HITSA nutiklassis saab katsetada uusi andmekogujaid


Avaldaja:Madli Leikop30. September 2015

Veidi rohkem kui aasta tegutsenud HITSA nutiklassi kõige vanem külastaja on seni olnud 89-aastane vanaproua Võrust. Imestamist ja uudistamist jagus, aga seda jagub ka palju noorematele.

Nutiklassi tehnoloogilised vahendid uuenevad kogu aeg, et näidata õpetajatele tuleviku klassiruumi võimalusi.

Kõige uuemad seadmed sai nutiklass augustis sünnipäevakingiks: Microfti kingitud mikroskoop ja viis Windows´i operatsioonisüsteemil töötavat tahvelarvutit, interaktiivne tahvel Promethean,  Einstein LabMate andmekogujad ja uued robootikakomplektid Bee-bot, Makey Makey ja Raspberry Pi.

IMG_3168.JPG

Nüüd on nutiklassis esindatud kõik kolm tahvelarvutite operatsioonisüsteemi: viis iPadi, viis Samsungi androidi ja viis Windows´i tahvelarvutit. Ja mikroskoopi saab kasutada nii, et mitte ei piilu mikroskoobi avast sisse, vaid pilt ilmub tahvelarvuti ekraanile. Lihtne ja tõhus!

Einstein LabMate andmekogujad on eriti head kasutamiseks loodus- ja reaalainete tundides, aga ka kehalises kasvatuses, inimeseõpetuses või tervisetundides. HITSA infosüsteemide arenduskeskuse IT-projektijuhi Argo Ilves selgitas, et Einstein LabMate seadme näol on tegu väikese lisaseadmega, kus on juba hulk andureid sees (valgusandur, temperatuuriandur, kaamera) ja mille külge saab neid vajadusel veelgi ühendada. Pealtnäha lihtsalt väike valge karp, aga selle abil saab mõõta näiteks südamelöökide sagedust, pulsi kiirust, distantsi, jõudu, temperatuuri, niiskust, pinget ja voolutugevust.  Andmed ilmuvad graafiliselt arvutiekraanile (USB ühenduse või Bluetooth´i kaudu tahvelarvuti ekraanile) ning andmete muutumist saab jälgida reaalajas.

IMG_3219.JPG

Näiteks sai ka väike katse tehtud, distantsiandur näitas kohe, kui kaugel asub seade seinast ja kuidas andmed muutuvad, kui seadet seinale lähemale või kaugemale nihutada. Uusi andmekogujaid on nuitklassis kokku viis, neist üks koos väikese ekraaniga ehk einstein™Tablet (sisse ehitatud android) ja neli sellist, mis tuleb Bluetooth´i abil tahvelarvutiga ühendada või USB kaudu tavalise arvutiga.

IMG_3221.JPG

Andurid saab soovi korral panna ka legoroboti külge. Mõte selles, et robot hakkab siis teistmoodi käituma kui algselt programmeeritud, näiteks reageerib robot distantsiandurile ning muudab vastavalt liikumissuunda.

Koolid praegu omal käel Einstein LabMate seadmeid osta ei saa, koolid kasutavad Pasco ja Vernieri digitaalseid katsevahendeid loodusainete tundide läbiviimiseks.

Nutiklassi oodatakse õpetajaid, koolijuhte, kooli pidajaid, haridusentusiaste kõikjalt Eestimaalt. 2014/15. õppeaastal toimus nutiklassis 70 digiajastu infotundi ja nutiklassi tutvustust, hulk koolitusi ja seminare. Külalisi käis ka nii kaugelt nagu Jaapan, Malaisia, Austraalia, USA.

HITSA Nutiklass on tuleviku klassiruumi mudel, mis kuulub European Schoolnet Future Classroom Lab võrgustikku. Nutiklassi eesmärk on tutvustada haridustöötajatele innovaatilisi õpetamismeetodeid kaasaegsete tehnoloogiliste seadmete abil. HITSA Nutiklass avati külastajatele 2014. aasta septembris, esimese aasta jooksul on klassi uudistanud ligi tuhat huvilist.

Samal teemal: