Pidu kui mitme tundmatuga võrrand


Avaldaja:Madli Leikop06. Aprill 2011

Kui kaugele on jõutud koolinoorte XI laulu- ja tantsupeo ettevalmistustega? Mis lähikuudel - kuni proovide alguseni - veel ees seisab? Koolielu lugejatele annab ülevaate Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse kommunikatsioonijuht Sten Weidebaum.

Ajaga võidu

Sten Weidebaum: „Iga laulu- ja tantsupeo ettevalmistus on pikk, ligikaudu kolmeaastane protsess, mille algne idee areneb, korraldajate ja osalejate ring aina laieneb, päädides peoga väljakul. Maa ja ilma pidu on mitmeski mõttes eriline, kuid ettevalmistusprotsessi on suurimal määral mõjutanud ehk see, et Tallinnast sai 2011. aasta Euroopa kultuuripealinn, mistõttu otsustati ka laulu- ja tantsupidu aasta võrra varasemaks tuua. See otsus on tähendanud kõigile osalistele väga suurt ekstra pingutust ning ajapuudus kummitab igal sammul.
Kindlasti on muutnud seekordse ettevalmistuse keerulisemaks ka asjaolu, et kunstiliste juhtide taotlustest lähtuvalt toimuvad nii laulupidu kui ka tantsupeo etendused Tallinna Lauluväljakul, mis tähendab väga pingelist planeerimist ning mitme tundmatuga võrrandite lahendamist.“

Istuda saab orusektoris, meresektoris, mäesektoris

Sten Weidebaum: „Kui 3. juulil toimuva laulupeo ajal näeb lauluväljak välja harjumuspärane, siis 1. ja 2. juulil saab tantsupeo etenduste ajal väljak olema korraldatud sootuks uut moodi ja põnevalt. Tantsuetendused toimuvad laulukaare ees ning publik saab valida, kas soovib istuda laulukaare all (meresektoris), väljaku teises servas (orusektoris) või jälgida etendust n-ö piknikualalt Lasnamäe nõlvalt (mäesektorist). Kindlasti saab olema ka harjumatu see, et tantsupeo ajal ei tohi publik lauluväljakul harjumuspäraselt ringi liikuda ning etenduste ajal peab püsima oma sektoris, kuna kõiki vahekäike kasutavad tantsijad peale- ja mahaliikumisteks. Usume ja loodame, et etendust aitavad jälgida ka mõningad lisaekraanid.
Täna käib väga pingeline töö igal rindel – käesoleva aasta algusest kuni maini toimuvad üle terve Eesti kahed eelproovid ja ettelaulmised, mille käigus kõik kunstilised juhid sõidavad kaks korda terve Eesti risti-põiki läbi.“

Meid vaatab terve maa ja ilm

XI noorte laulu- ja tantsupidu  toimub 1.-3. juulil 2011 Tallinna Lauluväljakul. Laulupeo kunstiline juht on Veronika Portsmuth, tantsupeo kunstiline juht on Märt Agu ning XI noorte laulu- ja tantsupeo programmijuht on Raul Talmar. Laulu- ja tantsupidu algavad 1. juuli õhtul ühise avamisega, mis sujuvalt jätkub tantsupeo esimese etendusega. 2. juuli õhtul annavad tantsijad oma teise etenduse ning 3. juulil toimub laulupidu, mis lõpeb laulu- ja tantsupeo ühise lõpetamisega. Nii laulu- kui tantsupidu toimuvad Tallinna Lauluväljakul.
 
Laulupidu on läbi ajaloo kasvanud selle maa looks – saanud lahutamatuks osaks sellest maast ning iga järgmine pidu on justkui järgmine peatükk selle maa lugude raamatus.
Tantsupeo lugu räägib aga sellest, kuidas igatsusest ilma näha saab tahtmine tagasi tulla ning kuidas üks noor inimene ilma kasvades oma maa avastab ning siia tagasi ruttab.
Esimest korda kohtuvad laulu- ja tantsupidu ühes ja samas keskkonnas ning moodustavad ühise alguse ja lõpuga tervikjutustuse sellest, mis maa see selline on.

XI noorte laulu- ja tantsupidu maa ja ilm on niisiis „Selle maa lood Lauluväljakul!“
Tallinn on tänavu Euroopa kultuuripealinn ning võib öelda, et terve ilm jälgib põnevusega, mis siin maal toimub ja kuulab hea meelega selle maa lugusid.
 
21. märtsil, kui peo alguseni jäi napilt 100 päeva, kuulutati Tallinna Lauluväljakul välja maa ja ilma peo loo algus ning saadeti nelja ilmakaarde saadikud viima sõnumit meie peost ja meie maast. Samas kuulutas Leelo Tungal välja selle maa lugude- ja luulevõistluse „Ainult siin sünnivad me lood“. Võistlus kestab 10. maini ja võitjate lood avaldatakse laulu- ja tantsupeo trükistes ning võitjaid premeeritakse raamatute ning laulu- ja tantsupeo meenete ning pääsmetega.

Peo üllatusesineja - käsitöö

Kas võib öelda, et käsitöö on seekord täieõiguslik peo osaline?

Sten Weidebaum: "Sel korral otsustati pakkuda noortele võimalust osaleda peo keskkonna kujundamisel ning ehtimisel. Aasta jooksul on toimunud mitmeid käsitöö- ja kunstikonkursse ning noorte autorite loomingut saame näha nii rongkäigu ja  lauluväljaku erinevate kujunduselementidena kui ka peo nädalal lauluväljakule kerkivas käsitöökülas, kus näidatakse osalejate ideekavandeid ja võidutöid ning tehakse ka kohapeal kunsti ja käsitööd. 
Kunsti- ja käsitöö konkursid võimaldavad laulu- ja tantsupeost osa saada ka kõigil nendel, kes ise ei laula ega tantsi. Kuna peo keskkond ja kogu visuaalne maailm jutustavad ju sedasama lugu, mida muusika ja tantsudki, võib kindlasti öelda, et kunst ja käsitöö on peo täieõiguslikud osalised.
Tänaseks on lõppenud rongkäigu kaunistamise, istumisaluste ja osalejate puhkealade kunstikonkursid. Hetkel on jätkumas konkurss „Ehe ehe“ ning lauluväljaku väravate kujunduskonkurss. Täpsem info nende kohta on saadaval laulu- ja tantsupeo kodulehel „osaleja“ alajaotuses."

Pilet varuge varakult!

Sten Weidebaum: "Koolinoorte laulu- ja tantsupeo piletimüüki korraldab Piletilevi ning edasimüüjad on Piletimaailm ning TicketPro. Soovitame kindlasti piletitele juba täna mõelda, sest kuigi tantsupeo etendustele mahub sel korral varasemast rohkem publikut, saavad paremad kohad ikkagi rutem otsa. Kindlasti mõjutab piletimüüki ka see, et Tallinn on Euroopa kultuuripealinn, misläbi on oodata ka tavapärasest rohkem külalisi väljastpoolt Eestit. Täpsem info erinevate etenduste ning piletimüügi kohta on saadaval nii laulu- ja tantsupeo kodulehel  kui ka piletimüüjate kodulehtedel."
 
Täiendav info XI noorte laulu- ja tantsupeo maa ja ilm kohta: http://www.laulupidu.ee
FaceBookis http://www.facebook.com/laulupidu
Kõik peoks valmistujad (juhendajad, dirigendid, lauljad, tantsijad ja muusikud) saavad küsida maakonnaga seotud korralduslikku infot ka oma maakonna laulu- ja tantsupeo kuraatoritelt.