Tartu Poistekoor tähistab viiekümnendat aastapäeva


Avaldaja:Kristi Semidor29. Aprill 2011

Märksõnad:

Kategooriad:Huvitegevus
Ained:Muusika

Tartu linna üks esinduskollektiive Tartu Poistekoor tähistab sel nädalal oma 50. aastapäeva, mille tähtsündmusteks on aastapäevakontsert 29. aprillil Tartu Ülikooli aulas.

Aastapäevakontserdil astuvad lisaks Tartu Poistekoorile üles veel Püha Miikaeli poistekoor ja orkester Collegium Consonante Tallinnast, Tartu Poistekoori ettevalmistuskoor ning mitmed väiksemad kooslused, mis ühel või teisel moel seotud kooriga või Tartu Karlova Gümnaasiumiga. Kontserdile on oodatud kõik läbi aastate kooriga seotud inimesed, vilistlased ja lapsevanemad.
 
Küpsesse ikka jõudnud koor saab esmakorselt päris oma mütsid. Austusavaldusena antakse esimesed nummerdatud peakatted varasematele dirigentidele Uno Uigale, Alfred Benderile ja Lennart Jõelale. Mõeldes suvel peetavale koolinoorte laulu- ja tantsupeole, antakse üle lapsevanemate ja vilistlaste ühisel jõul valminud koori uus lipp.
 
Tartu Poistekoori sünnipäevapidu koos suure tordiga leiab aset peatselt avatavas Ahhaa keskuses. Lisaks sellele on Tartu Karlova Gümnaasiumis üleval poistekoori ajalugu tutvustav näitus ning samas koolis korraldati poistekoori aastapäeva teemal esseevõistlus.
 
Vaatamata kõrgele vanusele on Tartu Poistekoor jätkuvalt kõrgvormis. Tänavu tunnistas Eesti Kooriühing juubilari aasta kooriks. Mullu Tšehhis Olomoucis peetud “Musica Religiosa” festivalil saavutas Tartu Poistekoor segakooride sarjas kuldmedali. 2008. aastal viis Tartu Poistekoor koos Püha Miikaeli positekoori ja orkestriga Collegium Consonante Eesti Vabariigi aastapäeva muusikalise kingitusena Poolasse Urmas Sisaski missa nr 5. Suvel peetava koolinoorte laulupeo eelproovis pälvis Tartu Poistekoor kõrgeima hinde,
 
Koori kõrgvormi on märganud ka teised, nii pälvis peadirigent Undel Kokk Tartu linnalt Tartu Tähe ning dirigent Annelii Traks Tartu Kultuurkapitali loomestipendiumi.
 
Tartu Poistekoor alustas 1961. aastal koorijuht Uno Uiga eestvedamisel Tartu Pioneeride Maja ja Tartu Kultuurihoone juures. Mõne aasta pärast ajendas just Tartu Poistekoori järelkasvu vajadus Karlova Gümnaasiumis (toona Tartu 7. Keskkool) avama muusikaklasse. Esialgsest kahe- ja kolmehäälsest lastekoori tüüpi poistekoorist on tänaseks arenenud kuni kaheksahäälne klassikalist tüüpi poistekoor.

Tartu Poistekoori poisid on salvestanud Cherubini Reekviemi c-moll ning kandnud selle ette Rootsis ja Soomes, salvestatud on kaks CD plaati. Koori repertuaaris on nüüdisaja kooriloomingu paremik ja maailmaklassika, seda nii Eestist kui ka laiast maailmast. Koor on osalenud Vanemuise teatri lavastustes “Tosca”, “Boheem”, “Gypsy”, “Helisev muusika” ja “Evita”.
 
Tartu Poistekoor
Lisatud 29. aprillil 2011