Armastusega tehtud keraamika - Jutta Matvei tööde näitus


Avaldaja:Kristi Semidor30. Juuni 2010

ARMASTUSEGA TEHTUD KERAAMIKA. Jutta Matvei - 02.07.-12.09.2010 ETDM-i trepigaleriis.

Jutta Matvei kuulub eesti keraamikute sõjajärgsesse põlvkonda. Varsti pärast Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi lõpetamist (1952. aastal) sai temast Kunstitoodete Kombinaadi keraamikaateljee kunstiline juht.

1962. aasta kujunes eesti keraamikuile tänu igati õnnestunud esinemisele Praha rahvusvahelisel keraamikanäitusel vabastavalt pöördeliseks – viiekümnendate aastate rasked pained olid jäädavalt selja taha jäänud ning välismaine tunnustus mõjus innustavalt. Kuldmedali vääriliseiks hinnati eelnimetatud näitusel lisaks Jutta Matveile ka näiteks Aurora Tippe ja Naima Uustalu.
1964. aastast alates teotses Jutta Matvei Kultuuriministeeriumis nii eksperdina kui ka kunstiosakonna juhatajana (1975-1984).

Jutta Matvei pole küll olnud üliproduktiivne, kuid tema loodud keraamika on tehtud kindla käe ja hea vaistuga.
Tarbevormide kõrval väärivad äramärkimist 1968. aastal loodud suuremõõdulised linnuvaasid, mis on kindlasti iga keraamikanäituse ehteks.

2004. aastal ilmus Jutta Matveilt võrratu sulejooksuga raamat „Keraamika, mu arm”, kus autor heidab valgust ja elab kaasa eesti keraamika (lähi)mineviku osalt juba unustusehõlma vajuvale arenguloole. Elujaatav huumor mõjub lugejale virgutavalt. Sama mõjuga on ka Jutta Matvei hea käega loodud keraamika.
 
Vaas "Lind". 1968. Kõrgkuumuskeraamika
 
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Lisatud 30. juunil 2010