Teadlaste ööl Tehnikaülikoolis: kuidas on seotud toit ning tervis?


Avaldaja:Laura Vetik25. September 2015

25. septembril kell 18.00 algab Tallinna Tehnikaülikoolis „Teadlaste öö“. TTÜs saab uurida, kuidas on seotud toit ja tervis. Teadlaste ööd TTÜs korraldab Tehnikaülikooli muuseum.

Kuidas on seotud toit ja meie tervis? Tehnikaülikooli toiduainete instituudi teadlased juhendavad töötuba „Kuidas on seotud meie toit ja mikrobioom?“

Tehnomeedikumis on töötuba „Südame-veresoonkonna seisukorra uurimine“, kus TTÜ biomeditsiinitehnika instituudi teadlased tutvustavad südame-veresoonkonna haiguste diagnostika ning jälgimise seadmeid. Saab hinnata arterite vanust, mõõta vererõhku ning uurida inimese eluliselt tähtsaid funktsioone optiliselt ja elektriliselt.

Samuti juhendavad Tehnomeedikumi teadlased töötuba „Ajulained ja depressiooni uurimine“, kus tutvustatakse ajuuuringute laborit, kus mõnel vabatahtlikul on võimalus osaleda ajulainete salvestamisel. Samuti antakse ülevaade instituudi depressiooniuuringutest.

Mäeinstituudis aga uuritakse, kuidas on seotud kivimid, turvas ja tervis. Teadlased tutvustavad kivimite ja mineraalide seotust pinnases leiduvate keemiliste elementidega. Selgitatakse, kuidas inimene nendega kokku puutub ja millised on mõjud.

Toiduainete instituudi ning Tehnomeedikumi töötubadesse on vaja ka eelnevalt registreeruda (muuseum@ttu.ee, tel 620 35438). Eelnevalt registreeruda tuleb ka külaskäigule TTÜ geenitehnoloogia instituudi laboritesse (tel 5399 5698 või kristjan.kamsol@ttu.ee). See on ainulaadne võimalus külastada laborit, kus tehakse rahvusvaheliselt tunnustatud tippteadust.

Loomulikult saab Teadlaste ööl külastada TTÜ muuseumi näitusi „Puder ja kapsad“ ning „Eesti energeetika“.

„Puder ja kapsad“ on näitus toidu- ja söömismaailma kirjust pildist. Millal algas Eestis kilude soolamine? Mis on maailma kalleim maitseaine? Milleks kasutati keskajal martsipani? Mida põnevat saab toota Eesti vetikatest? Näitusel on rikkalik valik maitseaineid, mille tuvastamiseks on vaja tundlikku haistmismeelt ning nutikust arvamaks, millega on tegemist. Välja on pandud polaarmatkaja ja Eesti sõduri toiduratsioon.

Näitusel „Eesti energeetika“ on näha palju inseneeriat. Näiteks köögis on harjumuspärased kodumasinad nagu veekeedukann ja röster ning palju muud on ühendatud elektriarvestiga selliselt, et kohe on näha elektrikulu. Näitusel näeb ja saab oma käega katsuda kaevandatud ehtsat põlevkivikihindit, milles eristuvad kukersiit ja lubjakivi. Estonia kaevandusest pärit vagonetist saab külastaja kaasa võtta põlevkivitükikesi.

Lisainfo: http://www.ttu.ee/asutused/muuseum/oluline/teadlaste-oo-2014-ttu-muuseumis/

Alikas: Tallinna Tehnikaülikool

Samal teemal: