
Haridus- ja teadusministeerium sulgeb 2014. aasta sügisest Harjumaal tegutseva Keila-Joa sanatoorse internaatkooli, kus õpivad erivajadustega lapsed, kirjutab Eesti Päevaleht.
Haridusministeeriumi üldharidusosakonna asejuhataja Raivo Trummali sõnul on ministeerium otsuse langetanud ning sellekohane dokument vajab allkirjastamist.
Kuigi koolis õpitakse tavaõppekava järgi, on juhtkond mures, et veerand 81 õpilasest jätab nüüd koolitee pooleli. Peamiselt õpivad Keila-Joal lapsed, kellel on mõni füüsiline haigus, mis nõuab pidevat jälgi mist. Ent on ka rasketest peredest pärit lapsi, kelle närvikava on koduste probleemide tõttu rikutud.
See, et suur osa õpilasi on Keila-Joal sotsiaalsetel põhjustel, on üks kooli sulgemise põhjuseid. Kooli juhtkond leiab, et just koduse olukorra tõttu ei pruugi paljud tavakoolis õpinguid jätkata. Kui õpilaskoduga koolis elab õpilane nädala sees turvalises keskkonnas, siis kodukohakoolis puutub ta iga päev kokku perekonna probleemidega, näiteks alkohoolikutest vanematega.
Harju maavalitsuse haridusosakonna juhataja Maris Liiders ütles, et tavakoolid pole erivajadustega laste jaoks veel valmis, olgu nende haigus füüsiline või vaimne. Ta avaldas muret, et ministeerium kavatseb üle poole lihtsustatud õppekavaga lastest tavakooli integreerida, kuigi paljudes koolides puudub selleks oskustega personal.
Raivo Trummali sõnul on ministeeriumile esmatähtis, et iga laps saaks elada kodus ja käia võimalikult lähedal koolis. "Kui kodu on nõrk, siis näiteks kohalik omavalitsus lepib naabritädiga kokku, et see käib ja ajab lapse üles hommikul ja ongi kõik," ütles Trummal ja rõhutas, et koolis ja vallas peab see tugi olemas olema. Erikoolid peaksid tulevikus jääma vaid lastele, keda on keerulisem ja kulukam õpetada kui tavaõpilasi. Trummali sõnul leitakse igale lapsele, kes erikooli tõesti vajab, riigikoolis ka see võimalus.
Keila-Joa kool ja Harju maavalitsus on teinud ministeeriumile ettepaneku, et üks selline riigi erikool peaks nende maakonnas olema ja see võiks asuda Keila-Joal, kus on õpilaskodu ja koolimaja olemas. Trummali sõnul pole see võimalik, sest hoone on amortiseerunud ja ohtlik. "Eksperdid on öelnud, et kooli polegi mõtet korrastada ja see tuleks lammutada," lausus Trummal.
Allikas: BNS
Loe lisaks:
Foto: Koolielu arhiiv



