10 soovitust vanemale, kuidas kaitsta oma last internetiohtude eest


Avaldaja:Merje Pors05. Veebruar 2013

Täna tähistatakse üle kogu maailma turvalise interneti päeva. Kui vanemad annavad oma andes lapsele võimaluse internetti kasutada, võtavad nad sellega automaatselt endale kohustuse olla kursis tema toimetamistega veebis.

Noorte internetiteadlikkust edendav Tiigrihüppe Sihtasutus on koostanud kümme soovitust mida lapsevanemana teha, et kaitsta oma last internetis peituvate ohtude eest:
1.      Võta isiklik vastutus, kindlustamaks lapse turvalisus internetis. Arutage koos, mis on interneti kasutamisel aktsepteeritav ja mis mitte ning koostage selle põhjal interneti kasutamise reeglid. Kirjuta kokkulepe paberile, et selle saaks arvuti juurde nähtavale kohale meeldetuletuseks üles riputada.
2.      Hari iseennast. Ürita ennast hoida kursis arengutega interneti kasutamises.  Õpi kasutama neid interneti tööriistu, mida sinu lapski kasutab (jututoad, sotsiaalmeedia kanalid, foorumid jne.).
3.      Õpi tundma oma lapse ja tema sõprade interneti kasutamisharjumusi. Kontrolli ka logifaile, et näha, kus Sinu laps on käinud.
4.      Tuvasta netilehed, mida Sa sooviksid et Su laps külastab ja ka need lehed, millest laps peaks hoiduma.
5.      Tee endale selgeks, kuhu pöörduda tõsisemate probleemide puhul.

6.      Räägi oma lapsega! Selgita talle interneti võimalusi, aga ka seal valitsevaid ohte. Külasta lapsele huvipakkuvaid lehekülgi koos temaga. Tunne aktiivset huvi, mida laps internetis teeb. Selgita oma lapsele, et internetis tuleb samamoodi viisakalt käituda nagu kodus, lasteaias või koolis.
7.      Pane arvuti üldkasutatavasse ruumi (näiteks elutuppa). Nii saad paremini kontrollida lapse arvutikasutuse kestust.
8.      Lepi lapsega kokku reeglites ja jälgi nende reeglite mõlemapoolset täitmist.
9.      Julgusta last alati tulema Sinu juurde, kui midagi arvutiga või internetis juhtub.
10.  Pea alati meeles, et arvuti EI ASENDA lapsevanemat!

Vaata lisaks http://www.targaltinternetis.ee

Samal teemal: