Stockholmis toimub üleilma eesti keele õpetajate kohtumine


Avaldaja:Madli Leikop10. Märts 2016

10.-13. märtsini toimub Stockholmis järjekordne üleilma eesti keele õpetajate kohtumine, kus osalevad eesti keele õpetajad ja koolijuhid 13 riigist ja 45 õpetuskeskusest.

Tegemist on välismaal eesti keelt õpetavate õpetajate ja koolijuhtide oma initsiatiiviga.Juba kuuendat aastat järjest saadakse emakeelepäeva paiku kokku ühes Euroopa riigis, kus õpetatakse eesti keelt. Eelmisel aastal kohtuti Luksemburgis, sellel aastal Stockholmis.

Kokku saadakse selleks, et tutvuda eesti keele õpetamisega erinevates riikides, jagada omavahel kogemusi ning saada üksteiselt inspiratsiooni ja jõudu. Enamus õpetajatest tegelevad eesti keele ja kultuuri õpetamisega oma teise erialase töö kõrvalt vabaaja tegevusena. Sageli selleks, et nende omad lapsed saaksid esivanemate kultuurist osa ja suureneks tõenäosus, et lapsed Eestisse tagasi pöörduvad või seal end koduselt tunneksid.

Stockholm on selles kontekstis erand, kus tegutsevad alates 1945. aastast Stockholmi Eesti Kool ja 1969. aastast Stockholmi Eesti Lasteaed. Mõlemas õpetuskeskuses õpetatakse eesti keelt iga päev. Lisaks võimaldavad Rootsi kohalikud omavalitsused tavalistest koolides ja lasteaedades teatud tingimustel eesti keele õpet. Juba kümnendat aastat saab õppida eesti keelt ka Stockholmi Eesti Huvikoolis ning viis aastat on tegutsenud Eesti Keeleklubi Göteborgis.

Programm on tihe ja hõlmab loenguid, tööpadasid ja õhtusi arutelusid ööülikoolis. Esinejate hulgas on rida tuntud keeleinimesi ja kirjanikke. Kohtumise avab täna ööülikooli loenguga Valdur Mikita. Ettekannetega esinevad veel Martin Ehala, Kristiina Kass, Kätlin Kaldmaa, Mart Rannut ning mitmed teised. Laupäevaseks peaesinejaks on Daniel Tammet, Pariisis elav briti polüglott ja tõlkija, kellel on diagnoositud kõrgfunktsionaalse autistliku savanti sündroom.

Konverents toimub peamiselt Stockholmi Eesti majas, külastatakse ka Stockholmi Eesti kooli, lasteaeda ja saatkonda.

"Huvi on olnud oodatust suurem, kohale on oodata üle kaheksakümne õpetaja ja selle üle on meil väga hea meel," ütleb konverentsi peakorraldaja, Rootsi Eestlaste Liidu ja Stockholmi Eesti Huvikooli esimees Sirle Sööt.

Kohtumiste korraldamisele  paneb õla alla ka Eesti riik rahvuskaaslaste programmi kaudu. Sellel aastal on kohtumise peakorraldajaks Rootsi Eestlaste Liit koostöös Stockholmi Eesti Kooli, Stockholmi Eesti Huvikooli, Stockholmi Eesti Lasteaia ja Eesti Keeleklubiga Göteborgis.

Allikas: Rootsi Eestlaste Liidu info.

Samal teemal: