Tugiõpetaja ja varajane märkamine ehk Soome valem edukaks kooliks


Avaldaja:Merje Pors03. Veebruar 2012

Keskendumisraskused, probleemid lugemisel, kodus toimuvast tulenevad mured, tänapäeva multikultuurse ühiskonna valupunktid - nende kõigi raskustega maadlevad õpilased igal pool. Soome koolides püütakse õpilaste muresid võimalikult vara märgata ja kohest abi pakkuda. Kuidas seda tehakse, vaata Edutopia videost.

Soome hariduseksperdid usuvad, et 90 protsenti õpilastest saavad hakkama tavaklassis, kui neile tagatakse emotsionaalne, akadeemiline või meditsiiniline abi, mida nad vajavad, vahendab http://edutopia.org video.

"Kui me näeme, et õpilasel on probleeme - näiteks lugemisel või kuulamisel, eriti keeltes ja matemaatikas - siis me kontakteeruma tugiõpetajaga ja lepime kokku aja, mil ta saaks minuga tundide andmisel ühineda ja pöörata tähelepanu tekkinud probleemile," räägib rootsi ja inglise keele õpetaja Olli Määttä.

Tugiõpetaja tegeleb õpilastega ka eraldi klassiruumis, kus ta saab kõigile rohket tähelepanu pöörata, samuti koostatakse igale tugiõpetaja abi vajavale õpilasele individuaalne õppeplaan.

Igas Soome koolis on ka õpilaste heaolu arutav ekspertgrupp, kuhu kuuluvad kooli direktor, tugiõpetaja, kooli med õde, psühholoog ja klassijuhatajad, kes kohtuvad paar korda kuus, et arutada, kuidas läheb õpilastel, kellel on tuge vaja.

Soome hariduses kehtub põhimõte, et õpilane peab olema julgustatud teatama - jah, mul on teatud asjades abi vaja. Kas keegi saaks mind aidata? Ja seda tuleb teha enne, kui probleemid kuhjuvad, sest hiljem on juba raskem lahendusi leida.

 

Haridus- ja Noorteamet