24h galerii: Martin Pedanik KIZOO 10 aastat


Avaldaja:Kristi Semidor12. Juuni 2010

Kategooriad:Kultuurisündmused
Ained:Kunst

24h galerii uus e-näitus toob vaataja ette tunnustatud noorema põlvkonna graafiku ja disaineri Martin Pedaniku ajas kulgeva ja areneva kunstiprojekti KIZOO, mille keskseks motiiviks on pärani silmapaar äärmuseni lihtsustatud näos.

Tahtes öelda midagi Martin Pedaniku tungiva silmavaatega olendite kohta, ei saa kuidagi mööda disainiguru Tõnu Kaalepi poolt nende kohta tarvitatud sõnast "golem" (Nunnususe ähvardav hääl. Martin Pedaniku golemid. Vikerkaar nr 10-11/2005). Golem on teadupoolest inimesesarnane olend juudi rahvapärimuses, savist või mudast tehtud kõnevõimetu koll. Pedaniku golemid on vormitud protsessori jõul digitaalsest "savist" – ressursist, mis peitub arvuti kõvakettal. Ja kas pole digitaalne loomine kuidagi eriti jumalik akt – saab ju looja idee või kujutlus siin pildiks teatud mõttes "eimillestki". Kõvakettaruum on nagu tühi maailm, mis kätkeb endas laiendamise kaudu põhimõtteliselt piiramata võimalusi ja lubadusi tulevasteks asjadeks – pikslid võiksid sinna tekkida vabalt ka pühast vaimust. Muuseas, ka inimsoo esiisa Aadam loodi Talmudi järgi esmalt kui golem – erinevatest maadest kokku korjatud tolmust ja põrmust.

Ent kelle näo järgi on loodud Martin Pedaniku golemid? Kas autori enese või hoopis "keskmise inimese", tänapäeva demokraatliku maailma statistilise jumaluse, anonüümse valija palge järele? Hmmm. Nüüd tahaks hüüda nagu kohkunud koolipoiss Lutsu "Kevades", kui Toots akna taga tot-tot-tot tegi ja kolistas – et "see ei olegi inimese nägu!". Ega ei ole vist küll. Helesinine paljusilmne naine oleks justkui sümbioos Medusast ning muumitrolle hirmutanud Jääkuningannast. Mitme silmapaari ning veel suurema hulga kätepaaridega tegelane võiks olla hinduistlik jumalanna. Daam maoga viib mõtted aga Aadama abikaasale Eevale ja pattulangemisele. Või on need ainitiselt põrnitsevad olevused hoopiski eesti rahvapärimusest tuntud puugid, lendajad ja pisuhännad – ohtlikud tegelased, kellest targa kohtlemisega võib siiski saada kasugi. Pedanik on oma respekti kodumaise pärandi vastu ühes intervjuus maininud...

Martin Pedanik (s. 1974) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia vabagraafikuna (1997). Disainibüroo Labor asutaja. Loonud suurtes kogustes kõrgetasemelist graafilist disaini, kujundanud kümneid ja sadu trükiseid raamatutest plakatite ja flaieriteni. Pälvinud oma tegevuse eest kiidusõnu ja tunnustust - muuhulgas näiteks Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali preemia (2006) NO99 teatri plakatite ja trükiste graafiliste lahenduste ning klubi Bashment kvaliteetse klubigraafika eest.

Näitus jääb aadressil http://www.kunstikeskus.ee avatuks 31. juulini 2010.

24h galerii on osa portaalist http://kunstikeskus.ee, mille eesmärgiks on luua ligipääs kvaliteetsele kunstile üle Eesti – ka Kihnu, Kanepi ja Kiviõli inimestele – ning seda 24 tundi ööpäevas.

Lisatud repro: Martin Pedanik. KIZOO-0005

Vano Allsalu, http://kunstikeskus.ee toimetaja
Lisatud 12. juunil 2010