
väitlus, väitlusselts, hugo treffneri gümnaasium, kristo ment
Lõppeva õppeaasta edukaim kool Eesti väitluse meistrivõistluste sarjas oli Hugo Treffneri gümnaasium, edestades Pärnu Koidula gümnaasiumit ja Tallinna inglise kolledžit, kes saavutasid vastavalt teise ja kolmanda koha.
Akadeemiline väitlus on võistluslik intellektuaalne harrastus, kus õpilaste või tudengite võistkonnad esitavad kohtunikele argumenteeritud poolt- või vastuseisukohti kindlaksmääratud teemadel, märgib Eesti Väitlusselts oma pressiteates. Kohtunikud hindavad analüütilise ja loogilise mõtlemise, mõtete sõnastamise ja avaliku esinemise oskusi.
Eesti väitluse meistrivõistlused koosnevad kolmest osavõistlusest. Igal etapil tuleb kolmeliikmelisel võistkonnal väidelda viies eelvoorus, parimad saavad edasi finaalvoorudesse. Osa voorude teemad on teada mitu nädalat enne etappi, teised tuleb ette valmistada tunni aja jooksul kohapeal. Käesoleva aasta teemad olid näiteks „Eurotsoonis jätkata soovivad riigid peavad suutma iseseisvalt riigieelarve kriisidest väljuda”, „Riigi kulul kõrghariduse saanud noored peaksid töötama vähemalt 3 aastat pärast hariduse saamist Eestis” ja „Eestis tuleb karistuspoliitikat narkokuritegude osas oluliselt muuta”.
Kolme etapi kokkuvõttes näitasid kõige paremat argumenteerimis- ja kõneoskust Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilased. Üllatuslikult tõusis teisele kohale Pärnu Koidula gümnaasium, kelle jaoks on tegemist esimese TOP 3 kohaga üldse Eesti väitluse meistrivõistluste 19-aastases ajaloos. Mullune võitja Tallinna inglise kolledž tuli käesoleval aastal kolmandale kohale. Tartu Ülikooli Teaduskool on võrdsustanud Eesti väitluse meistrivõistlused riikliku aineolümpiaadiga, seega on parimate tulemustega õpilastele tagatud riigieelarvelised kohad ülikoolides ning mitmed neist sõidavad ka rahvusvahelistele tiitlivõistlustele Eestit esindama.
Võistkond Kolmikpakt finaalväitluseks valmistumas. Foto: Eesti Väitlusselts.
Võistkondlikus arvestuses saavutas esikoha Pärnu Koidula gümnaasiumi ja Noarootsi gümnaasiumi õpilaste ühisvõistkond Kolmikpakt. Võistkonna liige, värske Eesti meister Kristo Ment võttis aasta kokku järgiselt: „Ega mul pikka juttu olegi - ilmselgelt oli see meie jaoks suurepärane hooaeg - kaks etapivõitu ja EMV karikas. Kindlasti on enamik sellest pika ja järjepideva töö tulemus - olime igaks etapiks korralikult valmistunud. Viimane etapivõit jäi küll võtmata, kuid seda rohkem saime valmistuda finaaliteemaks.“ Individuaalarvestuses võitis Eesti meistrivõistlused Els Heile Hugo Treffneri gümnaasiumist.



