooli hõbemedaliga lõpetanud Sten Pirn kandideeris TTÜsse ja TÜsse. “Tartu oli lihtsalt varuvariant, aga TTÜ tundus mulle juba ammu kõige enam sobivat,” märkis ta. Sten hakkab TTÜs õppima mehhat-roonikat, sest see tundub huvitav. Ta usub, et tulevikus kaasnevad sellega head väljavaated.

“Lähen TÜsse majandust õppima,” lausus Kuressaare gümnaasiumi hõbemedaliga lõpetanud Kristi Reinfeldt, kes oli oma sõnul ammu kindel, et tahab minna Tartusse. Majandus on tema sõnul väga lai valdkond, andes hea põhja, millelt on võimalik hiljem edasi spetsialiseeruda. Ta kandideeris ka TTÜs ärindusse ja avaliku sektori majandusse. TÜs oli tema esimene valik majandus ja teine geograafia.

Sama kooli hõbemedalist Steven Sullakatko alustab sügisest TTÜs geenitehnoloogia õpinguid. “Mõtlesin, et on lahe eriala, saab kedagi kloonida,” sõnas Steven, kes proovis ka TÜ matemaatilisse statistikasse ja TTÜ rakendusbioloogiasse ja -keemiasse.
Allikas: Saarte Hääl, reporter Mariell Raisma.

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet