Õpetajate päev: rõõm, südamlikkus ja väike puhkus


Avaldaja:Madli Leikop05. Oktoober 2012

Kas ja kuidas on õpetajate päeva tähistamine koolis aastatega muutunud? Meenutavad ja mõtisklevad Tallinna Nõmme põhikooli õppealajuhataja Rita Anton, huvijuht Marge Liias ja direktor Ardi Paul.

Kõigil kolmel on õpetajastaaži nii palju, et mälestused ulatuvad 1980ndatesse. Aastaarvust ja riigikorrast hoolimata on päeva mõte ju ikka sama olnud: märgata ja väärtustada õpetaja tööd. Tähistatud on seda kord lustlikumalt, kord tõsisemalt, üks traditsioon tundub vääramatult paigas olevat – et tunde annavad sel päeval õpilased. Vahel võib aga juhtuda, et õpetajate päev otsustab õpetaja edasise saatuse.

Otsustavaks said vahtralehed ja meeldiv õhkkond

„Mina mäletan aastat 1981 ja tookordset õpetajate päeva. Olin Nõmme põhikoolis siis kuu aega tööl olnud,“ meenutas vestlusringis õppealajuhataja Rita Anton. „Mul oli II klass, seal oli 38 õpilast. See oli nii raske töö, et võtsin kaalust seitse kilo alla. Mõtlesin, kas üldse jään õpetajaks. Kui tulin sel päeval tööle, siis oli terve maja värvilisi vahtralehti täis, sõna otseses mõttes kahlasime lehtedes. Küünlad põlesid (mida tänapäeval ohutuse pärast enam ei lubata), kohvilõhn… See kõik oli nii ilus! Ma ei mäletagi täpselt, mida tol õpetajate päeval tehti, aga mäletan väga meeldivat õhkkonda. Arvan, et see aitas teha ka otsuse, et jään kooli õpetajaks. Üldine mõte on ikkagi kogu aeg olnud, et see peab olema õpetajale rõõmupäev, natuke ka puhkepäev.“

Õpetajate päev kui tsirkus?

Direktor Ardi Paul sõnas, et nende koolis annavad õpetajate päeval tunde 9. klassi õpilased, aga põhikoolis on sellega üks väike probleem: ega 8. klassi noor vanuses 14-15  endast vaid aasta vanema õpilase käske eriti ei täida, pole piisav autoriteet. „Sõltub muidugi ka lennust, on õpilasi, keda täielikult respekteeritakse,“ lausus Ardi Paul. Nii et pigem annavad üheksandikud tunde noorematele, aga tegevust jagub kõigile klassidele.

Enda koolipõlvest on Ardi Paulil meeles, et see oli pigem selline tsirkusetegemise päev, tundide andmisega sai palju nalja teha, õpetaja roll taandus tahaplaanile. „Ja kui juba ise olin õpetaja, sai muidugi kõik tehtud, et sellest tuleks pull päev,“ muigas koolijuht. „Eks ta oli ja on üks selline formaat paljudes koolides.“

Südamlik, soliidne, oodatud päev

Nõmme põhikool on viimastel aastatel siiski teist rada läinud. „Meie koolis antakse üheksanda klassi õpilastele sel päeval tähtis roll, nad tegutsevad väga läbimõeldult, tunnid arutatakse enne õpetajaga läbi: asjal on kindel algus ja lõpp, kindlad ained, kindel tundide arv, pärast tehakse kokkuvõtted. Õpetajad on sel päeval puhkusel, neile toimub pidulik osa: kontsert, kohvilaud. Kõik on rahulik, soliidne, aga mitte liiga tõsine,“ selgitas Ardi Paul.

„Ehk siis palju aastaid õpetajad mängisid lapsi ja lapsed mängisid õpetajaid,“ ütles Rita Anton. „Vahel läks kõik väga toredasti, vahel võis pärast suurtest klassipäevikutest üht kui teis huvitavat leida, aga see kõik kippus ennast ammendama. Nüüd on meil samuti sel päeval õpetajatele tund, aga seda ei anna lapsed. Kutsume tunniandja väljastpoolt – mõne koolitaja, psühholoogi, kultuuritegelase. Pigem oleme kogu päeva muutnud pidulikumaks. Hommikul antakse õpilastele üle statuudid, kes on direktor, kes õppealajuhataja, kes mis aine õpetaja. Lapsed lähevad tundi andma, meie koguneme kohvilauda. Me ei pea mängima õpilast, võime rahulikult olla vanainimesed,“ sõnas Rita Anton naerulsui.  Kõik on korraldatud nii, et kõlama jääb õpetajate päeva mõte, aga lapsed saavad ikkagi tundi anda. Ja pärast teevad „noored õpetajad“ endalegi kohvilaua, kus arutatakse, kuidas läks. On juhtunud sedagi, et just seal on noor inimene otsusele jõudnud: tahan saada õpetajaks.

„Nii et kui üldse tendentsi küsida, siis õpetajate päev on ikka väärikas, südamlik päev väikese naljaga ja õpilane ka tajub seda,“ tegi kokkuvõtte direktor Ardi Paul.

Kooli juubel kattub seekord õpetajate päevaga

Tänavu, tõsi küll, kattub õpetajate päev just täpselt Nõmme põhikooli 90. sünnipäeva tähistamisega. Ühelt poolt lisab see pidulikkust nii juubelile kui ametipäevale, teisalt tuleb traditsioonides korraks muudatusi teha: tunniandmised lükkuvad veerandi lõppu, lapsi ilma sellest ei jäeta. Lihtsalt õpilased on 5. oktoobril rakkes muude ülesannetega. Ja sünnipäeva põhirõhk on seekord õpetajal – nii endistel kui praegustel. Vilistlastele on maja 5. oktoobril loomulikult avatud, kontsert ja aktus algavad kell 17.00. „Puutepunkt on ikka koolimaja,“ sõnas huvijuht Marge Liias. „Oleme selleks päevaks pikalt valmistunud. Lapsed kirjutasid luuletusi koolist, kogutud on vilistlaste mõtteid, üleval on fotonäitus koolipere tegemistest, anname välja sünnipäevakalendri. Kontserte on kerge teha, meil on väga head tantsuõpetajad ja palju tantsurühmi, samuti lastekoorid. Probleem pole mitte, mida kavasse panna, vaid kuidas kava ajalistes piirides hoida.“

Nii et Tallinna Nõmme põhikoolis on õpetajate päev täna topelt-pidulik, pidulik ja rõõmus kindlasti igas koolis, ülemeelik paljudes koolides. Tähistamata ei jäeta seda päeva üheski õppeasutuses. Head õpetajate päeva Koolielugi poolt!

002.JPG

Vasakult: Marge Liias, Rita Anton ja Ardi Paul.

003.JPG

Näitus kooli tegemistest-toimetamistest.

004.JPG

Koolimaja vana saaliosa vilistlaste ootel...


 

Haridus- ja Noorteamet