Nädal tagasi naasis Valga gümnaasiumi abiturient Jaan Juurikas rahvusvaheliselt noortekohtumiselt Slovakkiast, kuhu ta sai pääses omapärase keskkonnateemalise mõtteavalduse eest.
Essees kirjutas noormees, et noored on vähe informeeritud võimalustest teha ise ära midagi keskkonna heaks, rääkis Jaan Juurikas ajalehele Valgamaalane.
«Koolis võiksid olla näiteks rohelised jalajäljed, mis viiksid stendide ja väljapanekute juurde, kus tutvustatakse säästlikke ja keskkonnasõbralikke elustiile ja võtteid. Mustad jäljed aga viiksid stendini, kus saaks näha ebasäästliku eluviisi tagajärgi, erinevaid keskkonnaprobleeme. Need sümboliseeriksid jälge, mille keskkonda maha jätame,» tutvustas abiturient essee mõtteid.
Ägedad arutelud
Neljapäevasest rahvusvahelisest noortekohtumisest võtsid lisaks neljale eestlasele osa noored Tšehhist, Rumeeniast, Slovakkiast ja Poolast, läbiv teema oli sotsiaalne aktiivsus.
Eriti huvitavaks pidas noormees õhtut, mil pärast Birmat tutvustava filmi vaatamist liitus noortega sealt pärit põgenik. «Järgnes äge arutelu, kuidas võiks laheneda olukord Birmas,» rääkis Juurikas. Sama aktiivne vestlusring toimus ka pärast Egiptuse-teemalist filmi. «Mulle meeldis väga, et kokku said inimesed, keda teema huvitas. Kõik olid väga avatud.» Noortele tutvustati ka Slovakkia pealinna Bratislava vaatamisväärsusi, külastati jõuluturgu ning ööklubi.
MAAILMAHARIDUSPROJEKT
Slovakkiasse sai noormees MTÜ Mondo poolt korraldatava maailmaharidusprojekti «Vaata ja Muuda» kaudu. Projekti toetab Euroopa Komisjon.



