Selgusid konkursi "Kirjandusraal 2014" parimad


Avaldaja:Merje Pors19. Märts 2014

Nende kuue aasta jooksul, mil "Kirjandusraali" konkursil võisteldakse veebilehtede loomises, on saadetud kokku 115 veebilehte. Milline suur hulk materjali nii huvilistele oma teadmiste täiendamiseks kui ka õpetajatele abiks!

Veebipõhiste õppematerjalide konkurssi „Kirjandusraal 2014“ korraldas Nõo reaalgümnaasium  koostöös emakeeleõpetajate seltsi, haridus- ja teadusministeeriumi ning Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega.

Raamatud on nagu inimesed –
ilmaski ei saa kõigiga kohtuda,
aga varem või hiljem juhtub ette
see oma ja õige …
            (L. Tungal)

Tundub, et meiegi konkursist osavõtjatele juhtusid ette just need omad ja õiged raamatud: muidu poleks võistlustööd olnud hingega tehtud, huvitavad ja niivõrd loomingulised. Seekordne võistlus oli eriline kahel põhjusel. Üheks see, et Kirjandusraal jõudis jälle Nõkku tagasi – lõppvoor toimus meie koolimaja uues, sel sügisel avatud majas. Teiseks põhjuseks oli aga Kirjandusraali raames loodud 100. veebileht, mille autorid on Descartes´i lütseumi noored kirjandushuvilised Karolin Kardmaa, Gundra Raissar, Hannaliina Piho.

Eelmisel aastal käisime välja mõtte, et meie raaliratsu sobiks hästi ka uurimuse vankri ette rakendada. See mõte on kandnud vilja, sest tööde esitlemisel kuulsime mitmeid noori väitmas, et mõte Kirjandusraalil osaleda algas just sellele võimalusele mõeldes. Hea oli kuulda, kuidas aga ühel hetkel sai materjaliga tegelemisest pigem lõbus ja hasartne ettevõtmine.

Konkursitöö teemad  olid samad nii põhikooli- kui gümnaasiumiõpilastele. Tuli valida üks järgnevatest teemadest ja koostada selle põhjal veebileht:
•    Kahe erineva ajastu eesti kirjandusteose mütoloogilise tegelase olemus ja sõnum lugejale (Kalevipojast tänapäevani).
•    Kahe autori eesti keelele pühendatud luule võrdlus.
•    Ajastu peegeldusi P.-E. Rummo ja A. Alavainu loomingus.
•    Ühe „Minu ….“ sarja reisiraamatu võrdlus J. Petrone „Minu Eesti“ raamatuga.

Petrone kirjastuse „Minu“-sarja raamatuid käsitlevaid noori tundusid paeluvat lisaks kirjandusele veel kokkamine ja matkamõtted, luuleanalüüsi kaasati kirjanikudki. Töid ilmestasid ja olid suurepärasteks vahepaladeks sel korral lisaks muule nõutud 3-minutilised videod. Heaks näiteks on Tallinna reaalkooli noored, kes tegid videoklipi oma luulet lugeva koolivenna Karl Martin Sinijärvega. Müstilisemad tööd olid mütoloogiaga seotud: treffneristid kehastusid tõelisteks näkiuurijateks ja jagasid oma veebilehel oleva „Näki-TV“ abil praktilist õpetust, kuidas tunda ära erinevaid selle liigi esindajaid, Rapla noored aga on meie Kirjandusraalile kaaslaseks loonud Paganaraali. See on suureks abiks kõigile neile, kes tahaksid tutvuda nii Eiseni kui Tammsaare vanapaganatega.

Kahjuks ei mahtunud kõik Kirjandusraalile saadetud tööd konkursi lõppvooru. Ka lõppvoorust välja jäänud töödes oli leida palju uudset ja huvitavat, olgu näitena esitatud Tallinna reaalkooli õpilaste eesti sürrealistlikku luulet tutvustavalt veebilehelt leitud video (autorid Rasmus Saks, Janek Timmas, Al William Tammsaar):


Konkursi Kirjandusraal 2014 silmapaistvamad tööd
Noorem aste
I  koht – „Minu Eesti“ ja „Minu Ameerika“, autorid Kirke Maria Lepik, Eva Lotta Lepp (Tartu Miina Härma gümnaasium)

miina_härma_võistkond.jpg

Kirke Maria Lepik ja Eva Lotta Lepp esitlust tegemas.

II koht – Merineitsi ja Lättepiiga võrdlus Tuglase ja Laipaiga loomingus, autorid Karolin Kardmaa, Gundra Raissar, Hannaliina Piho (Tartu Descartes’i lütseum)
III koht – Nälg maailma järele, autorid Betty Ruus, Krisleen Kahr (Kalamaja põhikool)

Eripreemiad
Isikupärase esitluse eripreemia –  Maailm läbi Minu sarja, autorid Keily Merilyn Vilgats (Pärnu vanalinna põhikool)
Rahuliku kujunduse eripreemia – Eesti või Ameerika?, autor Kaisa Ollino (Pärnu vanalinna põhikool)
Parima kokandusvideo eripreemia – „Minu Eesti“ ja „Minu Kreeka“, autorid Mariete Presmann, Nelli Reisenbukk (Kalamaja põhikool)

Vanem aste
I  koht – Paganaraal, autorid Kalli Rüis, Annika Apri, Sander Puntso (Rapla ühisgümnaasium)
Rapla_voistkond_juhendajaga.jpg
Võidukas Rapla ühisgümnaasiumi võistkond ja juhendaja Maarika Lips.

II koht – Eesti keel luules, autorid Aleksander Parelo, Robert Parelo, Kätliin Lember (Tallinna reaalkool)
III koht – „Minu Eesti“ ja „Minu Ameerika“,autorid Veronika Lehesaar, Kristel Loorits, Ruth Schihalejev (Nõo reaalgümnaasium)
kristiina_ehin.jpg

Luuletaja ja proosakirjanik Kristiina Ehin käis noortele oma loomingust rääkimas.

Eripreemiad
Parimate näkiuurijate eripreemia – Näkimaailm, autorid Anu Korela, Fred Vahtel (Tartu Hugo Treffneri gümnaasium)
Põhjaliku luuleanalüüsi eripreemia – Rummo ja Alavainu, autorid Eliise Leismann, Pille-Triin Meldre, Erik Kuzovkov (Tallinna reaalkool)
Isikupärase käsitluse eripreemia – Seljakotiga maailma,autor Erki Vellama (Nõo reaalgümnaasium)
Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse Innovatsioonikeskuse eripreemia põhjaliku ja nutika lahendusega Paganaraali eest  - Annika Apri, Sander Puntso ja Kalli Rüis (Rapla ühisgümnaasium).

Kohtumiseni järgmisel aastal, mil toimub konkurss Kirjandusraal 2015!
Heily Soosaar ja Kaja Kasak

Samal teemal:

Harno logo