Täna selguvad Eesti parimad õpilaste teadustööde autorid


Avaldaja:Laura Vetik24. Aprill 2015

Aasta olulisemal õpilasteaduse sündmusel Õpilaste Teadusfestivalil valitakse õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad.

Samuti selguvad Eesti esindajad Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil ning maailma suurimal õpilaste teadusprojektide konkursil Intel ISEF USAs.

Sel aastal valitakse võitjad uuendatud formaadi alusel –konkursile esitatud töödest valiti teadlastest koosneva žürii otsusel lõppvooru 80 uurimistööd, mida esitletakse teadusfestivalil stendiettekannetega žüriile ja avalikkusele.

Žürii esimees, riigikogu liige Krista Aru ütles konkursi taset hinnates, et otsustamine läheb väga keeruliseks: „80 parima hulka jõudnute tase on väga kõrge ja ühtlane. Lisaks on tegemist väga erinäoliste töödega, mille vahel tuleb laikuid teha – balletitantsijate füsioloogilistest eripäradest ja loomade kunstviljastamise meetoditest Eesti luuletajate debüütkogude analüüsini“.

Selleaastaste tööde puhul võib välja tuua õpilaste suure huvi keskkonna ja meditsiini vastu, aga paljud uurimistööd saavad ikka alguse noorte ümbrusest – koolikeskkond (pendelränne ja koolibussid, koolikiusamine) või noor ise (mitmed endal või lähedastel diagnoositud haigused), aga ka noortekultuur (Facebook ja selle ohud, filmide kaudu levinud surmakultuur, selfide tegemine). See on ilmselt ka tööde hea taseme põhjus – uuritakse seda, mis noortele tõepoolest korda läheb.

Kõikide lõppvooru jõudnud tööde nimekirjaga saab tutvuda teadusagentuuri veebilehel.

Parimate väljakuulutamine toimub kutsetega üritusel Tallinna Lauluväljaku klaassaalis 24. aprillil algusega kl 19.30. Auhinnatseremooniast tehakse ülekanne ERR Novaatori portaalis aadressil http://novaator.err.ee/

Tänavu juba 14 korda toimuva õpilaste teadustööde riikliku konkursi eesmärgiks on tõsta laste ja noorte huvi meid ümbritseva maailma vastu, toetada koolides toimuvat uurimuslikku õpet ja julgustada noori juba koolis ajal uurima teemasid, mis huvitavad neid ennast ja mille tulemused oleks olulised ka teistele. 14 aasta jooksul on konkursile esitatud kokku 1111 tööd koolidest üle kogu Eesti.

Allikas: Eesti Teadusagentuur.

Foto: Terje Lepp. Pildil Ideelaat 2013.

Samal teemal:

Eesti esimene õpilaste teadusfestival kutsub teadusvaimustust jagama