Kirjandusfestival Prima Vista toob Tartusse saksa krimikirjanduse uue tähe Leonie Swanni


Avaldaja:Kristi Semidor08. Märts 2010

6.-8. mail 2010 Tartus toimuval Põhjamaade suurimal kirjandusfestivalil "Prima Vista 2010" osaleb rahvusvahelist edu saavutanud krimikirjanduse autor Leonie Swann Saksamaalt. Kohtumisõhtu kirjanikuga toimub 6. mail kell 17.00 TÜ Raamatukogu konverentsisaalis.

Leonie Swanni 2005. aastal ilmunud debüütromaan "Glennkill", mille žanrimääratluseks on "lambakriminull", sai ruttu bestselleriks. Raamatut on Saksamaal müüdud 2 miljonit eksemplari ja teost on tõlgitud 25 keelde. 2006. aastal sai autor parima debüüdi eest saksa keeleruumi prestiižika krimikirjanduse auhinna Friedrich-Glauser-Preis. Eesti keeles ilmus "Glennkill" 2009. aasta detsembris Piret Pääsukese tõlkes, väljaandjaks Tartu kirjastus Atlex.

"Glennkill" on tavatu ja paeluv teos, mis ühendab endas vaimukust ja põnevust, meelelahutust ja sügavmõttelisust. Autor paneb raamatus lambad oma karjase mõrvalugu uurima ning  annab lugejale võimaluse jälgida inimesi looma vaatepunktist - ja nii mõnigi kord iseenda üle naerda. Kuigi esmapilgul võib jääda mulje, et tegemist on klassikalise kriminaalromaani paroodiaga, humoristliku hommage'iga Agatha Christiele, on "lambakriminull"  tõlkija Piret Pääsukese hinnangul pigem omalaadne valm, mille autor tahab loomtegelaste abil osutada talle olulistele väärtustele inimühiskonnas. See on hea ajaviitekirjandus mõtlevale inimesele.

Leonie Swann on sündinud 1975. aastal Müncheni lähistel ning praegu elab Berliinis. Ta on õppinud filosoofiat, psühholoogiat ja inglise kirjandust. Tänavu kevadel ilmub sakslanna teine raamat "Garou", mis viib juba tuttavad Iirimaa lambad Euroopa reisile. Seekord on žanrimääratluseks "lambathriller".

Seitsmendat aastat toimuv rahvusvaheline Tartu kirjandusfestival Prima Vista on igal aastal Eesti raamatuhuviliste ette toonud mitmeid tunnustatud välisautoreid. 2009. aastal oli festivali aukülaliseks elav klassik Umberto Eco. Lisaks Leonie Swannile väisavad sel aastal festivali ka mõjukas vene publitsist, luuletaja ning kirjandusteadlane Dmitri Bõkov, kelle viimase aja suurteos romaan "Mahakantud" ilmub festivali ajaks eesti keeles  kirjandusfestivali Prima Vista ja Eesti Kirjanduse Seltsi ühisväljaandena ning ungari prosaist ja dramaturg Attila Bartis, kelle rahvusvahelist tuntust kogunud romaan "Rahu" ilmus möödunud aastal ka eesti keeles. Festivalil esineb ka briti avangardse muusika ajakirja The Wire delegatsioon koosseisus ajakirja eestvedaja Tony Herrington, üks ajakirja tuntumaid ja viljakamaid kaastöölisi Chris Bohn alias Biba Kopf, kirjanik ja ambientmuusik David Toop ning Kodwo Eshun, kes on Londoni Ülikooli Goldsmithi kolledži audiovisuaalkultuuri õppejõud ja afrofuturistliku kultuuri uurija.

Tänavu peateemat "Ellujäämise kunst" järgiv Prima Vista toimub oma põhiosas 6.-8. mail Tartus ja 9. mail Põltsamaal, kuid eelüritused algavad juba Raamatu ja roosi päevaga 23. aprillil ning festivaliga seotud sündmusi jagub ka mai alguspäevadeks. Programmis on sündmusi igas eas publikule: taas leiavad aset raamatulaat ja pargiraamatukogu, mitmesugused vestlusringid, raamatute esitlused, kohtumised kirjanikega ning kino- ja muusikaõhtud. Tänavuse festivali patroon on luuletaja Hannes Varblane.

Festivali esialgset kava ja lisainfot vaata http://kirjandusfestival.tartu.ee/

Hedli Mangus, Kirjandusfestivali Prima Vista reklaamijuht
Lisatud 8. märtsil 2010

Haridus- ja Noorteamet