Parimaid noori leiutajaid tunnustatakse tuleval reedel


Avaldaja:Merje Pors30. November 2012

7. detsembril autasustatakse Tallinna Teletornis 2012. aasta õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid. Autasustamisel tutvustavad noored leiutajad oma töid, antakse üle auhinnad ning tutvutakse Teletorni ekspositsiooniga.

Teletorni Eesti tippude galeriis avatakse uuendatud noorte leiutajate ideede väljapanek, teatab Eesti Teadusagentuur.

2012. aastal saatsid noored leiutajad konkursile 620 ideed, mis kõik võiksid realiseerimise korral lahendada kellegi jaoks olulisi probleeme. Leiutajaid hinnati kolmes vanusegrupis: 1.–4. klassi laste puhul hinnati probleemi teadvustamist ja nende lahendamisel üles näidatud fantaasiat, 5.–9. klassi noorte töödes hinnati ka idee võimalikku tehnoloogilist lahendust ja 10.–12. klassi noortel lisaks ideede teostatavust.

Abivahendite rohkus
Selle aasta konkurss paistis silma laste poolt reaalselt valmis tehtud ja kasutusele võetud abivahendite rohkuse poolest, paljud neist on tõuke saanud reaalsest vajadusest, tehes näiteks koos vanematega mõnda kodust tööd – ATV-ga heinarullide transportimine, abivahend ühe käega kalamehele ja palju muud.  Samuti mõeldi näiteks välja vahendeid eakate inimeste abistamiseks aiatöödel.


Sel aastal esitati mitmeid ideid digilahenduste valdkonnas – mobiilirakendus, mis aitab kodubussist maha jäänud last ja ütleb talle, kust ja millal väljub järgmine buss, digivardad, mis on abiks kudujale vardal olevate silmade lugemisel või võti, mis tuletab meelde, et unustasid kodust väljudes ukse lukku keerata. 

Konkurssi korraldavad haridus- ja teadusministeerium, Eesti Teadusagentuur ja Teaduskeskus AHHAA ning selle eesmärk on väärtustada innovatsiooni ja loovust noorte seas ja stimuleerida õpilaste aktiivsust selles valdkonnas. Lisaks riiklikele preemiatele antakse üle Energia Avastuskeskuse, Ahhaa Teaduskeskuse ja USA suursaatkonna auhinnad.

Samal teemal: