Õpetaja ja sotsiaalne meedia – võimalikud ohud


Avaldaja:Madli-Maria Naulainen16. Detsember 2011

Tihtipeale saab meediast lugeda juhtumite kohta, kus sotsiaalse meedia kasutamine on mõjutanud kellegi töökohta. Eriti haavatav grupp on sotsiaalse meedia mõju osas just õpetajad või muud avaliku elu tegelased, kelle väljaöeldu võib pöörduda nende vastu. Seetõttu on väga oluline kontrollida, kuidas, mida ja kellele läbi sotsiaalse meedia jagada.

Uus ja kiiresti muutuv sotsiaalne võrgustik on muutnud häguseks isikliku ja avaliku, töö ja eraelu, sõbra ja võõra mõisted, kirjutab Nancy Solomon portaalis http://npr.org. Õpetajate jaoks, kes kirjutavad veebi kommentaare või postitavad oma pilte, võib see olla suureks väljakutseks. On teada, et mõnedel puhkudel on õpetajaid töölt lahti lastud ütluste eest, mida nad on postitanud Facebooki ja siit tekkivad omakorda küsimused sõnavabaduse kohta. 

Veebipõhise maailma karmimad tagajärjed 

John Palfrey Harvardi Interneti ja Keskkonna keskusest ütleb, et rumalusi väljaütlevaid õpetajad on alati olemas olnud. Nüüdne sotsiaalne meedia aga võimendab nende ütlusi. „Kontseptsioon on väga lihtne – digitaalsel ajastul on vestluse tähendus muutunud ja tagajärjed millegi rumala väljaütlemise eest sotsiaalses meedias on palju suuremad,“ sõnab Palfrey. „Inimesi võidakse lahti lasta millegi ütlemise eest, mis teises kontekstis öelduna unustataks kiiresti.“ 

Paljud koolid on võtnud käibele spetsiifilised korraldused, mida õpetajad sotsiaalse meedia kasutamisel peaksid järgima, allpool väike valik nendest reeglitest, mis on kehtestatud erinevates koolides Ameerika Ühendriikides ja mujal. 

  • Ära lisa õpilasi oma sõprusringkonda, ära jälgi nende tegevust Facebookis või Twitteris
  • Ära postita sotsiaalsesse meediasse midagi oma tööajal ega tööarvutitest
  • Ära kirjuta midagi oma tööelust, eriti õpilastest (just selleosalised eksimused on pannud mõned õpetajad raskesse olukorda)

Paljudel õpetajatel on tekkinud probleeme sotsiaalse meedia kasutamisel, juhtumeid on teada mitmeid just Ameerika erinevatest koolidest. Seal on ka mitmed organisatsioonid, kes sellistel juhtudel õpetajaid kaitsevad. Nende põhilisteks argumentideks on see, et ka õpetajatele kehtib sõnavabadus, ka õpetajad võivad oma arvamused välja öelda, neil on õigus olla ründav, tuleb lihtsalt arvesse võtta, et need väljaütlemised ei mõjutaks suutlikkust oma tööd teha. 

Õpetamisvõime õõnestamine

Õpetajatel on sotsiaalset meediat kasutades tõepoolest suurem risk, mis mõjutab nende tööelu. Just hiljuti räägiti meedias juhtumist, kus koolijuht sattus esilehtedele, kuna õpilased levitasid Facebookis tema väga isikliku moega fotot. Kohtuniku otsuse järgi võidakse koolijuht ametist vabastada, kuna ta nimetas õpilasi Facebookis tulevasteks kurjategijateks. Koolijuhi kaitsja argument on aga see, et väljaütlemine oli vaid hetkeemotsioon peale rasket ja frusteerivat päeva. „Ta ei mõelnud ju hetkekski, et kõik õpilased ongi tulevikus kurjategijad, aga üldsus järeldas sellest kohe, et koolijuht just täpselt seda mõtlebki,“ ütleb advokaat. Isegi kui eelnevalt oli nimetatud töötajal laitmatu karjäär, siis usaldusväärsus on väga oluline, eriti vanematele. Sellised juhtumid jäävad mõjutama töövõimet, tahad sa seda või mitte. 

Kuidas sa räägid ja käitud, sellel on suur kaal, eriti kui sa töötad lastega. Õpetaja on lastele eeskujuks ning ebakohane käitumine on sobimatu. Seetõttu on kindlasti esmatähtis võtta appi terve mõistus ja käituda ka sotsiaalses meedias, isegi arvates, et jutud jäävad oma ringkonda ja sõprade vahele, nii, et see ei võiks mõjutada kedagi teist ega ka iseennast. Eestis ei ole erinevatest juhtumistest õpetaja ja sotsiaalse meedia kasutusrindel veel palju kuulda olnud, samuti pole kuulda väga palju vastavatest praktikatest või reeglistikust, kuidas kool neid valdkondi käsitleb. Loodame, et meie õpetajad ongi piisavalt kriitilised ja ettenägelikud ning halba olukorda ei satu. 

Refereeritud: http://www.npr.org/2011/12/07/143264921/friendly-advice-for-teachers-beware-of-facebook

Haridus- ja Noorteamet