Euroopa keeltepäev rõõmustab publikut raamatunäituse, avalike loengute ja Chalice’i kontserdiga


Avaldaja:Laura Vetik28. September 2015

Täna tähistatakse Tallinnas Euroopa keeltepäeva. Kõik väikesed ja suured keelehuvilised on oodatud kultuurikohvikusse Kloostri Ait, kus saab vaadata rändnäitust Homerose „Odüsseia“ tõlgetest Euroopa keeltesse, kuulata loenguid, osaleda keeleteemalistes auhinnamängudes ja kuulata Chalice'i kontserti.

Päeva lõpetab THEATRUMi lugemiskava „Odüsseia“ teemadel. Kõik keeltepäeva üritused on tasuta ning registreerida ei ole vaja.

„Tänavusele keeltepäevale lisab haaret ja mõõdet keskendumine põnevale teemale, milleks on Homerose eepos „Odüsseia“. Keeleõpe on tänapäeva Euroopas ja ammugi Eestis muutunud iseenesestmõistetavaks ning loomulikult on meil selle üle hea meel. Rännates keeltepäeval koos Odysseusega nii Euroopa ajaloos kui ka kultuuriruumis, saame aga küsida, kuidas see kõik alguse sai ja kus on üldse algus,“ ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse keelenõustaja Rita Niineste.

Keeltepäeva üritused algavad kohvikus Kloostri Ait (Tallinn, Vene tänav 14) kell 14.00, kui avatakse rändnäitus "Odüsseia" raamatutest Euroopa keeltes. Näituse panid kokku Euroopa Komisjoni tõlkijad ning see annab tunnistust eepose ajatust kohalolust Euroopa kultuuris ning keelelises mitmekesisuses. Pärast keeltepäeva liigub näitus Kloostri Aidast Euroopa Liidu Majja, kus jääb avatuks oktoobri lõpuni, et rännata sealt edasi Veneetsiasse.

„Odüsseia“ kohast Euroopa kultuuriruumis ning sellest, kuidas see juba rohkem kui 2600 aastat tagasi loodud teos on mõjutanud Euroopa ning sealhulgas Eesti kunsti- ja kirjandusloo edasist arengut, räägivad hellenist Janika Päll ja kirjandusteadlane Hasso Krull. Küsimus „Mis on Odüsseia?“ näib lihtne, kuid tegelikult on see põnev tekst sajandite vältel nii sügava tolmukorra ja mahuka selgitava kirjanduse hulga alla mattunud, et värskeid vastuseid tuleb uuesti otsida.

Auhindadega arvamismängus "Keeleodüsseia" saavad oma võimed proovile panna terava kõrvaga keelehuvilised: eri keeled peab ära tundma nende kõla järgi. Kiireimatele on välja pandud hulgaliselt lõbusaid auhindu.

Muusikasõpru ootab keeltepäeval tõeline maiuspala – tunnipikkune tasuta kontsert Chalice’ilt.

Päeva jooksul antakse pidulikult üle auhinnad õpilastele, kes võtsid osa Euroopa Komisjoni Eesti esinduse korraldatud keeleviktoriinist. Viktoriin toimus juba kaheksandat korda ja sellest võttis osa üle 1000 õpilase. Kõigi õigesti vastanute vahel loositi välja kolm Lenovo tahvelarvutit, mille õnnelikeks omanikeks saavad Jekaterina Nerobova Ahtme Gümnaasiumist,  Allar Tõnisson Võhma Koolist ning Marie Laanisto Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist.

Keeltepäeva õhtuses osas antakse esimest korda üle Edvin ja Lembe Hiedeli nimeline toimetajaauhind ning väärika punkti panevad päevale THEATRUMi näitlejad, kes esitavad katkendeid „Odüsseiast“.

Päevajuht on kirjanik Veronika Kivisilla.

Euroopa keeltepäeva korraldavad Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Eesti Kirjanike Liidu Tõlkijate sektsioon ja Eesti saksa keele õpetajate selts. Kaasa löövad Austria, Taani, Rootsi, Kreeka, Norra, Poola ja Gruusia saatkond ning Soome Instituut, Prantsuse Instituut, Goethe Instituut, Eesti Instituut, Briti Nõukogu ja Ungari Instituut.

Allikas: Euroopa Komisjoni esindus Eestis

Foto: Flickr, Olga Lednichenko, litsents CC BY 2.0

Samal teemal: