Tartu Observatoorium pakub põnevaid haridusprogramme koolidele


Avaldaja:Laura Vetik03. Veebruar 2016

Tõravere mäel on olnud üle 50 aasta teadusasutus, paar aastat tagasi renoveeriti observatooriumi peahoone täielikult ning juurdeehitusena valmisid kaasaegsete laborite kompleks ja külastuskeskuse ruumid. Tänu uuendustele sai observatooriumi oma tegevusi huvilistele, ennekõike koolidele laiendada.

Autor: Heli Lätt, Tartu Observatooriumi külastuskeskuse juhataja

Viimasel paaril aastal on observatooriumis pakutud kaugseire, kosmosetehnoloogia ja satelliitide teemalisi aktiivõppeprogrammi päevi põhikooli viimastele klassidele ja gümnaasiumiastme õpilastele. Õppeprogrammides on lõimitud erinevaid õppeaineid: füüsika, matemaatika, bioloogia, ajalugu, eesti ja inglise keel. Viietunnise programmi käigus kasutavad õpilased erinevaid aktiivõppe meetodeid – rühmatöö, ettekanne, viktoriin ja käeline tegevus - uute teadmiste omistamiseks. Õppeprogrammidest saavad koolid osa võtta ka õppeastmete kaupa kuni 35liikmeliste õpilasgruppidena. Õppeprogrammide läbimine teadusasutuses võimaldab õpilastel õppetöö vältel näha ka teadlaste tööpäeva ning neile loodud töötingimusi.

Aktiivõppeprogrammi läbinud õpilaste seast on igal aastal leidunud mõni, kes viib oma uurimustöö läbi koostöös observatooriumi teadlasega. Julgustame kõiki õpetajaid ja õpilasi meie poole pöörduma, kui on soovi teha uurimistööd kosmoseteaduse või –tehnoloogia vallas. Juba varakult huvipakkuva erialaga tegeledes on õpilasel võimalus otsustada, kas see on valdkond, millega edaspidi soov tegeleda.  

Täpsem informatsioon aktiivõppeprogrammide kohta: http://kylastuskeskus.to.ee.

Tartu Observatooriumis Tõraveres on ligikaudu 20 aastat pakutud huvilistele ekskursioone observatooriumi peahoones ja suures teleskoobi tornis asuvas Stellaariumis ning näidatud Baltimaade suurimat teleskoopi. Ekskursioone ettetellimisel pakume jätkuvalt. Kooli õppekava täiendamiseks kasutavad seda võimalust 4. klasside õpetajad, kes vastavaid teemasid oma tundides käsitlevad. Lisaks käivad silmaringi avardamiseks ekskursioonidel ka vanemate klasside õpilased ning astronoomia- ja kosmosehuvilised.

Kui soovitakse külastada observatooriumit väiksemate kui kümneliikmeliste gruppidena, siis igal kuul on observatooriumil avalikud vaatlusõhtud, mis on külastajatele tasuta. Täpsemad kuupäevad: http://kylastuskeskus.to.ee/est/ekskursioonid/avalikud_vaatlusohtud.

Lisaks pakume õpetajatele ka täiendkoolitusi astronoomia, kaugseire ja kosmosetehnoloogia valdkondades. Erinevates kooliastmetes on ka õppekavas mitmeid nende valdkondadega seonduvaid teemasid. Seetõttu pakumegi õpetajatele tuge koolituste näol, et täiendada teadmisi. Koolitused erinevad sihtgrupi ja sisulise taseme poolest:

  • Üldine kosmosetemaatika. Koolituse eesmärgiks on tutvustada õpetajatele laiapõhjaliselt kosmoseteaduse ja -tehnoloogia valdkonda. Selgitatakse Eesti panust NSVL kosmose-programmides ja kaasaegseid saavutusi. Koolituse lahutamatuks osaks on praktiliste ülesannete tegemine. 
  • Aktiivõppeprogrammid. Tartu Observatooriumis on välja töötatud kaasaegsetel õpetamise meetoditel põhinevad aktiivõppeprogrammid, kus lõimitakse ülesannete tasandil erinevaid õppeaineid nt eesti keel, inglise keel, ajalugu, geograafia, füüsika ja matemaatika.
  • Valdkonnapõhine koolitus – kaugseire, astronoomia või kosmosetehnoloogia. Valdkonnaspetsiifilistes koolitustes tutvustatakse põhjalikult eriala uusimaid tulemusi ning tulevikuperspektiive. Tutvustatakse teema lõimimise võimalusi riikliku õppekavaga ning pakutakse välja erinevaid praktiliste tööde ideid.
  • Kosmoseteadus ja -tehnoloogia ainetevaheliseks lõiminguks. Koolituskava on koostatud, mõeldes kooli pedagoogidele. Kursuse algul antakse õpetajatele ülevaade erinevatest uuringutest, mis tõendavad kosmosevaldkonna inspireerivat mõju õpilastele.  Teises osas käsitletakse erinevaid ainesektsioone ning nende kattumist kosmosevaldkonnaga. Lõpuks valmib visuaalselt hoomatav skeem kosmosetemaatika lõimimisest erinevate õppeainetega ja aineõpetajad koostavad erialase kosmosetemaatilise õppematerjali, samuti tutvustavad seda kolleegidele.

Kohtumisteni Tõraveres, Eesti Kosmosekeskuses!

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet