TTÜ professor sai Euroopa leiutaja auhinna nominendiks


Avaldaja:Kristi Semidor18. Märts 2011

Euroopa leiutajate auhinna žürii valis Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) elektroonikaprofessori Mart Mini Euroopa leiutaja auhinna nominendiks.

Min sai teadusliku uurimistöö valdkonnas nominendiks elektrilise bioimpedantsi mõõtmise uudsete meetodite loomise ning rakendamise eest meditsiinis ja tehnikas, teatas Tallinna tehnikaülikooli pressiesindaja BNS-ile.

Kokku on teadusliku uurimistöö valdkonnas kolm nominenti.
Mart Mini kandidatuuri esitas Euroopa leiutaja auhinna žürii, kuhu kuuluvad ruubiku kuubiku leiutaja Ernö Rubik, Euroopa Parlamendi president Jerzy Buzek, Euroopa Komisjoni siseturu ning -teenuste volinik Michel Bernier ja teised valdkonna tunnustatud eksperdid.

TTÜ teadlased Mart Min, Toomas Parve, Raul Land, Olev Märtens ja Paul Annus ning arstidiplomiga doktorant Andres Kink lõid leiutised, millele on välja antud neli Euroopa patenti.

Mart Mini leiutiste baasil on välja töötamisel aparatuur euromüntide ning nende valmistamiseks kasutatavate metallide ehtsuse kiireks tuvastamiseks. Lisaks metallisulamite vastavuse kiirele tuvastamisele sobib see meetod suurepäraselt ka elektripatareide vastupidavuse diagnoosimiseks, mobiilsete tervisediagnostika vahendite ja inimkehasse siirdatavate väikeste meditsiiniseadmete välja töötamiseks.

Euroopa leiutaja auhinnaga tunnustatakse leiutajaid, kes on andnud märkimisväärse panuse innovatsiooni, majanduse ning ühiskonna arengule Euroopas. Auhinna asutasid Euroopa patendiamet, Euroopa Komisjon ning Euroopa Nõukogu, esimest korda anti auhind välja 2006. aastal.

Selle aasta auhinna saajad kuulutatakse välja 19. mail Budapestis.

Allikas: BNS Lisatud 18. märtsil 2011