Eesti kooliõpilased korraldasid Tallinnas UNESCO Läänemere Projekti konverentsi


Avaldaja:Gedy Siimenson04. Juuni 2015

Tartu loodusmaja ning vabatahtlikud õpilased UNESCO Läänemere Projekti koolidest üle Eesti korraldasid Tallinnas 5-8. juunil rahvusvahelise konverentsi “Science of Changes”.

Eeltöö

2015. aasta jaanuaris toimus Jänedal UNESCO Läänemere Projekti õpilaste talvelaager, kus alustati rahvusvahelise konverentsi korraldamisega. Õpilased vanuses 14-18 jagati töögruppidesse selle järgi, missugusid töid konverentsi korraldamiseks teha vaja oli ja mis valdkonnas keegi end kõige kindlamalt tundis. Moodustati moderaatorite, kujundajate, tehnikute/videohuviliste/fotograafide, ajakirjanike ning infomaterjalide valmistajate grupp. Igale grupile valiti oma juht, koostati ülesannete nimekirjad ja jagati vastutusalad. Siis ei olnud veel kellelgi sellise rahvusvahelise ürituse korraldamise kogemust, paljude jaoks tundus konverentsi eelarve müstiline olevat, koostöö suures meeskonnas vajas harjumist, vabatahtliku töö tegevuste kirjeldamine nn vabatahtliku passi oli uudne ning jätkusuutliku arengu mõiste ja UNESCO Läänemere Projekti lähtealused vajasid kordamist.

Lisaks korraldustööle nautisid õpilased Jänedal ka talvemõnusid, arutlesid nutitelefonide ja šokolaadi tootmisloo üle koos MTÜ Mondoga, tutvusid Jäneda loodusega ning arendasid sõbralikke suhteid meie õppeprotsessi jälgima tulnud Jaapani professori Hideki Maruyamaga Hariduspoliitika Rahvuslikust Instituudist (National Institute for Educational Policy Research of Japan, Dept. for International Research and Cooperation), kes tegi uurimistööd mitte-formaalsest haridusest Eestis. Hideki oli just enne Eestisse tulekut olnud Jaapanis toimuval UNESCO noortekonverentsil ning tõi kaasa sealseid näiteid võimalikest probleemidest ja pakkus välja omapoolseid lahendusi. Peale talvelaagrit ütles professor kogu protsessi koordineerijatele Tartu loodusmajas, et asi on ikka "paras pähkel" ning õpilased tundusid segaduses olevat.

Ettevalmistused jätkusid veebiavarustes. Kasutati Skype'i, Google Drive'i võimalusi ning helistati, kirjutati nii palju kui vaja oli. Eks see üle-eestilise grupi juhendamine oli ka proovikivi Tartu loodusmaja õpetajatele ja paljud ettevalmistused lõpetati lausa konverentsi esimesel päeval. Siiski, lõpuks oli see tähtis päev käes.

4. juuni (mitteametlik 1. konverentsi päev)

Bussitäis vabatahtlike teel Tartust-Tallinna keerutasid kogu tee lõngast konverentsi nimesiltidele paelasid, kaasa oli võetud ka mitusada isetehtud konverentsivoldikut ja nimesilti, mis kõik vajasid veel kiletaskutesse pistmist. Külalistele läksid õpilased lennujaama ise vastu ja koos sõideti Pirita SPA hotelli. Sai selgeks, et ka liiklemine Tallinnas tekitab noortes ärevust, kuid iseseisvad ülesanded ja vajaliku koguse vastutuse andmist tõi häid tulemusi.

Alates 4. juunist kogunesid õpilased õhtuti konverentsisaali arutelule, võeti päev kokku ja planeeriti järgmist päeva.

5. juuni - 8. juuni, konverents "Science of Changes"

Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi, Ruutu 10 improteatri ja MTÜ Mondo töötubades osales kokku üle kahesaja külalise. Ekskursioonid tutvustasid Lääne- ja Ida-Eesti loodusväärtusi, lektorid tegid ülevaate muutustest Läänemeres 25 aasta jooksul, looduskatastroofide laastavast mõjust ning laevatamisest Läänemerel. Sellega tähistati ÜRO ülemaailmset keskkonna- (5. juuni) ja ookeanipäeva (8. juuni).

Oma töödest ja tegemistest andsid ülevaate ka Eestimaa Looduse Fond, MTÜ Vabatahtlik Merepäästeühing ning AS Tallink. Õpilased presenteerisid postritel oma uurimistöid, viisid matkal vanalinna läbi keskkonnateadlikkuse küsimustikku ning esindasid oma riiki kultuuriõhtutel. Viimasel päeval korraldati Soome lahe aasta joonistustööde oksjon, mille käigus teenitud raha annetatakse septembris 2015 Eeatimaa Looduse Fondi mereprogrammile. 

Konverentsi tagasisidet on võimalik lugeda õpilaste loodud blogist: http://bsp-science-of-changes.weebly.com/

Konverentsi korraldusmeeskonda kuulusid vabatahtlikud erinevatest Eesti koolidest. Korraldajad tänavad kõiki abilisi panuse eest! Abilistena osalesid Lihula Gümnaasiumist Nathali Ploomipuu, Iris Kivisäk, Karl Jaan Kivisalu, Liisa Raavel, Eliise Tiidussalu, Andreas Luuk, Epp Sillukse, Maris Esko ja nende õpetaja Marje Loide; Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumist Alli Paukson ja õpetajad Tiina Sõber, Helgi Muoni; Kadrina Keskkoolist Karmen Floren, Madlen Siniallik; Tartu Hansa Koolist Pilleriin Jukk; Kuusalu Keskkoolist Mari-Ellen Aaman, Annemari Aaman, Karmen Kahu, Annabel Kruusakivi, Marielle Tuum, Katriin Viruneem; Viimsi Keskkoolist Sten-Jan Sarv, Agnes Bereczki; Tallinna Inglise Kolledžist Fanny Lamp, Elisabeth Luisk; Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumist Mariliis Lopsik, Stella Tapner; Põlva Ühisgümnaasiumist Janet Ostra, Birgit Vana, Karin Kivisild ja õpetaja Urve Lehestik; Ülenurme Gümnaasiumist Katrin Kello; Tartu loodusmaja õpetajad Ott Maidre, Kersti Sõgel, Gedy Siimenson, Sirje Janikson jt.

Konverentsi toetajateks olid Keskkonnainvesteeringute Keskus, Haridus- ja Teadusministeerium, AS Tallink, AS Tallink Hotels, TV3, AirBaltic, Välisministeerium.

Kõik huvitatud koolid on samuti oodatud Läänemere Projektiga (The Baltic Sea Project ehk BSP) liituma! Rohkem infot projektist saab Tartu Loodusmaja infopunktist või BSP Eesti koordinaatorilt: gedy.siimenson@teec.ee.

Ka uued rahvusvahelised tegevused, mis on kasvanud välja Läänemere Projekti jooksul loodud sõprussidemetest, on juba alanud: http://nordplusjunior.wix.com/c-you-2


Loe lisa: